Особлива горілка відрізняється від класичної горілки деякими характеристиками, такими як спосіб виготовлення, смакові якості та вміст спирту. Про те, чим класична горілка відрізняється від особливої розповів у себе в Instagram професійний бармен Роман Кулик.
Якщо вам цікаво дізнатись більше про те, як правильно дарувати алкоголь, рекомендуємо наш матеріал: Як правильно дарувати коньяк: несподівана відповідь просто вб'є наповал.
За його словами, на пляшках з горілкою часто можна побачити написи «Класична» або «Оригінальна», «Особлива», «Айс», «Платинум», «Спешл» і тому подібне.
"Чим вони відрізняються? В особливій горілці або "Айс", використовують ароматичні спирти. (В горілці "Айс" - ред.) використовується ароматичний спирт м'яти. І вона має легкий м'ятний після смак. Також вони можуть (мати смак - ред.) лимону, петрушки, лайму і т.д.", - вказує бармен.
Роман Кулик - львівський бармен, веде особистий блог в Instagram, YouTube та Tik-Tok. Загальна аудиторія блогера на всіх платформах становить понад 250 тисяч користувачів. Роман розповідає про тонкощі роботи бармена та ділиться порадами щодо вибору лакоголю і приготування коктейлів.
Дивіться відео про те, чим класична горілка відрізняється від особливої:
За даними платформи "Бережи себе", алкоголь чинить значний вплив на організм людини.
"Алкоголь - це токсична речовина. І хоча людина є одним із небагатьох ссавців, які в ході еволюції навчились метаболізувати алкоголь, корисною для нас ця сполука ніяк не стала", - йдеться у дописі.
Зазначається, що якщо людина в певний момент життя випила забагато алкоголю, то це матиме наступні короткострокові наслідки:
Фахівці зазначають, що безпечної дози алкоголю для організму людини не існує, бо визначити таку дозу, для кожної людини просто неможливо.
"Є орієнтовні рекомендації. Центр із контролю та профілактики захворювань США (CDC) називає умовно безпечною дозою алкоголю 2 порції на день для чоловіків і 1 порцію для жінок", - вказують спеціалісти.
До прикладу це:
Бережи себе — це платформа доказової інформації про здоров’я від INSCIENCE. Матеріали платформи створені у співпраці з доказовими лікарями/ками та вченими, йдеться на сайті організації.
Водночас деякі нутриціологи зазначають, що не існує безпечного рівня споживання алкоголю.
"Навіть «легке» чи «помірне» вживання може мати наслідки для вашого здоров’я. Тому важливо бути свідомими та об’єктивно оцінювати ризики, пов’язані з вживанням алкоголю", - наголошують фахівці з харчування.
Вам також може бути цікаво: