Залежно від того, наскільки сильно вас хвилює тема здоров'я травної системи, - фекалії можуть багато розповісти вам про ваше здоров'я.
Частота, текстура і колір - все це підказки. Нещодавно компанія Zoe, що займається здоров'ям кишечника, опублікувала в рецензованому журналі Gut наукове дослідження про те, який час проходження через кишечник - термін, що позначає, скільки часу потрібно, щоб вивести те, що ви їли, - може конкретно розповісти комусь не тільки про здоров'я кишечника, але їх здоров'я в цілому, пише Well Good.
В ході дослідження вчені відстежували час проходження кишечника учасників, змушуючи їх їсти кекси, пофарбовані в яскравий синій відтінок. Таким чином, їх фекалії стали синіми, і учасники дізналися, що їх екскременти були саме від кексів, а не з чогось ще, що вони їли.
Читати такожЧотири помилки, які можуть підірвати здоров'я кишечника
«Ми виявили, що, з'ївши яскраво-синій мафін, розроблений нашими вченими, і побачивши, сині фекалії, ми можемо створити базовий знімок здоров'я вашого кишечника на основі часу проходження через кишечник", - написав публіцист компанії.
"Час проходження через кишечник дуже важливий, тому що важливі не тільки самі мікроби, але і здатність їх переміщати. Якщо у вас застій в товстій кишці, будуть накопичуватися погані бактерії", - говорить Сабіна Хазан, доктор медицини, автор книги Let's Talk Sh!T і експерт з здоров'я кишечника.
Доктор медицини тім Спектор пояснив, що до недавнього часу важливість часу проходження через кишечник не визнавалася; брістольська таблиця стільця - плакат з різними типами фекалій - вже давно використовується для збору інформації про те, що фекалії можуть розповісти кому-небудь про їх травному здоров'я. «Ми хотіли побачити, чи зможемо ми отримати міру, яка дасть людям більш повну інформацію про мікроби та їх загальний стан здоров'я", - говорить Спектор. За його словами, завдяки науковим дослідженням вони дійсно виявили, що час проходження був більш інформативним вимірюванням.
Отже, який ідеальний час проходження через кишечник?
З 863 осіб, які взяли участь у дослідженні, час проходження через кишечник варіювався від чотирьох годин до декількох днів. «У середньому ми спостерігали кореляцію між швидшим транзитом і здоровішим мікробіомом кишечника", - говорить доктор Спектор.
"Різноманітність корисних кишкових бактерій була вищою у людей, які мали короткий час проходження, і менше у людей, які мали довгий час проходження. За його словами, кореляції були більш точними, ніж використання брістольської таблиці стільця, щоб визначити, наскільки різноманітний хтось кишечник хорошими бактеріями. Вони кажуть, що саме тому так корисно знати час проходження через кишечник.
Плавання мікробіома з різноманітними корисними кишковими бактеріями не тільки свідчить про здоров'я травної системи; це пов'язано з поліпшенням загального стану здоров'я, в тому числі здоров'я мозку і зниження рівня депресії.
Доктор Беррі каже, що попередні дослідження кишкового транзиту показали, що найздоровіший час припадав на період від 14 до 50 годин, і вони виявили, що більшість людей дійсно потрапляли в цей діапазон. Але доктор Спектор каже, що на підставі того, що вони виявили, час проходження через кишечник менше 24 годин має бути ідеальним. Доктор Хазан більш ліберальний щодо того, що, на його думку, є оптимальним.
"Те, що ви не спорожняєтеся кожен день, не означає, що з вами щось не так,-каже вона. Якщо ви спорожняєтеся тільки раз на два дні, але в цілому відчуваєте себе добре, без здуття живота або дискомфорту, вона каже, що не варто турбуватися. "На мій погляд, послідовність важливіша», - каже вона. «Якщо ви звикли випорожнюватися один раз на день, але потім почали відчувати діарею кілька разів на день або почали ходити тільки раз на кілька днів, це ще одна річ, на яку варто звернути увагу».
Доктор Спектор зазначає, що використання барвника для відстеження часу проходження кишечника не новина; це робиться в лікарнях і клінічних умовах гастроентерологами. "Ще один спосіб, яким лікарі відстежують час доставки, - це" розумні таблетки», які ви можете відстежувати на своєму телефоні або моніторі, але вони дуже дорогі", - додає доктор Беррі.