Важко ігнорувати голод, потужний двигун, розроблений, щоб привернути увагу і не дати тілу голодувати.
Регулярні прийоми їжі, які наповнюють шлунок і кишечник, повинні заспокоїти його, але що, якщо почуття голоду переслідує постійно, незалежно від кількості з'їденої їжі?
Голод складний і може викликати безліч різних чинників, говорить доктор Монік Телло, клінічний інструктор Гарвардської медичної школи, практикуючий лікар і директор з досліджень та академічних питань у програмі здорового способу життя в Массачусетській лікарні загального профілю, яку цитує Today.
«Один з них є гормональним, тому гормони людей, зокрема грелін, гормон кишечника, можуть надавати стимулюючий вплив на почуття голоду і апетиту», - говорить Телло.
«Інші сигнали є більш психологічними, і вони дуже часто є причиною людського голоду», - додає вона.
Причини голоду
По-перше, важливо виключити будь-які медичні проблеми. Кожен, хто відчуває себе дуже голодним весь час і не може набрати вагу або худне, повинен звернутися до лікаря.
Умови, які можуть викликати постійний або надмірний голод, також званий полифагиєю, включають:
Гіпертиреоз: коли щитовидна залоза надмірно активна, тіло людини і його метаболізм прискорюються. Крім того, що вони голодні, пацієнти відчувають нервозність, тремтіння, і тахікардію.
Діабет. Люди з діабетом 1 типу втрачають здатність виробляти інсулін, тому їх організм не може переробляти цукор. «Вони зазвичай кажуть мені: я їм, і їм, я худну і відчуваю себе жахливо», - говорить Телло. Голод також може бути симптомом діабету 2 типу, коли організм стійкий до інсуліну.
Ушкодження гіпоталамуса: ця частина мозку допомагає регулювати почуття апетиту і ситості. Якщо він пошкоджений через пухлини або травми голови, він може викликати неконтрольований голод і ожиріння гіпоталамуса.
Такі ліки, як преднізон - кортикостероїдний стероїд, який зазвичай використовується в якості протизапального або імунодепресивного препарату, також можуть підсилювати відчуття голоду, каже Бет Китчин, доцент кафедри харчування в Університеті Алабами в Бірмінгемі.
Якщо немає основної медичної проблеми, проблема може бути в голові.
Розумно бути голодним кожні три-п'ять годин, враховуючи, як працює травна система людини, сказав Китчин. Але всюдисущий маркетинг продуктів харчування на телебаченні і постійний потік «foodporn» в соціальних медіа можуть змушувати людину їсти часто і багато.
За словами Телло, існують також глибоко укорінені культурні фактори, такі як ідея триразового харчування в день плюс закуски. Вона ненавидить «міф про сніданок» - або про те, що люди повинні їсти, як тільки прокинуться. «Я кажу пацієнтам: «Чим більше ви їсте, тим більше ви хочете їсти», - сказав Телло.
«Чим більше люди їдять, тим більше стає шлунок. Шлунок може розтягнутися, щоб вмістити велику кількість їжі - це гнучкий орган. Якщо він порожній, це сигналізує про голод», - додає експерт.
Душевний стан людини також може зіграти свою роль. Дослідження показали, що стрес може підвищити рівень греліну, а недолік сну пов'язаний з підвищенням рівня гормону голоду.
Нудьга, занепокоєння і депресія можуть також змусити людей заглядати в холодильник, коли вони по-справжньому не голодні.
Іноді найкраща відповідь на питання «Чому я завжди голодний?» проста: ви їсте занадто мало, занадто багато тренуєтеся або і те, і інше.
«Коли люди говорять мені:«Я голодний», я переглядаю їх щоденники їжі і розумію, чому вони голодні. Вони просто не їдять», - каже лікар.
Не робіть себе голодніше, ніж потрібно: обмежте свою присутність у соціальних мережах. Намагайтеся дивитися свої улюблені шоу, не піддаючись рекламі, сказала Телло. Замовляйте продукти онлайн, щоб не купити зайвого в магазині.
Дізнайтеся причину голоду, чи він не від нудьги. Приберіть від себе будь-які спокуси. Звертайтеся за допомогою, щоб впоратися з тривогою або депресією, а не займатися самолікуванням їжею.
За словами Телло, відсутність їжі на деякий час може допомогти шлунку стиснутися і допомогти людям менше їсти і менше відчувати голод.
«У мене є пацієнти, які їдять один раз в день, і вони в порядку. У мене є жінка, яка ніколи не їсть сніданок, вона не відчуває голоду до обіду, і в неї дійсно здорова вага», - додав Китчин.
Відчуйте себе повніше, змінивши якість свого раціону: уникайте оброблених вуглеводів і цукрів, що містяться в таких продуктах, як білий хліб, випічка і крупи. Телло порадила прагнути до дієти, що насичує, з високим вмістом клітковини, білка і корисних жирів. Занурте моркву в арахісову пасту, насолоджуйтеся крутим яйцем або жуйте яблуко. Такий вибір буде тримати вас більше ситим, довше.
Продукти, в яких міститься багато води - огірки, помідори, полуниця, виноград і т. д. - є більш наповнюючими, ніж інші, навіть незважаючи на те, що в них менше калорій, сказав доктор Майкл Грегер.
Слідкуйте за своїм споживанням алкоголю: Алкоголь знижує стриманість і самоконтроль людини, що може змусити вас їсти більше.