Кандидат медичних наук, дієтолог Римма Мойсенко розповіла, які фрукти при певних умовах можуть нашкодити організму.
За її словами, перш за все, небезпеку становить фруктоза, що входить до складу солодких плодів. Це моносахарид, надмірне споживання якого веде до підвищення рівня холестерину в крові, утворення токсичного вісцерального жиру і порушення обміну речовин.
Одним з важких наслідків зловживання солодкими фруктами може стати цукровий діабет.
"В першу чергу ми повинні відмовитися від перезрілих і м'яких фруктів: вони містять найбільшу кількість фруктози. Неважливо, який це фрукт: якщо він занадто м'який і вже полежав, то цей фрукт поганий", - пояснила медик в інтерв'ю радіо Sputnik.
За словами лікаря, віддавати перевагу потрібно жорстким фруктам, що містить мало соку.
"На останнє місце серед усіх плодів, які можна собі дозволити, слід поставити ківі, ананаси, банани і манго",- зазначила дієтолог.
Дієтолог не рекомендує також захоплюватися фруктами, здатними викликати посилене бродіння в організмі, наприклад, цитрусовими. Такоюж властивістю, за її словами, володіють багато ягід: виноград, чорна смородина і, особливо, агрус.
Людям, у яких є проблеми з шлунково-кишковим трактом, від фруктів і ягід краще взагалі відмовитися.
Читати такожЛікарі пояснили, кому не можна їсти банани
Вони можуть з'їдати в тиждень не більше двох яблук і однієї жорсткої груші. Замість чорної смородини їм краще вибирати червону, а невелика кількість фініків, на її думку, теж не повинно нашкодити.
Майже єдиним винятком з цих правил Мойсенко вважає лимон.
"У ньому шестикомпонентна система вітаміну С, яка має в своєму складі величезну кількість біофлавоноїдів і пектини. І ось ці кислоти - дивовижні, особливо для літніх людей і людей зі зниженою кислотною активністю в шлунку", – сказала дієтолог.
Лимон може сприяти підвищенню рівня кислотності в шлунку і з побоюванням до цього фрукту повинні ставитися тільки ті люди, у кого кислотність і так підвищена.