Якщо у вас коли-небудь була температура, вам, можливо, радили накритися ковдрою або піти на пробіжку, щоб спробувати «випотіти» температуру.
Теоретично потовиділення допомагає хворобі швидше покинути ваш організм, але експерти кажуть, що це не так. Якщо змушувати себе потіти, це не допоможе вам раніше одужати. Замість цього ви можете відчути себе гірше і навіть зовсім погано.
Ось що вам потрібно знати про те, чому ви не можете потіти при температурі, і про деякі перевірених способах лікування лихоманки в домашніх умовах.
Читати такожНазвано 10 поширених причин болю в тілі без температури: коли бігти до лікаря
Вважається, що у вас жар, якщо температура тіла піднімається вище 38. Багато хвороб можуть викликати підвищення температури, наприклад, застуда або грип.
Ваше тіло лихоманить, щоб боротися з хворобою з двох причин:
Коли у вас жар, ви можете помітити, що потієте більше, ніж зазвичай. Насправді це спроба вашого тіла охолодитися за допомогою методу, званого охолоджуючим випаровуванням.
"Краплі води на шкірі відбирають частину тепла від тіла, випаровуючись в навколишнє середовище", - говорить Трой Медсен, доктор медицини, професор екстреної медицини в університеті Юти.
З цієї причини ваше тіло природним чином потіє при підвищенні температури тіла. Ви також схильні більше потіти, коли у вас знижується температура.
"Температура може продовжувати підвищуватися, поки організм бореться з інфекцією, а потім знижуватися, коли інфекція проходить», - говорить Медсен.
Коли температура спадає, ваш мозок перестає сигналізувати тілу про нагрівання і замість цього сигналізує про повернення до нормальної температури. Коли відбувається це перемикання, ви починаєте більше потіти, оскільки ваше тіло намагається охолонути.
Люди можуть помилково прийняти це за те, що потовиділення допомагає зняти лихоманку, але насправді ви потієте тому, що у вас жар, а не навпаки.
Багато хто вважає, що цілеспрямоване підвищення температури тіла і збільшення потовиділення можуть допомогти вам швидше вилікуватися від хвороби. Люди, як правило, накидають важкий одяг або ковдри або займаються спортом.
На жаль, цей метод не працює. "Потовиділення у відповідь на спеку не призведе до швидшого зникнення лихоманки", - говорить Медсен.
Це тому, що основний захист вашого тіла від вірусу - це ваша імунна система, а не висока температура, - говорить Медсен. А підвищення температури може погіршити ваше самопочуття - у вас можуть розвинутися неприємні симптоми, такі як головний біль, озноб і м'язові болі.
"Лихоманка плюс потовиділення можуть викликати чималий дискомфорт, крім болю і втоми, які відчуває організм при інфекції», - говорить Медсен.
Інший ризик-зневоднення, особливо якщо ви намагаєтеся займатися спортом. Коли у вас жар, ваше тіло втрачає рідину швидше, тому важливо зосередитися на прийомі рідини, а не на її потінні. Виконання енергійних вправ, щоб змусити себе спітніти, також може погіршити вашу хворобу і виснажити цінну енергію, необхідну вашому організму для боротьби з інфекцією.
Якщо у вас температура нижче 39 і ви не відчуваєте неприємних симптомів, таких як озноб або ломота в тілі, то ліки потрібні не завжди.
Але при високій температурі вам може допомогти болезаспокійливе. "Один з підходів, який я часто рекомендую, - це чергування ібупрофену і ацетамінофену кожні 3-4 години", - говорить Медсен. За словами Медсена, це утримує вас від прийому занадто великої кількості будь-яких ліків і дозволяє уникнути сплесків лихоманки, які можуть виникнути при закінченні дії одного ліки.
Ось деякі інші домашні засоби, які допоможуть знизити температуру:
У більшості випадків лихоманка небезпечна і вимагає медичної допомоги, коли вона піднімається вище 41. Але якщо ваша температура піднімається вище 39 або 38 у дитини молодше трьох місяців, вам слід звернутися до свого лікаря, щоб переконатися, що у вас немає серйозної інфекції.
Медсен також рекомендує звернутися до лікаря, якщо у вас є певні симптоми, у тому числі:
"Більшість лихоманок проходять протягом декількох днів", - говорить Медсен. "Підвищена температура тіла також вимагає звернення до лікаря".