Спіймай лихача: як в Україні водіям хочуть дозволити "стукати" на порушників ПДР

В Україні водіям хочуть дозволити фіксувати порушення ПДР / УНІАН

Навіть у разі порушення, довести його наявність і отримати винагороду буде складно.

У слузі народу українцям хочуть дозволити скаржитися на злісних порушників правил дорожнього руху. Причому не безкоштовно, а за винагороду. Главред дізнавався, як цей законопроект може працювати на практиці у разі прийняття.

Що фіксуватимуть

Законопроект пропонується вдосконалити чинний режим фото -, відеозйомки і дозволити знімати порушення ПДР їх безпосереднім порушникам.

Так, знімати на фото- та відео можна буде знімати порушення, передбаченими частинами 1, 2,3,5,6 та 7 статті 122, частиною 1 статті 123 та частинами 1,2,6,8 статті 152-1 КпАП (зупинка на місцях для інвалідів, перетин залізничних переїздів, порушення правил паркування).

При цьому даний закон не буде поширюватися на:

Чим можна буде знімати порушення

Важливо відзначити, що фото - або відео, зняте на відеореєстратор, не вважатиметься доказом - як сказано в законопроекті, знімати можна буде тільки на спеціальні пристрої, які дозволяють провести ідентифікацію користувача через «дію» і гарантувати цілісність і справжність цих матеріалів, які також фіксуватимуть час і GPS-координати порушення.

Як пояснив один із співавторів законопроекту, нардеп Олександр Куницький, фіксація буде проводитися в спеціальному додатку, розробленому МВС-його потрібно буде встановити на мобільний телефон. "Відеозапис [в додатку] того, що відбувається на дорозі, ведеться в постійному циклічному процесі. Якщо ви стали свідком порушення, вам потрібно буде натиснути на екран і 30-секундний або 1-хвилинний (залежно від налаштувань) фрагмент відео в захищеному форматі буде зберігатися на телефон, після чого через додаток його можна буде завантажити на сайт МВС, попередньо вказавши номер автомобіля - порушника», - розповів Куницький.

Читати такожУ Авакова придумали, як українці зможуть заробляти "десятину" на порушеннях ПДРВести облік засобів фіксації порушень ПДР, а також встановлювати вимоги до таких приладів законом пропонується МВС – саме на їх веб-сайті після прийняття закону повинен буде знаходитися як сам перелік засобів.

Ті громадяни, які зафіксували порушення в режимі фотозйомки (відеозапису) та з використанням спеціального програмного засобу звернулися з відповідною інформацією до Уповноваженого органу, отримають статус сповіщувача і у разі притягнення винної особи до відповідальності та сплати нею накладеного штрафу можуть отримати винагороду в розмірі 10% від суми цього штрафу. Порядок таких виплат пропонується передати на затвердження Кабінету Міністрів України.

З метою недопущення зловживань з боку громадян пропонується встановити кримінальну відповідальність за подання підроблених або штучно створених матеріалів фотозйомки (відеозапису). У той же час, гарантується конфіденційність і нерозголошення відомостей про таких громадян.

Буде багато судових позовів

Автоюрист Володимир Караваєв зазначає, що на сьогоднішній день у будь-якого учасника дорожнього руху є право звернутися до органів за фактом створення аварійної обстановки.

«На практиці ця норма не працює в силу того, що практично неможливо довести факт створення аварійної обстановки. Тому що на виході ми отримуємо, що є дві протилежні точки зору – потерпілого і винуватця і довести правоту кого-небудь з них складно якраз через відсутність доказів. І цей закон якраз спрямований на те, щоб ця норма нарешті запрацювала»,-пояснив Караваєв.

За словами засновника порталу dtp.kiev.ua Владислава Антонова, на практиці цей закон може працювати з низкою проблем.

Читати також51 тисяча штрафу та конфіскація авто: підписано закон про збільшення ПДР-штрафів"Має бути ідентифікація автомобіля, тобто має бути чітко видно номерний знак, а цього не буде в 90% випадків. Навіть при хорошому реєстраторі вдень номерний знак буде добре видно тільки на відстані 20 метрів, а порушення багато знімають з більш далекої відстані. Якість запису часто низька, тому такі відео не зможуть бути доказом порушення, тому після введення закону буде велика кількість судових позовів, претензій", - вважає Антонов.

При цьому експерт виключає, що у цьому випадку водії будуть навмисне створювати аварійну обстановку заради фінансової вигоди.

"40 гривень від винагороди-це вже навіть не чашка кави. Тому я не уявляю ситуацій, коли б таке могло статися", - додав Антонов.

Новини заразКонтакти