Читайте докладно:
Мало хто використовує фразеологізм "товкти воду в ступі" у щоденних розмовах, проте його часто можна зустріти в художній літературі, публіцистиці та розмовному мовленні. Цим висловом описують безглузду, марну й монотонну роботу, яка не приносить жодного результату. Главред розповість про походження цього фразеологізму докладніше.
Раніше ми розповідали про те, що терміни поліцейський чи поліціянт обговорюють мовознавці вже не перший рік. Чому поліцейський є офіційною формою, а поліціянт називають природнішим.
Як зазначає УНІАН, існує кілька версій походження цього виразу. Частина з них має історичне підґрунтя, а деякі залишаються лише припущеннями.
Мовознавці та історики називають кілька можливих джерел появи цього фразеологізму.
Покарання в монастирях
За однією з версій, вираз виник у середньовіччі. Провинених ченців могли карати монотонною працею, яка не мала практичної користі. За переказами, їх змушували годинами товкти воду в ступі, щоб виховати терпіння й покору.
Антична філософія
Деякі дослідники припускають, що вислів може походити ще з античних часів. Вода нерідко використовувалася як символ марності зусиль, які не здатні змінити результат чи створити щось нове.
Весільний обряд
Ще одна версія пов'язує походження фразеологізму з давніми українськими звичаями. За переказами, після весілля молодій дружині могли запропонувати символічне випробування - товкти воду в ступі.
Вважалося, що вона мала виконувати це завдання спокійно й терпляче, демонструючи витримку, працьовитість і готовність до сімейного життя. Водночас достовірних історичних підтверджень існування такого звичаю небагато.
Якщо ви хочете сказати про марну роботу іншими словами, можна використати такі фразеологізми:
Цікаво, що в англійській мові цьому вислову відповідають інші ідіоми. Наприклад, to beat the air («бити повітря») або to carry water in a sieve («носити воду в решеті»), які також передають ідею марних зусиль.
Читайте також:
Українське Незалежне Інформаційне Агентство Новин - перше в Україні та найбільше незалежне інформаційне агентство, яке було засновано 1993 року, лідер серед новинних медіа країни. Виробляє новини трьома мовами: українською, російською та англійською. Новини поширює їх через платну закриту передплату, розсилки дайджестів, добірки анонсів, а також інформаційний портал.