В Україні заговорили про зняття мораторію на експорт необробленої деревини в країни Євросоюзу. Про таку можливість нещодавно заявив заступник міністра економіки, торговий представник України Тарас Качка.
За його словами, Україна вже повідомила ЄС про те, що скасування заборони може відбутися протягом півроку у зв'язку з ухваленням відповідного законопроекту в парламенті.
"Ми повідомили їм нотою, що за півроку ухвалимо закон. Це законопроект №4197-1 про ринок деревини. Логіка дуже проста: спочатку ми забезпечуємо прозорість на внутрішньому ринку, щоб не було підстав для маніпуляцій", - сказав Качка.
Однак насправді, переконані експерти, опитані Главредом, ініціатива уряду може обернутися для держави негативними наслідками - як екологічними, так і репутаційними.
Документ пропонує встановити єдині правила для укладення всіх договорів купівлі-продажу деревини (крім продажу для соціальних потреб і потреб держави: держзакупівель і потреб нацбезпеки і оборони). Укладати такі договори планується за результатами електронних аукціонів.
Пропонують прописати і поняття "лісового порталу" - сайту, на якому буде зберігатися інформація про лісове господарство України. З його допомогою пропонується здійснювати моніторинг, національну інвентаризацію, поділ лісів на категорії, обчислення та затвердження розрахункової лісосіки, вести Державний лісовий кадастр, а також розробляти, затверджувати та погоджувати матеріали лісовпорядкування.
Поява законопроекту - наслідок рішення арбітражу по спору між Україною та ЄС, яким офіційний Київ зобов'язали переглянути раніше діючий мораторій на експорт всієї деревини (крім сосни) в необробленому вигляді, що діє з 2015 року.
Крім цього мораторію, в Україні ось уже 16 років діє і заборона на експорт лісо - і пиломатеріалів з десяти цінних деревних порід (акації, берези, вишні, груші, горіха, каштана, тиса ягідного, черешні, явора, ялівцю), який ЄС вважає таким, що суперечить Угоді про асоціацію.
Експерти погоджуються, що пропонований законопроект в першу чергу захищає інтереси європейського лобі в Україні і самої української влади.
«На дозволі вивезення деревини наживається безліч європейських бізнесів в Європі. Експорт лісу - одне із серйозних джерел тіньового доходу, який нинішня влада використовує для підтримки своїх політичних цілей. У цьому випадку мотиви влади і Заходу, до якого ми зараз уважно прислухаємося, збігаються. З одного боку, європейці вимагають скасування заборони вивезення лісу-кругляку під умови видачі нам чергових траншей, а з іншого – це вигідно нашій владі, яка буде "грітися" на тіньових потоках. Адже якщо дозволять офіційно вивозити якусь частину, то неофіційно ліси будуть вивозити вдвічі, а то і втричі більше», - розповів Главреду політичний аналітик Олександр Кочетков.
Читати такожЄС через суд змусив Україну скасувати мораторій на експорт лісу-круглякаЕкономічний експерт Олексій Кущ переконаний, що ЄС матиме Україну в якості сировинного придатка:
"Європейці хочуть зберігати свої ліси, але щоб при цьому працювала їх меблева промисловість. Значить, їм потрібна сировина, перш за все, для меблевих комбінатів, побудованих уздовж кордону України в Румунії, Польщі, Словаччині та Німеччині. І Україна для них - ідеальний донор лісу».
Експерт додає, що європейці бачать в українському мораторії подвійне дно. Поки всередині країни ліс вирубується і переробляється, нехай і нелегально, пиломатеріали вільно експортуються в Європу, але при цьому стають значно дорожчими.
Директор Київського еколого-культурного центру, еколог, Заслужений природоохоронець України Володимир Борейко вважає, що насправді Євросоюзу не дуже і потрібен український ліс, адже Європа і так отримує деревину з Фінляндії, РФ, Білорусі. "Там немає проблеми з деревиною. Це інспірують лісопромисловці України, які зацікавлені у продажу лісу", - переконаний Борейко.
У майбутньому ухвалення законопроекту може відгукнутися Україні політичними наслідками.
Читати такожРубати карпатський ліс на продаж-Це все одно, що топити піч гривнями"Кожна подібна поступка на шкоду власним інтересам знижує рейтинг поваги до нас як до держави. Тому що так ми знижуємо рівень своєї самооцінки і до нас починають ставитися більш байдуже, не слухаючи нас, наприклад, в питаннях Криму або Донбасу», - сказав Кочетков. І додав, що якщо мораторій скасують, то навряд чи суспільство стане проти цього протестувати-більше того, можливі протести проти заборони вивезення лісу, так як на цьому і заробляють в західних областях.
Крім того, скасування мораторію або хоча б його ослаблення загрожує Україні збільшенням вирубки лісів.
"Так як ліс-кругляк за кордоном коштує дорожче, ніж в Україні, то, природно, буде збільшена рубка лісу, якого в Україні і так залишилося мало. А рубки, в свою чергу, знищують не тільки ліси, а й сприяють осушенню боліт, річок і повеней у Карпатах», - констатує Володимир Борейко.