Айран - напій, який неймовірно популярний в Туреччині. Його люблять в спеку, і в холод, п'ють пляшками і маленькими стаканчиками, вживають магазинний і роблять самі з домашнього або магазинного йогурту. При цьому турки вірять, що айран неймовірно ефективний при нудоті, головному болю, тиску і ще безлічі станів.
Приготування айрану - процес дуже легкий. Для цього потрібен звичайний йогурт, вода і сіль. А можна і без солі - так ще корисніше.
Главред покопирсався в наукових дослідженнях і визначив 7 доказових переваг цього тонізуючого напою для здоров'я.
Зміст
Почнемо з того, що основний інгредієнт айрану - це йогурт. Йогурт вживали люди протягом сотень років. Він дуже поживний, і його регулярне вживання може поліпшити кілька аспектів вашого здоров'я.
Читайте такожХарчування в ранньому віці і рак у дорослому: вчені побачили зв'язок
Наприклад, було виявлено, що йогурт знижує ризик серцевих захворювань і остеопорозу, а також допомагає контролювати вагу.
Йогурт - популярний молочний продукт, який виробляється шляхом бактеріального бродіння молока.
Бактерії, які використовуються для виробництва йогурту, називаються «йогуртовими культурами», вони зброджують лактозу, натуральний цукор, що міститься в молоці.
В ході цього процесу утворюється молочна кислота - речовина, яка змушує молочні білки згорнутися, надаючи йогурту унікальний смак і текстуру.
Йогурт можна приготувати з усіх видів молока. Різновиди, приготовані зі знежиреного молока, вважаються знежиреними, а з незбираного молока - повножирного.
Простий йогурт без барвників - це біла густа рідина з гострим смаком.
На жаль, більшість комерційних брендів містять додані інгредієнти, такі як цукор і штучні ароматизатори. Ці йогурти шкідливі для вашого здоров'я.
З іншого боку, простий несолодкий йогурт має багато переваг для здоров'я.
Отже, без зайвих слів, ось 7 науково обґрунтованих переваг натурального йогурту для здоров'я, а відповідно і айрану.
Айран містить майже всі поживні речовини, які необхідні вашому організму.
Він відомий тим, що містить багато кальцію, мінералу, необхідного для здоров'я зубів і кісток. Всього одна чашка забезпечує 49% вашої добової потреби в кальції, повідомляє ресурс Nutridata.
Він також багатий на вітаміни групи B, особливо вітаміном B12 і рибофлавіном, які можуть захистити від хвороб серця і деяких вроджених дефектів нервової трубки.
Одна чашка також забезпечує 38% вашої добової потреби у фосфорі, 12% в магнії і 18% в калії. Ці мінерали необхідні для декількох біологічних процесів, таких як регулювання артеріального тиску, метаболізму і здоров'я кісток.
Одна з поживних речовин, які не містяться в йогурті, є вітамін D, але він зазвичай збагачується ним. Вітамін D сприяє здоров'ю кісток і імунної системи і може знизити ризик деяких захворювань, включаючи хвороби серця і депресію.
Йогурт - основа айрану, забезпечує вражаючу кількість білка - близько 12 грамів на 200 грамів. Було доведено, що білок підтримує метаболізм, збільшуючи витрату енергії або кількість калорій, які ви спалюєте протягом дня.
Отримання достатньої кількості білка також важливо для регуляції апетиту, оскільки воно збільшує вироблення гормонів, що сигналізують про ситість. Це може автоматично зменшити кількість споживаних вами калорій в цілому, що корисно для контролю ваги.
В одному дослідженні випробовувані, які перекушували йогуртом, були менш голодні і споживали на 100 калорій менше за обідом в порівнянні з тими, хто їв закуски з меншим вмістом білка і тим же кількістю калорій, пише Nutrition Journal.
Деякі види йогурту і айран містять живі бактерії або пробіотики, які були або частиною заквасок культури, або додані після пастеризації. При вживанні вони можуть принести користь здоров'ю травної системи.
На жаль, багато йогуртів пастеризовані, оскільки це термічна обробка, що вбиває в них корисні бактерії.
Щоб гарантувати, що ваш йогурт містить ефективні пробіотики, шукайте той, який містить живі активні культури, які повинні бути вказані на етикетці. Саме з цього йогурту вийде найбільш здоровий і корисний айран.
Було показано, що деякі типи прибутків, що містяться в йогурті, такі як біфідобактерії і лактобацили, зменшують неприємні симптоми синдрому подразненого кишечника (СРК), який є поширеним захворюванням, що вражає товсту кишку.
Дослідження показало, що йогурт з біфідобактеріями покращує симптоми травлення і якість життя, пов'язане зі здоров'ям, у жінок, у яких не було діагностованого стану травлення.
Крім того, декілька досліджень показали, що пробіотики можуть захищати від діареї, пов'язаної з антибіотиками, а також від запорів.
Регулярне вживання йогурту, особливо якщо він містить пробіотики, може зміцнити вашу імунну систему і знизити ймовірність захворювання. Було показано, що пробіотики зменшують запалення, яке пов'язане з декількома станами здоров'я, від вірусних інфекцій до захворювань кишечника.
Дослідження показують, що в деяких випадках пробіотики також можуть допомогти знизити частоту, тривалість і тяжкість застуди.
Крім того, імуностимулюючі властивості йогурту частково пов'язані з його магнієм, селеном і цинком, які є мікроелементами, відомими своєю роллю в здоров'я імунної системи.
Йогурт містить деякі ключові поживні речовини для підтримання здоров'я кісток, включаючи кальцій, білок, калій, фосфор і, іноді, вітамін D.
Всі ці вітаміни і мінерали особливо корисні для запобігання остеопорозу - стану, що характеризується послабленням кісток. Це поширене серед літніх людей.
Люди з остеопорозом мають низьку щільність кісток і схильні до вищого ризику переломів кісток.
Однак дослідження показують, що щоденне вживання не менше трьох порцій молочних продуктів, таких як йогурт і айран, може допомогти зберегти кісткову масу і силу.
Вміст жиру в йогурті - одна з причин, по якій його корисність часто викликає суперечки. Він містить в основному насичені жири з невеликою кількістю мононенасичених жирних кислот.
Раніше вважалося, що насичені жири викликають хвороби серця, але сучасні дослідження показують, що це не так. Проте знежирені сорти йогурту як і раніше популярні в світі.
Немає чітких доказів того, що жир в йогурті шкідливий для вашого здоров'я. Фактично, це може принести користь здоров'ю серця.
Деякі дослідження показують, що споживання насичених жирів з суцільномолочних продуктів збільшує «хороший» холестерин ЛПВЩ, який може захистити здоров'я серця. Інші дослідження показали, що споживання йогурту знижує загальну захворюваність серцево-судинними захворюваннями.
Крім того, було показано, що молочні продукти, такі як айран і йогурт, допомагають знизити високий кров'яний тиск, який є основним фактором ризику серцевих захворювань. Ефекти найбільш помітні у тих, у кого вже діагностовано високий кров'яний тиск.