До школи і на роботу - тільки зі щепленнями: чим небезпечний новий законопроект

В Україні можуть заборонити відвідування шкіл і робочих місць без медоглядів і щеплень / Leczenie NTM

У Раді зареєстрували законопроект, яким в Україні можуть заборонити відвідування шкіл і робочих місць без медоглядів і щеплень. Це, на думку експертів, може порушувати права українців.

Народний депутат партії Слуга народу Євген Шевченко зареєстрував у Верховній Раді законопроект 4058 про систему охорони здоров'я та епідемічного благополуччя населення». Документ вже викликав великий ажіотаж, тому що, серед іншого, пропонує покращувати епідеміологічну ситуацію шляхом контролю над проходженням медоглядів і обов'язкової вакцинації. А це, на думку експертів, опитаних Главредом, є порушенням прав громадян і спробою підготовки до примусової вакцинації на тлі нинішньої епідемії коронавірусу.

​Без щеплень - нікуди

Згідно з текстом законопроекту, документом пропонується внести низку змін до чинного законодавства, що стосується охорони здоров'я - зокрема, повернути в законодавчу базу поняття інфекційного контролю та епідеміологічного розслідування спалахів інфекцій.

Під інфекційним контролем мається на увазі проведення профілактичних щеплень, перелік яких на рівні держави буде визначати МОЗ як центральний орган виконавчої влади, який формує і реалізує держполітику в сфері охорони здоров'я і його підрозділи в областях.

Рішення про проведення профілактичної вакцинації на місцях ухвалюватимуть головні епідеміологи областей.

Читайте такожМОЗ рекомендують додати ще одне обов'язкове щеплення - кому і коли робитиОдні з основних змін, які пропонуються цим документом - запровадження обов'язкових профілактичних медоглядів та дотримання графіку вакцинації для учнів і робітничих професій, які можуть сприяти поширенню інфекцій.

Так, згідно з документом, прийом дітей в освітні установи проводиться за наявності висновку сімейного лікаря про можливість перебування дитини в колективі, яке можуть видавати тільки під час проходження ним медогляду, а також якщо дитина щеплена згідно з календарем щеплень і не контактувала із зараженими інфекційними хворобами.

Якщо щеплень немає, то дитину не допустять до відвідування навчальних закладів. У разі, якщо щеплення були зроблені з порушенням встановлених термінів у зв'язку з медичними протипоказаннями, відвідувати школу або дитячий садок дитина зможе за рішенням консиліуму відповідних лікарів.

У випадку з медоглядами, то їх повинні будуть в обов'язковому порядку проходити:

Співробітники цих підприємств, згідно з проектом закону, повинні будуть проходити як попередні (до прийняття на роботу), так і періодичні медогляди. Також проект вказує, що у разі погіршення епідеміологічної ситуації, працівники перерахованих вище підприємств також проходитимуть і позапланові медогляди.

Ще одна новація - можливість оголошення карантину за рішенням Кабміну на підставі подання від головного епідеміолога України.

Контроль над епідемією

За словами одного з учасників авторської групи з підготовки законопроекту, екс-головного санітарного лікаря України, старшого наукового співробітника інституту громадського здоров'я імені О.М. Марзєєва НАМН Святослава Протаса, законопроект спрямований на відновлення та удосконалення системи протиепідемічного захисту держави.

«Він передбачає передачу інспекційної функції на муніципалітети, оскільки держава не в змозі забезпечити повний контроль - це повинен робити кожен на своїй території. Цей документ - спроба створити сучасну, ефективну і дієву систему санітарно-епідеміологічного благополуччя населення», - розповів Главреду Святослав Протас.

Читайте такожЩеплення БЦЖ врятує від моторошного коронавірусу: лікар назвав одну умовуПротас уточнює, що сьогодні заборона відвідувати садочки, школи і роботи, не маючи щеплень або за наявності інфекційного захворювання вже передбачена чинним законодавством, однак, проблема в тому, що закони не виконуються через відсутність уповноважених осіб.

«Зміни, які пропонуються, передбачають зміну норм під ту систему, яка зараз існує і визначити відповідальних осіб з контролю за епідеміологічною ситуацією. Тобто зроблено все, щоб норма закону запрацювала на практиці», - сказав Протас.

Порушення закону

Однак експерти вважають, що подібні вимоги порушують права людини.

"Вакцинація є добровільною, не може бути будь-якого примусу в цьому. Умова про прийняття на роботу або навчання тільки за наявності довідки про обов'язкову вакцинацію є порушенням положень Конституції України, Кодексу законів України про працю, а, відповідно, і права людини на працю, на освіту, що є порушенням принципу рівності прав", - пояснив Главреду юрист в у сфері медичного права Геннадій Шабас.

Експерт Центру структурної політології "Вибір" Лілія Брудницька зазначає, що документ дає можливість перекласти відповідальність за епідеміологічну ситуацію з влади на населення.

"З одного боку, протиепідемічна логіка у законопроекті є, оскільки дитячий садок, школа і вуз є місцями тривалого перебування дітей, людей, і потрібно, щоб невакциновані не складали загрози. З іншого боку, цей принцип є абсурдом, оскільки вакцинація і є захистом. Те, що автор хоче нав'язати - тільки примусова викачка коштів, оскільки дитину вакцинують насамперед для того, щоб захистити її саму. Якщо батьки не хочуть вакцинувати дитину, вони мають на це право. Але, як платники податків, вони мають право і на дитячий садок, і на школу. Тому проект містить дискримінаційні норми, які навряд чи знайдуть підтримку в демократичній правовій державі. Тим більше, в українських реаліях дешевше буде купити довідку без фактичної вакцинації", - пояснює Брудницька.

У той же час, експерт звертає увагу на іншу проблему, яка може з'явитися, якщо законопроект ухвалять.

Читайте такожЗ'ясувалося, чи можна робити планові щеплення під час пандемії"Довідки - не основна мета законопроекту. Основна міститься в правці до статті 29, де йдеться про встановлення карантину Кабміном за поданням Головного епідеміолога України. Якщо згадати непрості процеси (змагання за держзакупівлі, реальну владу, за важелі впливу) у Міністерстві охорони здоров'я, йдеться про появу дубля міністра охорони здоров'я - головного санітарного лікаря. Він матиме ширші повноваження і більш вузьку відповідальність у порівнянні з міністром охорони здоров'я. Такі повноваження нададуть йому прямий вплив на держзакупівлі за тендерною процедурою, про що багато місяців мріє екс-керівник МОЗ Уляна Супрун, яку, не виключено, підтримують окремі особи з профільного парламентського комітету", - вважає Брудницька.

Тим часом, сам депутат Шевченко зазначає, що не бачить у поданій ним ініціативі ніяких порушень.

"Цей законопроект, в першу чергу, спрямований на порядок. Ця дефініція про дітей один в один перенесена з чинного закону про захист населення від інфекційних захворювань. Тому, те, що зараз всі говорять про примусову вакцинації і в чому мене звинувачують - це хайп, бо все і так вже діє", - заявив депутат у коментарі Главреду.

Новини заразКонтакти