Женьшень століттями використовувався в традиційній китайській медицині і, як і пустирник, є дуже корисним. Це повільно зростаюча коротке рослина з м'ясистим корінням можна класифікувати трьома способами, залежно від того, як довго він росте: свіжий, білий або червоний.
Свіжий женьшень збирають до 4 років, тоді як білий женьшень збирають між 4-6 роками, а червоний женьшень збирають через 6 або більше років.
Існує багато видів цієї трави, але найбільш популярними є американський женьшень (Panax quinquefolius) і азіатський женьшень (Panax ginseng).
Американський і азіатський женьшень розрізняються по концентрації активних речовин і впливу на організм. Вважається, що американський женьшень діє як розслабляючий агент, тоді як азіатський сорт володіє бадьорить ефектом.
Женьшень і користь для здоров'я
Женьшень містить дві значні сполуки: гінсенозиди та гінтонін. Ці сполуки доповнюють один одного для забезпечення користі для здоров'я.
Ось 7 доказових переваг женьшеню для здоров'я.
Деякі дослідження показали, що екстракти женьшеню та гінзенозидні сполуки можуть пригнічувати запалення та збільшувати антиоксидантну здатність клітин. Наприклад, екстракт корейського червоного женьшеню зменшує запалення і покращує антиоксидантну активність клітин шкіри у людей з екземою.
Крім того, дослідники дійшли висновку, що червоний женьшень може допомогти зменшити окислювальний стрес за рахунок підвищення активності антиоксидантних ферментів.
Женьшень може допомогти поліпшити функції мозку, такі як пам'ять, поведінка та настрій. Деякі дослідження, що компоненти женьшеню, такі як гінзенозиди і з'єднання K, можуть захистити мозок від пошкодження, викликаного вільними радикалами. В іншому дослідженні було вивчено, як окремі дози 200 або 400 мг женьшеню Panax впливають на розумову працездатність, розумову втому і рівень цукру в крові у 30 здорових дорослих до і після 10-хвилинного психічного тесту.
Доза 200 мг, на відміну від дози 400 мг, була більш ефективною при поліпшенні розумової діяльності і стомлюваності під час тесту. Цілком можливо, що женьшень сприяв засвоєнню клітинами цукру в крові, що могло б підвищити працездатність і знизити розумову втому. Тим не менш, не ясно, чому нижча доза була більш ефективною, ніж більш висока.
Більше того, інші дослідження виявили позитивний вплив на функцію та поведінку мозку у людей з хворобою Альцгеймера.
Дослідження показали, що женьшень може бути корисною альтернативою для лікування еректильної дисфункції (ЕД) у чоловіків. Вміщені в ньому сполуки можуть захищати від окисного стресу в кровоносних судинах і тканинах статевого члена і сприяти відновленню нормальної функції
Крім того, дослідження показали, що женьшень може стимулювати вироблення оксиду азоту, сполуки, яка покращує м'язове розслаблення в статевому члені і збільшує кровообіг.
Женьшень може зміцнити імунну систему.
Деякі дослідження, що вивчають його вплив на імунну систему, були зосереджені на хворих на рак, які піддаються хірургічному втручанню або хіміотерапії. Цікаво, що у цих людей було значне поліпшення імунних функцій і зниження рецидивів симптомів, після прийому женьшеню.
В іншому дослідженні вивчався вплив екстракту червоного женьшеню на маркери імунної системи у людей з поширеним раком шлунка, які перенесли післяопераційну хіміотерапію. Через три місяці у тих, хто приймав екстракт червоного женьшеню, були кращі показники імунної системи, ніж у контрольної або плацебо-групи, що не приймає рослина.
Екстракт женьшеню також може посилити ефект від щеплень проти таких хвороб, як грип.
Женьшень може бути корисним для зниження ризику деяких видів раку. Гінзенозиди в цій траві, як було показано, допомагають зменшити запалення і забезпечують антиоксидантний захист.
Клітинний цикл-це процес, за допомогою якого клітини зазвичай ростуть і діляться. Гінзенозиди можуть принести користь цьому циклу, запобігаючи неправильному виробництву та росту клітин.
Більш того, обсерваційне дослідження показало, що у людей, які приймають женьшень, ймовірність розвитку деяких видів раку, таких як рак губ, рота, стравоходу, шлунка, товстої кишки, печінки і легенів, може бути менше, ніж у тих, хто його не приймає.
Було показано, що женьшень допомагає боротися з втомою і сприяє енергії.
Різні дослідження на тваринах пов'язують деякі компоненти женьшеню, такі як полісахариди і олігопептиди, з більш низьким окислювальним стресом і більш високим виробленням енергії в клітинах, що може допомогти в боротьбі з втомою.