Українська влада порушує свої зобов'язання, не виконуючи умови меморандуму, який було підписано з інвесторами, які працюють у сфері джерел відновлюваної енергії. Якщо держава погодиться реалізовувати свої зобов'язання, то на країну очікують нові інвестиції та податкові надходження.
Про це йдеться в матеріалі "Як збільшити надходження до державного бюджету на 60 млрд грн", який було опубліковано ресурсом Цензор. Нет.
У статті йдеться про те, що минулого року відтік прямих іноземних інвестицій з України склав 868 мільйонів доларів, що є рекордним показником за останні два десятиліття. На це вказують і дані Нацбанку. У період з 2016 по 2019 рік державі вдавалося залучити не менше 3,7 мільярдів доларів прямих іноземних інвестицій.
Ключовою проблемою відтоку ПІІ з країни стала ситуація, пов'язана з епідемією коронавірусної інфекції. Інвестори вважали за краще вкладати гроші в інші активи - державні облігації США, акції провідних технологічних компаній або золото.
"Однак темпи виведення капіталу можна було б зменшити, якби поведінка української влади була націлена на захист інтересів зовнішніх і внутрішніх інвесторів. Саме створення несприятливого інвестиційного клімату можна вважати основною перепоною приходу інвестицій до України", - зазначено в матеріалі.
Видання стверджує, що держава наразі не виконує низку зобов'язань перед інвесторами, серед яких реалізація судової реформи. Також проявляється популізм на прикладі створення інституту інвестиційних нянь.
Основним прикладом недоробок держави журналісти вважають не виконання владою своїх зобов'язань перед підприємцями, які інвестують у відновлювані джерела енергії.
Примітно, що з 2010 року до виробництва відновлюваної електроенергії в Україні було залучено 12,3 мільярда доларів інвестицій, про що свідчать дані Української асоціації відновлюваної енергетики.
Минулого року в умови рекордного відтоку інвестицій в Україну, відновлювана енергетика була проінвестована на 1 мільярд 400 тисяч доларів.
Інвестори вкладали кошти у сектор відновлюваної енергії з причини високих зелених тарифів і фіксації питань виплат, які гарантувалися законодавством. Минулого року Кабмін висунув ініціативу про зниження зелених тарифів в обмін на планомірні виплати старих боргів, сума яких на 1 серпня 2020 року становила 22 мільярди гривень.
Держава та інвестори закріпили домовленості на базі спеціального меморандуму та законодавства. Було узгоджено графік погашення заборгованості щодо електроенергії: 40% боргу – 8,96 мільярдів гривень – "зелені" повинні були отримати в четвертому кварталі минулого року. Решта 60% повинні були виплачуватися рівними частинами протягом поточного року по 15% або 3,36 мільярдів гривень у кожному кварталі.
Державний бюджет повинен був стати одним з джерел погашення боргу. На дану ініціативу закладалося 20% грошової компенсації зеленого тарифу, однак цього не сталося.
"В результаті узгоджений графік не виконується, на 1 червня 2021 року сплата за придбану у 2020 році зелену електроенергію становить 66%", - вказується в матеріалі.
Підкреслюється, що наразі інвестиції зупинені. Банки держави вирішили призупинити кредитування сфери відновлюваної енергії до того, як буде вирішена проблема з боргами. Міжнародні корпорації також тимчасово вирішили не інвестувати в українську галузь ВДЕ. За певними проектами й зовсім були оголошені дефолти.