Зовсім скоро, вже 19 серпня, українці відзначать Яблучний Спас. Це свято буде другим з ланцюжка трьох Спасів. Про те, як до нього підготуватися і що святити в цей день - ми розповімо далі.
Яблучний Спас називають також Преображенням Господнім. Це свято є символом з'єднання двох сутностей - божественної і людської. Яблучний Спас також символізує кінець осені і початок перетворення природи. У слов'ян було прийнято вважати цей день першим, коли можна почати вживати в їжу продукти нового врожаю, зокрема - яблука.
З давніх-давен вважається, що продукти, які були освячені на свято в церкві - володіють цілющою силою і Яблучний Спас не став винятком. У цей день прийнято святити, звичайно, яблука. Також можна освятити груші, мед, і воду. З яблук можна приготувати різні страви і випічку, яку також можна освятити.
У святкову корзину крім яблук і груш можна покласти сливи, моркву і томати, також будь-які дозрілі до цього часу овочі і фрукти. Також не буде зайвою випічка, а прикрасою можуть стати колосся пшениці, базилік і чорнобривці.
Також вам може бути цікаво: