У Страсну п'ятницю православні християни згадують трагічні події, що передували Воскресінню Христовому. Цей день, наповнений скорботою і сумом, є одним із найсуворіших у православному календарі. Цього дня церква вчить вірян зосередитися на духовних цінностях і утримуватися від мирських задоволень. Що забороняється робити цього дня згідно зі статутами церкви та які традиції супроводжують Страсну п'ятницю, читайте на Главреді.
Страсною, або Великою, п'ятницею називається останній день шостого тижня Великого посту, який передує Великодню. У 2024 році Православна Неділя відзначатиметься 5 травня. Отже, Страсною п'ятницею буде 3 травня.
Католицький Великдень у 2024 році припадає на 31 березня. Таким чином, цього року Католицька Страсна п'ятниця припадає на 29 березня.
Згідно з Євангелієм, саме в п'ятницю Ісус Христос зазнав мученицької смерті: він ніс хрест вулицями Єрусалима, після чого його розіп'яли на ньому на горі Голгофа, за межами стін стародавнього міста.
Йосип і Никодим, учні Ісуса, отримали дозвіл на поховання свого вчителя. Загорнувши тіло в чисту плащаницю з пахощами, вони помістили його в нову гробову печеру і закрили вхід великим каменем. Пам'ятаючи слова Ісуса про своє воскресіння, Пілат наказав встановити охорону біля гробниці.
У храмах цього дня проводяться три служби, присвячені стражданням Христа, його розп'яттю і похованню. Близько 15:00, у момент, коли, згідно з Євангелієм, Ісус помер, розпочинається вечірня служба, під час якої з вівтарної частини до вірян виносять велике полотно, на якому зображений померлий Христос - плащаницю.
Вночі проводиться утреня Великої Суботи з церемонією поховання плащаниці. Вона перебуває в центральній частині храму протягом майже трьох днів.
Богослужіння в католицьких храмах присвячені Спасительному Шляху Христа на Голгофу, а потім проводиться вечірня служба Страстей Господніх. Цього дня православні християни дотримуються суворого посту, утримуючись від їжі та напоїв до моменту виносу плащаниці на службі. Після вечірнього богослужіння дозволяється тільки вода і пісний хліб.
У багатьох традиціях вважається, що у Страсну п'ятницю можна передбачити своє майбутнє, просто глянувши у вікно відразу після пробудження. Якщо першим на очі попадеться молодий хлопець або чоловік, це віщує весілля. Якщо ж ви побачите сімейну пару, це може означати поповнення в родині або возз'єднання після розлуки. Зустріч із молодою дівчиною обіцяє безтурботний рік, тоді як зустріч зі старою людиною або інвалідом може провіщати проблеми зі здоров'ям або невдачі в справах. Побачити кішку може символізувати появу грошей, собаку - горе, а птахів - нові знайомства. Важливо пам'ятати, що про такі зустрічі не можна розповідати, інакше пророцтво не збудеться.
Також існують повір'я, пов'язані зі сновидіннями в ніч на Страсну п'ятницю, які також вважаються джерелом передбачень.
Погодні прикмети також мають місце. Наприклад, ясна погода і яскраве сонце цього дня можуть віщувати рясний урожай хліба, сонячну весну і сприятливе літо.
У Страсну п'ятницю, найсумніший день перед Великоднем, православним вірянам рекомендується провести час у храмі або вдома, зосередившись на молитві в очікуванні Воскресіння Христового.
Церква забороняє такі дії в цей день:
Читайте також: