Чому насправді в СРСР "варили" і прасували білизну: дивний ритуал наших бабусь

Таємниці гігієни в СРСР – навіщо білизну "варили" і прасували до блиску / Колаж: Главред, фото: скріншот з відео в YouTube

Раніше кип’ятіння та прасування білизни були обов’язковими домашніми процедурами, проте далеко не задля краси.

Ви дізнаєтеся:

Звичай кип’ятити та прасувати білизну здається сьогодні архаїчним і навіть дивним, адже сучасні технології дозволяють швидко та ефективно підтримувати чистоту без таких трудомістких процесів. Проте ще зовсім нещодавно ці дії були невід’ємною частиною домашнього побуту, що відігравали важливу роль у забезпеченні гігієни, комфорту та здоров’я родини.

Главред дізнався, чому в СРСР люди кип’ятили та прасували білизну.

Чому раніше люди кип'ятили білизну

До появи сучасних пральних машин та ефективних миючих засобів, кип’ятіння білизни було основним методом її очищення. Цей процес дозволяв видаляти стійкі забруднення, жирні плями та дезінфікувати тканину. Висока температура води сприяла розчиненню бруду та знищенню бактерій, що особливо важливо в умовах обмеженого доступу до чистої води та миючих засобів. Крім того, кип’ятіння допомагало відбілювати білу білизну, повертаючи їй свіжий вигляд.

Як раніше кип'ятили білизну в СРСР

У Радянському Союзі, коли пральні машини були рідкістю, господині використовували великі каструлі або спеціальні чавунні виварки для кип’ятіння білизни, пише Телеграф. Процес включав замочування білизни в розчині з попелу, соди або мила, після чого її кип’ятили на плиті або в печі. Цей метод був трудомістким і вимагав значних зусиль, але дозволяв досягти бажаного результату.

Дивіться відео, як кип'ятити одяг і білизну:

Навіщо варили постільну білизну

Постільна білизна, зокрема простирадла та наволочки, часто піддавалися кип’ятінню через регулярний контакт з тілом, що призводило до накопичення поту, шкірного жиру та інших забруднень. Кип’ятіння допомагало не лише очистити тканину, але й дезінфікувати її, що було особливо важливо для запобігання поширенню хвороб та підтримання гігієни.

Кип'ятіння допомагало й знищити бактерії, віруси та паразитів, які могли осідати на тканинах. Особливо це стосувалося постільної білизни, одягу маленьких дітей та нижньої білизни. В умовах недостатнього доступу до якісної води та гігієнічних засобів кип’ятіння було одним із найнадійніших методів дезінфекції.

Чому раніше прасували білизну

Прасування білизни раніше було не лише естетичною традицією, а й важливим гігієнічним заходом. Під впливом високої температури праски знищувалися залишки бактерій та пилових кліщів. Окрім цього, прасування допомагало надати тканині доглянутого вигляду — робити її гладкою і свіжою, що було особливо важливо в умовах обмежених ресурсів і відсутності сучасних засобів для прання. Гарно випрасована білизна підвищувала комфорт під час сну і була ознакою порядку та охайності в домі.

Вас також може зацікавити:

Розпад СРСР

Розпад СРСР - процеси системної дезінтеграції, що відбувалися в державі, суспільстві, народному господарстві, соціальній структурі, суспільній і політичній сфері Радянського Союзу, які призвели до припинення існування СРСР 25 грудня 1991 року. Розпад СРСР призвів до незалежності 15 республік СРСР і появи їх на світовій політичній арені як самостійних держав.

Розпад Радянського Союзу в останнє десятиліття XX ст. є завершенням не тільки 70-річної історії багатонаціональної комуністичної імперії, а й фіналом понад 400-річної історії поліетнічної Російської імперії. Розпад СРСР не варто зводити лише до кризи соціалістичної системи, не враховуючи спадщини Російської імперії. Він є частиною загального процесу зникнення поліетнічних імперій та їхнього розщеплення на національні держави, прикладом чого в Європі стали Османська та Габсбурзька імперії у ХІХ та на початку ХХ ст., а на неєвропейських територіях - деколонізація. Жовтнева революція і радянська влада лише відтягнули розпад Російської імперії на кілька десятиліть.

Новини заразКонтакти