Старий Новий рік - це традиційне свято, яке відзначається в деяких культурах після Григоріанського Нового року. У цей час люди збираються разом, щоб відзначити початок нового року за старим місячним календарем.
Незважаючи на те, що в Україні змінили святкування багатьох церковних свят, Старий Новий рік святкують по-старому - в ніч з 13 на 14 січня. Раніше засівати було прийнято 14 січня. Однак за новим стилем посівати тепер можна буде саме 1 січня на звичайний Новий рік.
Вечір 13 січня традиційно сім'я збиралася за святковим столом. Різдвяний піст вже завершився, тому вечерю готували рясний і щедрий. На столі обов'язково були присутні різноманітні страви з м'яса, особливо свинини, що розглядається як символ родючості і достатку. Однак традиційно не готували страви з птиці і риби на Старий Новий рік, вірячи, що вони можуть забрати з собою достаток з дому.
Центральною стравою Щедрого вечора стає щедра кутя. Тепер в неї додають вершкове масло і навіть трохи коньяку, адже пост вже завершено. Ще одним звичаєм, пов'язаним з передноворічними традиціями, є щедрування напередодні дня Василя (за старим обрядом). Увечері 13 січня діти і молодь збираються в групах і йдуть по домівках, щоб вітати і щедрувати. За гарне виконання щедрівок гості отримують від господарів гроші або подарунки, але головна мета щедрування – побажати здоров'я і благополуччя. Якщо будинок був відвіданий щедрими в цей вечір, вважається, що рік буде вдалим.
Існують наступні народні прикмети на 13 і 14 січня:
Читайте також: