Коріандр-це трава, яка зазвичай використовується для надання смаку інтернаціональним стравам.
Вона походить з рослини Coriandrum sativum і пов'язана з петрушкою, морквою і селерою, пише Healthline.
Насіння Coriandrum sativum називають коріандром, а його листя - кінзою. Рослина також відома як китайська петрушка.
Багато людей використовують коріандр в таких стравах, як супи і сальса, а також в індійських, близькосхідних і азіатських стравах, таких як каррі і масала. Листя коріандру часто використовуються цілими, а насіння-сушеними або подрібненими.
Читати такожТрави, які зменшують тривожність під час вагітності
Щоб уникнути плутанини в цій статті згадуються певні частини рослини Coriandrum sativum.
Ось 5 вражаючих переваг коріандру для здоров'я.
Високий рівень цукру в крові є фактором ризику діабету 2 типу.
Насіння коріандру, екстракт і масла можуть допомогти знизити рівень цукру в крові. Насправді, люди з низьким рівнем цукру в крові або приймають ліки від діабету повинні проявляти обережність з коріандром, оскільки він дуже ефективний для зниження рівня цукру в крові.
Дослідження на тваринах показують, що насіння коріандру знижують рівень цукру в крові, сприяючи активності ферментів, які допомагають видалити цукор з крові.
Дослідження показало, що та ж доза екстракту насіння коріандру знижує рівень цукру в крові і збільшує вивільнення інсуліну у щурів з діабетом в порівнянні з контрольними тваринами.
Коріандр містить кілька антиоксидантів, які запобігають пошкодженню клітин, викликане вільними радикалами.
Доведено, що його антиоксиданти борються із запаленнями в організмі.
Ці сполуки включають терпінен, кверцетин і токофероли, які можуть надавати протипухлинну, імуностимулюючу і нейрозахисну дію, згідно з дослідженнями в пробірках і на тваринах.
Одне дослідження в пробірці показало, що антиоксиданти в екстракті насіння коріандру знижують запалення і уповільнюють ріст ракових клітин легенів, простати, грудей і товстої кишки.
Деякі дослідження на тваринах і в пробірках показують, що коріандр може знизити фактори ризику серцево-судинних захворювань, такі як високий кров'яний тиск і рівень ЛПНЩ (поганого) холестерину.
Екстракт коріандру діє як сечогінний засіб, допомагаючи організму вимивати надлишок натрію і води. Це може знизити артеріальний тиск.
Деякі дослідження показують, що коріандр також може допомогти знизити рівень холестерину. Одне дослідження показало, що у щурів, які отримували насіння коріандру, спостерігалося значне зниження рівня холестерину ЛПНЩ (поганого) і підвищення рівня холестерину ЛПВЩ (хорошого).
Більш того, багато людей вважають, що вживання в їжу гострих трав і спецій, таких як коріандр, допомагає їм знизити споживання натрію, що може поліпшити здоров'я серця.
У групах населення, які споживають велику кількість коріандру, крім інших спецій, частота серцевих захворювань, як правило, нижче, особливо в порівнянні з людьми, які дотримуються Західної дієти, яка містить більше солі і цукру.
Багато захворювань головного мозку, включаючи хворобу Паркінсона, Альцгеймера та розсіяний склероз, пов'язані з запаленням.
Протизапальні властивості коріандру можуть захистити від цих захворювань.
Одне дослідження на щурах показало, що екстракт коріандру захищає від пошкодження нервових клітин після судом, викликаних ліками, ймовірно, через його антиоксидантні властивості.
Дослідження на мишах показало, що листя коріандру покращують пам'ять, що дозволяє припустити, що ця рослина може застосовуватися при хворобі Альцгеймера.
Коріандр також допомагає впоратися з тривогою.
Дослідження на тваринах показують, що екстракт коріандру майже такий же ефективний, як діазепам, поширене ліки від занепокоєння, у зменшенні симптомів цього стану.
Майте на увазі, що необхідні дослідження на людях.
Масло, витягнуте з насіння коріандру, може прискорити і сприяти здоровому травленню.
Одне 8-тижневе дослідження за участю 32 осіб з синдромом роздратованого кишечника (СРК) показало, що прийом 30 крапель лікарського засобу на основі коріандру тричі на день значно зменшив біль у животі, здуття живота і дискомфорт у порівнянні з групою плацебо.
Екстракт коріандру використовується в традиційній іранській медицині як стимулятор апетиту. Одне дослідження на щурах показало, що він збільшує апетит у порівнянні з контрольними щурами, яким давали воду або нічого.