Лікар-дієтолог Олексій Ковальков розповів, що хліб у щоденному раціоні "вбиває" організм і підшлункову.
За словами Ковалькова, якщо порівняти хліб з цукром-рафінадом, його рівень глікемічного індексу становить 80, а цукру всього 65.
"Це нас вбиває, руйнує нашу підшлункову", — підкреслив лікар на своєму каналі на YouTube, вказавши, що хліб можна їсти не частіше двох-трьох разів на рік.
Медик зазначив, що більшість людей не витрачають стільки енергії, щоб компенсувати вживання цього продукту, і для "відпрацювання" одного шматка хліба треба годину займатися в спортзалі.
За словами лікаря-дієтолога Михайла Гінзбурга, хліб можна замінити різними крупами і круп'яними стравами.
"Шкідливість даного продукту визначається не його назвою, навіть багато в чому не складом, а в основному кількістю, тобто скільки його присутній в щоденному раціоні людини. Якщо його в харчуванні не так багато, то проблем особливих немає. Його можна виключити", — відзначає дієтолог.
Читати такожЛікар назвала найнебезпечніший горіх для організму
Крім того, за словами Гінзбурга, корисним хлібом можна вважати хліб з харчовими волокнами. Він досить ситний і зовсім не калорійний, підкреслив лікар.
За словами лікаря, свіжий хліб небезпечніше черствого, так як він володіє більш високою кислотністю і може бути шкідливий для людей з проблемами шлунково-кишкового тракту.