На сайті Главред відбувся чат із військовим експертом, полковником запасу ЗСУ, військовим льотчиком-інструктором Романом Світаном. Спілкуючись із читачами, він розповів, чому російські удари по українських містах стануть більш масованими, як Україна може розвалити Росію за півроку і забезпечити собі спокійний 2026 рік, чому Іран образився на Київ і може створити нам додаткові проблеми, а також чому навіть із військами Кім Чен Ина Путін не може домогтися перелому на фронті.
Подаємо другу частину стенограми чату з Романом Світаном.
Першу частину розмови з Романом Світаном, де він розповів, чим буде небезпечною друга хвиля російського наступу 2025 року, чи дійдуть війська Путіна до Сум і Дніпра, а також які нові можливості з'являться в України на початку 2026 року і дадуть їй змогу почати операцію зі звільнення Криму та розвернути фронт на Москву, читайте, перейшовши за посиланням.
Boris: Чи справді, на ваш погляд, Київ стає найбільш незахищеним і найнебезпечнішим містом України через більш масовані удари Росії дронами і брак ППО? Чому в плані дронових атак на Київ Росія в червні немов сказилася, причому б'є все частіше по житлових багатоповерхівках?
Роман Світан: Це терористичний тиск у чистому вигляді. Так Росія реалізує поставлене перед собою завдання – геноцид, тобто знищення української нації і народу.
Україна вступила в переговори з Росією, але, на мій погляд, не потрібно було цього робити. З терористами в переговори ніхто ніколи не вступає, тому що вони починають вбивати заручників, коли розуміють, що їх десь хтось слухає. Але для початку вони створюють майданчик для комунікації, висувають на ньому свої вимоги, а далі вбивають заручників, домагаючись виконання цих вимог. Ось у такому режимі зараз працює Росія.
При цьому Росія завдає масованих ударів переважно по Києву, оскільки він є місцем компактного проживання українського населення. Тому я і кажу, що це тероризм РФ у чистому вигляді, адже вона прагне вразити якомога більше мирного населення України. Тому Київ і обрано головною точкою докладання сили.
Однак я б не сказав, що Київ не прикритий. Це не так. Якраз Київ прикритий найкраще. Просто в росіян є механізми, які іноді проламують нашу оборону.
Щоб мінімізувати ці можливості противника, ми маємо вибудувати багатоешелоновану протиповітряну оборону столиці. Причому спочатку вона має створюватися для країни загалом – уздовж лінії фронту. Для цього потрібно розгорнути корпусні механізми ППО і передати туди більшу частину, якщо не всі мобільні групи, посиливши їх ПЗРК, ЗРК малої дальності, ЗП і кулеметами, щоб вони могли знімати все, що рухається в наш бік на висотах до 4-5 км. А от усе, що пройде на більших висотах, а це можуть бути тільки реактивні російські безпілотники типу "Герань-3" або крилаті ракети, здатні піднятися на висоту понад 5 км, або якась авіація, повинно збиватися вже всередині країни за допомогою ЗРК середньої і великої дальності, а також авіацією. Причому авіацію потрібно вибудовувати етажеркою: вгорі швидкісні та висотні винищувачі типу F-16, МіГ-29 і Су-27, трохи нижче – легкомоторні штурмовики. Такі штурмовики потрібно закупити або зробити. Можливість зробити такі у нас є. Наприклад, у нас є непоганий легкомоторний літак Аеропракт – якщо повісити на нього кулеметну гондолу і нічний приціл, вийде непоганий винищувач російських безпілотників, принаймні низькошвидкісних і маломаневрених.
Має застосовуватися комплексний підхід. І зараз саме час для цього, тому що загальна кількість російських безпілотників буде тільки збільшуватися. Не слухайте тих, хто каже, що після того, як Ізраїль розбомбив усі іранські заводи з виробництва Shahed, у нас не буде російських безпілотників. Російські "Герані" - це не шахеди. "Герань" – це шахедоподібна "істота" російсько-китайського виробництва, зроблена здебільшого з китайських вузлів і агрегатів, а також російських частин від НДІ "Прогресс" (по якому ми вже неодноразово били), білоруських – від "Бєлавіа", а також французьких і американських. Щоправда, ті французькі й американські плати, які знаходять у безпілотниках, коштують по 3 копійки на "блошиних ринках". Тому претензій до французів і американців у цьому сенсі немає.
Нам важливо чітко розуміти, що кількість безпілотників, які по нам буде запускати Росія, буде постійно збільшуватися за рахунок китайського виробництва вузлів і агрегатів і великовузлового складання в Єлабузі та Іжевську. До того ж росіяни з китайцями будуть зараз будувати ще один завод з виробництва безпілотників у Північній Кореї.
Viktor: Чим пояснюються дедалі частіші удари РФ ракетами і шахедами по житлових будинках і більша кількість жертв серед цивільного населення – зміною тактики атак Росії чи косоокістю того, що вона по нас запускає?
Роман Світан: Перш за все, кількість безпілотників у Росії збільшилася. Вона ставить перед собою завдання – кошмарити мирне населення України, здійснюючи терористичні атаки. Відповідно, Росія б'є по цивільному населенню, бо перед нею стоїть саме таке завдання – бити по місцях компактного проживання мирного населення, щоб тиснути на українське суспільство, українську армію і українське військово-політичне керівництво для того, щоб були виконані умови Москви щодо капітуляції України, які росіяни виклали на стамбульському столі переговорів.
Україні потрібно виходити з цього переговорного процесу, щоб зменшити позиви росіян до терористичних атак з ударами по цивільному населенню. Тоді це на порядок зменшить потребу росіян бити по мирному населенню.
Прокоп: Як ви оцінюєте запас міцності Росії, що дозволяє їй продовжувати війну? На скільки років її ще вистачить, як вам здається?
Роман Світан: Росія – це колос на глиняних ногах. "Глиняні ноги" Росії – це нафтовидобувні вишки, тобто російська нафтянка. Якщо знищити російський нафтовидобуток, тобто нафтогазову галузь, цей колос зруйнується. Російська імперія виткана з 21 республіки і десятків державних утворень різного рівня (областей, країв тощо). 22-ю республікою до своєї конституції Росія внесла наш Крим. А це перебір (мабуть, росіяни не грали в очко, не знають, чим це закінчується).
Як можна завалити цей колос? Та просто! Спалити російську нафтянку. А це можливо. Скрізь, де є нафта, бензин, авіаційний гас, дизель, можна палити, просто піднісши сірник.
Санкції Малюка-Буданова проти Росії, згорнуті ще три місяці тому на саудівському майданчику, де було обіцяно безпеку "глиняним ногам" Росії, мають запрацювати знову.
Спаліть російську нафтогазову галузь – і Росія просто розпадеться. Причому це станеться протягом півроку.
Якщо накинутися на російську нафтянку всім світом, тобто спецслужбам, армії, силам спецоперацій, нашим конфідентам у РФ, усім незгодним і небайдужим, то на кінець року Росія просто не матиме економіки. І цей колос почне валитися. За один день Росія не завалиться, але вже наступний рік за таких умов може бути для нас набагато спокійнішим, нам стане легше тиснути на російську армію, знекровлену нестачею фінансів.
Omega: Які наслідки для Росії та її здатності воювати матиме війна в Ірані? Адже Росія та Іран співпрацювали не тільки в питанні шахедів.
Роман Світан: На Близькому Сході вже тисячу років не можуть розібратися, "хто кому Рабінович". Нам важливо займати україноцентристську позицію і з неї дивитися на всі події, що розгортаються в цьому регіоні.
Україні в жодному разі не можна було займати проізраїльську позицію, тому що тим самим ми одразу ж викликали удар іранського МЗС на себе. Більшість європейських лідерів засудили удари по ядерних об'єктах Ірану, а наша влада чомусь зайняла проізраїльську позицію і плескала в долоні.
Тепер Іран, розуміючи, що керівництво України налаштоване проізраїльськи, може передати Росії пускові установки для ракет Zolfaghar і Fateh, які зараз перебувають у РФ на зберіганні. Іран передав кілька сотень цих ракет Росії, щоб просто сховати від ударів американців та ізраїльтян. Уявіть, якщо Іран зараз образиться і передасть Росії ще й пускові установки. Крім гембеля через Іскандери і KN-23, що летять нам на голови, ми можемо отримати ще й Zolfaghar з Fateh.
Шахедів давно вже немає. Те, що до нас летить, – це російсько-китайська "Герань". Тому удари по шахедних заводах Ірану ніяк не зменшили кількість безпілотників у Росії, тому вони як летіли в нас, так і будуть летіти.
Тож проізраїльська позиція нашого керівництва може зіграти злий жарт з українським народом. Адже Zolfaghar і Fateh будуть летіти не по владі, а по нас, громадянам України. По суті, ми створили собі проблему на порожньому місці – краще б мовчали або зайняли нейтральну позицію, як Європа, підтримали б Макрона або Ердогана, і ніхто б нам і слова не сказав.
Так, Іран навряд чи зможе чимось глобально посилити Росію, але може додати нам проблем, поставивши РФ пускові установки для Zolfaghar і Fateh. Тобто серйозну військову допомогу Іран не зможе надати Росії, адже у нього в самого проблеми, і війна на Близькому Сході не зупиниться.
Україні війна на Близькому Сході заважає з різних причин. Насамперед – з економічних: зростає ціна на нафту, а, отже, росіяни гребуть лопатою нафтодолари, водночас у нас зростає ціна на бензин, і, виходить, ми через дальнє крило оплачуємо росіянам нафтодолари. Крім того, війна, яку затіяли зараз ізраїльтяни на Близькому Сході, відтягнула увагу американців – туди пішло і фінансування, і військова допомога. Також вона не дала нам можливості запросити додаткові комплекси Patriot, тому що частина з них піде на Близький Схід прикривати ті ж американські бази.
Загалом, для України будь-яка колотнеча на Близькому Сході в мінус. І нам у жодному разі не можна її підтримувати або розпалювати, займаючи або проізраїльську, або проіранську позицію. Оптимальний варіант на даний момент – нейтральна або проєвропейська позиція.
Nastka: Чому при хваленому "необмеженому людському ресурсі" Росії вона змушена просити війська у КНДР? Подейкують, що Північна Корея в найближчі кілька місяців прижене на війну ще, за різними оцінками, 6-25 тисяч своїх солдатів – у Путіна що, "м'ясо" закінчилося або гроші на його купівлю?
Роман Світан: Тут уся справа в підході до мобілізації. Путін спробував провести примусову мобілізацію і бусифікацію, але дуже на цьому обпікся. Тому що примусова мобілізація ставить у стрій невмотивованих і профнепридатних бійців, адже в основному під примусову мобілізацію потрапляють ті, хто не втік від бусика. А це означає, що будуть не зовсім боєготові військовослужбовці.
У 2022 році до лав "частково мобілізованих" потрапив доволі проблемний контингент, який у стрій так і не поставили, а просто "перепалили". Росія втримала деякі напрямки за рахунок великої кількості загиблих, але ці загиблі були чиїмись дітьми або чоловіками. У результаті Путін отримав велику хвилю обурення родичів примусово мобілізованих, яких погнали захоплювати чужі території – саме так це виглядало у 2022 році для росіян.
Тоді, у 2022 році, запустивши маховик примусової мобілізації, у Росії перепалили близько 300-350 тисяч російських "федерастів", а це, щонайменше, близько мільйона незадоволених родичів. Путіну після цього точно було некомфортно, тому примусова мобілізація – це останній механізм, до якого він вдасться.
Так, зараз у Путіна є деякі проблеми, але є і деякий потік фінансово мотивованих росіян, які стають у стрій. Щодоби ставиться в стрій 700-800, до тисячі, росіян. Загалом, це логічно, адже в Росії 1120 міст – залучіть у кожному місті різними подачками по одній людині, от і вийде приблизно тисяча людей, які за день стають у стрій. Тисяча йде, тисяча стає в стрій, тобто зберігається певний баланс.
Для проведення наступальних операцій має бути перевищення цього балансу. Тому Путін і просить північнокорейського "пончика" поставити в стрій кілька тисяч або десятків тисяч його "чахликів невмирущих". І це не безкоштовно. Путін платить Північній Кореї мільярди доларів за цих військових. КНДР тут у виграші, оскільки отримує валюту і деякі технології, яких їй зараз не вистачає (ядерні, ракетні, балістичні), а також обстрілює свою армію, тобто отримує кілька тисяч інструкторів, які зможуть перепідготувати всю армію за кілька років.
Тож Кім Чен Ин від передачі своїх військ Путіну виграє, і цим не можна зневажати. Але кількість військ для перелому у війні абсолютно недостатня.
Як Путін може використовувати північнокорейські війська? Він може замінити десятки тисяч росіян, які зараз перебувають на Курському напрямку і прикривають Сумське. Така ротація можлива. Грубо кажучи, 20 тисяч росіян підуть із Курського напрямку на східний фронт, а на їхнє місце зайдуть 20 тисяч північних корейців. Така ротація може бути.
Для нас, у принципі, все це безпечно. Але потрібно розуміти, що росіяни готуються до другої хвилі наступу, а це значить, що більше ніж сотня тисяч росіян десь з'явиться – в основному там, де у нас буде провисати фронт. Думаю, що здебільшого це буде східний напрямок, там вони будуть топтатися.
Tim: Про що свідчить той факт, що в Росії підвищили штрафи за неповідомлення у військкомат про факт переїзду? Там назріває мобілізація, тому Кремль вирішив контролювати свій мобілізаційний ресурс?
Роман Світан: Мобілізаційний ресурс, за великим рахунком, повинні контролювати всі країни і в будь-який час.
У Путіна, безумовно, попереду проблемний час. Він бачить негативну динаміку на лінії фронту. Оскільки потік рекрутів зменшується, одразу ж запускається механізм підготовки до примусової мобілізації. Але це не означає, що в Росії вже є готовність до цього або вже поставлено таке завдання. Тож це природний процес.
Світан Роман (4 січня 1964, м. Макіївка Донецької області) – український військовий льотчик-інструктор, полковник запасу, який пройшов через полон у 2014 році, працював радником керівника Донецької ОДА Сергія Тарути. Після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну 24 лютого 2022 року став одним із провідних військових експертів на українських телеканалах та інших медіа, пише Вікіпедія.