Прополіс: в чому може бути небезпека для здоров'я

Перед використанням необхідно проконсультуватися в лікарем / Pixabay

Прополіс - особлива речовина, яку створюють бджоли.

Прополіс - це смола, яку створюють бджоли. Він містить суміш бджолиної слини, бджолиного воску і речовин з рослин і дерев. Прополіс може мати деяку користь для здоров'я людини, але необхідні більш масштабні дослідження.

Бджоли використовують прополіс або» бджолиний клей " як герметик. Історично люди використовували його місцево або як пероральну добавку. Однак він може підійти не всім, повідомляє Medical News Today.

У цій статті ми розглянемо, що таке прополіс, що дослідження говорять про його потенційні переваги і як його використовувати.

Читати такожПрополіс: корисні властивості і профілактика раку

Що таке прополіс

Прополіс-це смолиста воскоподібна речовина, яку бджоли створюють, змішуючи свою слину з бджолиним воском, а також сполуками з різних рослин і дерев. Бджоли використовують його, щоб запечатати прогалини у вулику, щоб не допустити вторгнень. Прополіс також має антимікробні властивості і може захистити бджіл від патогенів.

Речовини, що входять до складу прополісу, можуть бути складними. Вчені визначили понад 300 окремих сполук у прополісі. Точний склад може залежати від розташування вулика.

Орієнтовно прополіс зазвичай складається з:

Прополіс також містить поліфеноли, такі як флавоноїди, які є антиоксидантами.

Лікувальні властивості

Один огляд 2019 року передбачає, що люди використовували прополіс як ліки з 300 року до нашої ери. Стародавні єгиптяни використовували прополіс для бальзамування, а деякі лікарі використовували його під час Другої світової війни для загоєння ран.

Той же огляд 2019 року передбачає, що він може бути:

Деякі з речовин, присутніх в прополісі, також можуть володіти протираковими властивостями.

Однак, хоча лабораторні дослідження і дослідження на тваринах властивостей прополісу і його компонентів є багатообіцяючими, лише деякі високоякісні дослідження довели його ефективність в якості засобу лікування певних станів у людей.

Можливе використання

Сучасні дослідження показують, що прополіс може бути корисний при:

Лікування рани

Один огляд 2015 року передбачає, що прополіс може сприяти загоєнню ран. Дослідження на тваринах з діабетом на щурах показало, що прополіс допомагає шкірі виростати нові клітини і відновлювати себе.

Оскільки у людей з діабетом може спостерігатися повільне загоєння ран, це говорить про те, що прополіс може бути корисним для більш швидкого загоєння шкіри. Оскільки прополіс також вбиває деякі види бактерій, він також може допомогти запобігти інфекції.

Здоров'я порожнини рота

Згідно з тим же оглядом 2015 року, прополіс також запобігає утворенню фосфату кальцію, який є основним компонентом зубного нальоту.

Прополіс і мед також мають антибактеріальні властивості, що може зробити їх корисними в якості інгредієнтів в продуктах для догляду за зубами.

Згідно з одним невеликим дослідженням в огляді, прополіс значно знижує кількість бактерій в слині людей з пародонтитом.

Запалення

Антиоксиданти в прополісі можуть зменшити запалення, наприклад, запалення, викликане артритом.

Дослідження на тваринах протестували прополіс як протизапальний засіб на щурах і мишах з артритом. В обох дослідженнях прополіс пригнічував набухання і, мабуть, впливав на розвиток запалення.

Вчені вважають, що прополіс може регулювати запальні речовини в організмі, такі як простагландини.

Герпес

Систематичний огляд в журналі Complementary Therapies in Medicine передбачає, що прополіс може працювати як альтернативне лікування генітального або орального герпесу.

Герпес викликається вірусом простого герпесу (ВПГ). ВПГ - 1 зазвичай викликає оральний герпес, який може призвести до герпесу. ВПГ - 2 передається статевим шляхом і викликає інфекцію, яка може привести до утворення хворобливих пухирів на статевих органах.

В огляді дослідники проаналізували кілька випробувань меду і прополісу, порівнявши їх ефекти з дією ацикловіру, який є поширеним ліками від вірусу простого герпесу. У 4 з 6 досліджень прополіс був більш ефективним, ніж ацикловір, для лікування шкірних уражень, викликаних вірусом простого герпесу, особливо герпесу.

Проте дослідники не включили в цей огляд велику кількість випробувань.

Недостатні докази

Хоча в минулому люди використовували прополіс для лікування багатьох захворювань, немає переконливих наукових доказів, що підтверджують їх все.

Цукровий діабет

Згідно з оглядом 2015 року, одне старе дослідження на щурах показало, що прополіс пов'язаний з більш низьким рівнем цукру в крові. Однак цього недостатньо, щоб показати, що прополіс може допомогти в лікуванні діабету у людей.

Рак

Лабораторні дослідження показують, що сполуки в прополісі можуть пригнічувати ріст ракових клітин або викликати загибель ракових клітин.

Деякі тести in vivo показали, що флавоноїди прополісу можуть пригнічувати розвиток раку порожнини рота, раку легенів, шкіри, раку грудей і т. д.

Однак більша частина досліджень у цій галузі проводилася за участю ізольованих клітин або тваринних моделей.

COVID-19

Одне дослідження 2020 року, опубліковане в журналі Phytotherapy Research, стверджує, що противірусні властивості прополісу можуть означати, що він працює проти SARS-CoV-2. Це коронавірус, що викликає COVID-19.

Попередні лабораторні дослідження показали, що прополіс проявляє противірусну активність проти інших типів вірусів, в тому числі:

Прополіс також допомагає стимулювати імунну систему. З цих причин дослідники припускають, що прополіс може допомогти запобігти зараженню SARS-CoV-2.

Однак, хоча клінічні випробування здатності прополісу запобігати COVID-19 тривають, в даний час немає ніяких доказів того, що він ефективний для цієї мети.

Алергія

В одному дослідженні, опублікованому в журналі Oxidative Medicine and Cellular Longevity, відзначається, що прополіс містить сполуки, які можуть надавати протиалергічну дію на організм.

Деякі люди можуть відчути користь від використання прополісу для цієї мети. Однак не так багато наукових доказів того, що прополіс може допомогти зменшити симптоми алергії.

Чим може бути небезпечний прополіс?

Прополіс в розумних дозах безпечний для людей як для шкіри, так і для внутрішнього застосування. Повідомлення про алергічні реакції рідкісні, а випадків отруєння не зареєстровано.

Однак, оскільки прополіс може містити найрізноманітніші сполуки в залежності від того, звідки він прийшов, не завжди можна бути впевненим в його змісті.

При пошуку продуктів з прополісом переконайтеся, що виробник провів сторонні випробування, щоб переконатися, що прополіс чистий і безпечний у використанні.

Завжди консультуйтеся з лікарем, перш ніж пробувати нові добавки.

Як використовувати прополіс

Люди можуть використовувати прополіс кількома способами, в тому числі:

Перед використанням прополісу найкраще проконсультуватися з лікарем, щоб переконатися, що він буде безпечним для людини. Потім людина повинна провести тест на прополіс, щоб переконатися, що у нього немає на нього алергії.

Для використання на шкірі нанесіть чистий прополіс або засіб для шкіри, яке містить прополіс в якості активного інгредієнта.

Для використання в роті розведіть невелику кількість прополісу у воді. Прополощіть рот або деякий час полощіть горло сумішшю, перш ніж виплюнути її.

Багато Готові продукти містять прополіс в якості активного інгредієнта. У цих випадках використовуйте продукт, як зазначено на етикетці.

Новини заразКонтакти