Загадка смаку: як борщ змінив свій вигляд і що приховують рецепти з давнини

Емігранти з України та Галичини поширили борщ світом як елемент кулінарної ідентичності / Колаж: Главред, фото: скріншот youtube.com

У XVI столітті борщем називали зовсім іншу страву, яка готувалася з борщівника, а не з буряка.

Ви дізнаєтесь:

Ще влітку 2022 року ЮНЕСКО визнала борщ частиною нематеріальної культурної спадщини України, і це стало важливою перемогою на культурному фронті. Але коли ж з’явився борщ? І чи був він таким, як ми його знаємо зараз?

Главред вирішив розібратись, як насправді виник український борщ, скільки йому років, та як змінювався рецепт упродовж тисячоліть.

Про це йдеться на ютуб-каналі «WAS: популярна історія», де автор розповідає про справжнє походження улюбленої української страви.

Як розповідає автор, що ще кілька років тому команда істориків та кулінарів спробувала відтворити страву за рецептом з вавилонських глиняних табличок віком понад 4000 років.

У цих текстах описується суп під назвою «Тухі», який дивовижно нагадує борщ. Хоча буряка в тому рецепті не було — інгредієнти й структура страви здалися дуже знайомими.

Автор відео зазначає, що першим основним інгредієнтом борщу був борщівник — дика рослина, що за однією з версій дала страві назву. У польських джерелах XVI століття «борщем» називали саме цю рослину, її коріння їли з м’ясом, а стебла і листя — квасили, після чого варили рідку страву.

Перша письмова згадка про борщ як страву датується 1584 роком. У ті часи борщ був простою їжею селян, але, як свідчать польські кулінарні книги, його подавали і в королівських палацах. У стародавніх рецептах обов’язковим елементом була кислинка — її надавали квас чи інші ферментовані продукти.

Звичний нам буряк з’явився у борщі, ймовірно, наприкінці XVII століття, а вже у XVIII столітті став незамінним інгредієнтом. До страви також почали додавати буряковий квас, що надавав їй характерного кольору і смаку.

Завдяки численним міграційним хвилям борщ поширився не лише по Європі, а й за океаном. Емігранти з України, Польщі та єврейські громади Галичини та Поділля везли цю страву як кулінарну спадщину свого народу.

Більше про те, як змінювався борщ і чому він став культурним символом України, дивіться у відео «WAS: популярна історія».

Читайте також:

Про джерело: WAS: Популярна історія

WAS: Популярна історія — це український YouTube-канал, який у простій та динамічній формі розповідає про події світової та української історії. Відео вирізняються якісною візуалізацією, сучасною подачею та глибоким змістом. Канал охоплює теми від давнини до сучасності, часто розвінчуючи історичні міфи. Контент орієнтований на широку аудиторію — від школярів до дорослих.

Новини заразКонтакти