Слуги народу подали в парламент законопроєкт, яким в Україні можуть підвищити пенсійний вік на 1 рік. Якщо його ухвалять, українцям доведеться виходити на пенсію не в 60, як зараз, а в 61 рік. Причому зробити це депутати збираються завуальовано – під виглядом турботи про жінок, які нещодавно народили дітей.
Главред розбирався, до чого призведуть ці нововведення.
Нагадаємо, що тільки в квітні мінімальний пенсійний вік чоловіків і жінок зрівняли – незалежно від статі, пенсіонер тепер виходить на пенсію після 60 років. Але, згідно з законопроєктом "Про внесення змін до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" про деякі питання пенсійного віку" (№5566), скоро цю планку можуть підняти ще вище.
Примітно, що і цього разу народні депутати брали за основу соціальні стандарти розвинених західних країн, де рівень життя значно вищий, ніж в Україні.
Згідно з документом, починаючи з 1 січня 2023 року вік, який дає право для переходу на пенсію, щорічно будуть збільшувати на 1 місяць, через що з 2035 року українським пенсіонерам доведеться виходити на пенсію вже в 61 рік.
Зробити це депутати збираються заради поліпшення демографічної ситуації вельми оригінальним способом. Адже збільшення пенсійного віку депутати пояснюють необхідністю збалансувати Пенсійний фонд після того, як цим же законом знизять на півроку пенсійний вік для жінок, які народили дитину і виховали її до 6 років.
Тобто фактично, щоб жінкам, які народили дітей, можна було б раніше піти на пенсію, усім іншим працюючим громадянам доведеться відпрацювати ці місяці за них.
Читати такожКожному третьому українцю загрожує позбавлення пенсії до 2045 року – прогноз Світового банку"Ще один бебі-бум малоймовірний, і тому надзвичайно важливо поліпшити пенсійну систему в контексті підтримки матерів, щоб протистояти наслідкам демографічної ситуації, що склалася в країні", - зазначають автори законопроєкту в пояснювальній записці.
При цьому з документа випливає, що прямо з декрету піти на пенсію не вийде, бо уточнюється, що мінімально необхідний пенсійний вік, незалежно від кількості дітей не може бути зменшений більше, ніж на три роки.
Варто відзначити, що згідно з чинним законодавством про обов'язкове загальнодержавне пенсійне страхування, для виходу на пенсію в 60 років, українці повинні мати мінімум 28 років стажу.
Згідно з цим же законом, надалі мінімально необхідний страховий стаж також планується збільшувати на 1 рік щорічно. Таким чином, в 2028 році для виходу на пенсію в 60 років потрібно буде мати 35 років стажу, а ті, у кого стільки стажу не нараховується, зможуть йти на заслужений відпочинок не раніше, ніж у 63 роки. Причому якщо до 65 років у пенсіонера не набереться 25 років стажу, то він буде отримувати не пенсію, а тільки соціальну допомогу.
У зв'язку з цим, виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин звертає увагу на те, що невідомо, як нововведення депутатів стосовно жінок співвідносяться з чинним законом. "Наприклад, якщо у жінки 6 дітей, але у неї немає 35 років стажу, то за цим законом вона зможе вийти на пенсію тільки в 65 років. А якщо у неї немає і 15 років стажу, то вона взагалі не вийде на пенсію. Закон на це питання не відповідає", - говорить Пендзін.
Главред звертався за роз'ясненням до основного автора законопроєкту, Галини Третьякової, однак відповіді не отримав.
Пендзін також зазначає, що весь світ стимулює народжуваність різними способами, в основному, фінансовими – виплатами на народження дітей, держпрограмами, але ніде це не стимулюється прискореним виходом на пенсію.
Читати такожПенсії, тарифи та YouTube: що змінюється з 1 червня 2021 року в УкраїніНа думку економічного експерта Юрія Гаврилечка, єдина мета чергового закону про підвищення пенсійного віку - зменшити обсяги виплат пенсій. За його словами, в Україні навпаки, необхідно знижувати пенсійний вік, оскільки підвищення в майбутньому ризикує прискорити відтік молоді за кордон.
"Дана ініціатива призведе до того, що кількість пенсіонерів у нас буде поступово зменшуватися, причому кількість тих, хто не вийшов на пенсію і буде посилювати навантаження на ринок праці – збільшуватися, а кількість молоді, яка зможе отримати роботу – зменшуватися і ця молодь буде змушена шукати собі роботу за кордоном», - говорить Гаврилечко. І додає, що відтік молодих людей згодом може негативно позначитися як на фінансуванні Пенсійного фонду (адже це створить зростаючий дефіцит коштів), так і на державній безпеці.
"Країна, з якої масово виїжджатиме молодь, через деякий час приречена на захоплення сусідами. Просто в силу того, що тут нікому буде жити і нікому її захищати», - заявив експерт.