У священного шотландського божевільного Марка Міллара в послужному списку велика кількість видатних творів – Kick-Ass, Старий Логан, Червоний син.
Але стовпом всесвіту Marvel нульових і найкращим його твором є саме" Громадянська війна " – один з найбільш кровопролитних і драматичних епосів, що займає особливе місце в історії коміксів.
Це той самий кросовер, який ліг в основу фільму Перший месник. Протистояння. Звичайно, не без відмінностей: у протистоянні реальні імена героїв відомі всьому світу, а команди розділилися за іншим принципом (наприклад, на бік Кепа Хоукай і Ванда не ставали просто тому, що їх не було в книзі, зате у книзі є Росомаха і Шибайголова, яких немає у стрічці). Та й взагалі фільму не вистачає масштабності і глибини сюжету, який є у Міллара. До того ж – і це принципово – в блокбастері практично немає ідеології, яка пронизує всі сім номерів глобалки. Зрештою, ми ж говоримо про подію, де – яка іронія – Капітан Америка чинить всупереч волі американської влади і американського народу.
Команда супергероїв-підлітків Нові Воїни, що проводить затримання плохішів у своєму реаліті-шоу, вирішує підвищити рейтинги і в кращих традиціях CSI: Miami влаштовує рейд на будівлю, де сховалися втекли з в'язниці Райкер лиходії. У останніх не виходить дати гідну відсіч, проте один із злочинців, Нітро, відразу після затримання детонує, знищуючи все в радіусі декількох кілометрів. Гине понад 600 осіб, включаючи малюків зі школи, що знаходилася в епіцентрі вибуху. Суспільство закипає від гніву і ненависті до супергероїв. Одного з них, Людину-Факела, так б'ють, що він впадає в кому.
Уряд США вирішує, що надлюди з їх руйнівними вміннями і повною неконтрольованістю несуть загрозу суспільству, і приймає закон про обов'язкову реєстрацію супергероїв, після якої вони будуть зобов'язані розкрити світу справжні імена і надалі погоджувати свої дії з владою у вигляді організації ЩІТ.
З цього моменту і починається розлом, в якому колишні друзі стають по різні боки барикад. Частина героїв, включаючи Залізну людину, погоджуються підписати Акт про реєстрацію; інша, на чолі з Капітаном Америка, зустрічає ініціативу в штики. Кеп очолює заколот і йде зі своїми соратниками в підпілля, діючи відтепер як таємні Месники. Вододіл між сторонами настільки широкий, а сповідувані ними принципи настільки протилежні, що звідси виростає новий конфлікт – Тоні Старк співтовариші змушені почати полювання на відступників, чия діяльність після акту стала незаконною.
Крім того, що, як то кажуть, "це класика, це знати треба!", комікс гарний буквально усім – від не застарілого навіть через 15 років малюнка Стіва Мак-Нівена (творчий колектив "Старого Логана" знову разом) до зашкалючи кількості супергероїв на погонний метр. Від майстерно написаного сюжету і масштабу до неможливості вибрати собі команду для вболівання. Всі праві і водночас всі неправі. Борці з тероризмом самі стають терористами. Люди гинуть, сім'ї розпадаються, друзі стають ворогами, звичний світ назавжди руйнується. Громадянський конфлікт може бути тільки історією про примирення і пошук компромісів, а вибір сторони запускає руйнівний танець хаосу, в якому переможців не буде – будуть тільки ті, хто програв...
Хоча Міллар явно надихався ідеєю Кріса Клермонта і його законом про реєстрацію мутантів у Людинах-Ікс 70-х, завдяки посланню, пафосу і трагізму робота шотландського автора стала чимось більшим, ніж просто історія, розказана за допомогою пера і пензеля.
Це соціальний коментар, який поставив перед суспільством питання, що не втратили актуальності донині. Хто визначає міру відповідальності героя? Які наслідки він повинен нести за свій вибір? Чи може будь-хто надіти маску і стати борцем зі злочинністю? Ким може і повинен бути герой – суддею в капюшоні з ризиком перейти межу, за якою починається анархія, або зрозумілим офіційним силовиком з ризиком стати ланцюговим псом режиму?
Нарешті, без цього наріжного каменю всесвіту Marvel неможливий був би ні легендарний ран Стражинскі на Павуку, ні ран Брубейкера, що визначив аж до сьогодення образ Капітана, ні День М, Таємне вторгнення і Облогу, ні Темне правління і Темні месники, ні деконструкція The BoysГарта Еніса, ні багато чого ще.
Видання від MAL'OPUS виконано на вищому рівні – хардкавер, міцна палітурка, приємна софт-тач обкладинка з вибірковим лакуванням, гладкий папір. Локалізація також заслуговує тільки схвальних слів – і мова не тільки про переклад: видавництво перемалювало звуки, плакати, телевізійні інформблоки і газетні передовиці. Там, де було необхідно - збільшувало баббли, щоб не скорочувати текст з втратою сенсу, де було можливо - зменшувало, економлячи простір для малюнка Мак-Нівена. У бонусах - 20 сторінок альтернативних обкладинок, скетчів і рекламних плакатів.
Це відмінна "точка входу" в світ коміксів для новачків і хороший привід освіжити в пам'яті класику для ветеранів. Звичайно, без маси тай-інів (мабуть, до жодного іншого глобал-івенту їх стільки не писалося, вся арка займає 117 випусків) враження буде не повним – від "Громадянської війни" читач отримає тільки стрижневий фрагмент історії, маса деталей залишиться за кадром. З іншого боку, найкращий спосіб їх побачити на полицях в майбутньому – підтримати видавництво трудовою копійкою прямо зараз. Тим більше, що мова йде про твір, який повинні мати в своїй колекції кожен поціновувач Marvel, супергероїки і хорошої літератури в принципі.
Оригінальна назва: Civil War
Автор: Марк Миллар
Художник: Стив МакНивен
Видавництво: MAL’OPUS
Перший видавець: Marvel
Палітурка: твердый
Кількість сторінок: 208
Формат: 170 x 260 мм
Читати такожБезвихідь, кров та пост-апокаліпсис – рецензія на комікс Росомаха: Старий Лоґан