Фінальна битва Трампа і Байдена: що чекає на США та Україну

На США після виборів чекає період смути, вважають експерти / Reuters

Експерти розповіли Главреду, як зміняться відносини Києва і Вашингтона в разі другого президентського терміну Трампа або обрання президентом Байдена.

Президентські вибори в США – на фінішній прямій: 3 листопада відбулося загальне голосування, і стартував підрахунок голосів. Обидва претенденти на президентську посаду – і кандидат від Республіканської партії Дональд Трамп, і кандидат від Демократичної партії Джозеф Байден – наперебій заявляють про впевненість у своїй перемозі.

Попередні підрахунки свідчать про те, що поки що перемагає Трамп, втім, картина може змінитися завдяки трьом штатам, які коливаються – Пенсильванії, Мічигану та Вісконсіну. Там також лідирує Трамп, але у всіх трьох губернатори – демократи, а голоси, віддані поштою, ще толком не почали рахувати (в Пенсильванії близько мільйона).

Тим не менш, у США готуються до масових протестів – влада не виключає, що незадоволені результатами будуть намагатися оскаржити результат за допомогою вулиці.

Експерти розповіли Главреду, які події в найближчі дні можуть розвернутися в Сполучених Штатах, наскільки масштабними можуть бути акції протесту, як може змінитися зовнішня політика Вашингтона в разі другого президентського терміну Трампа і в разі перемоги Байдена, зокрема, до чого в обох варіантах готуватися Україні.

В Америці після виборів настане смута, тому що ні Трамп, ні Байден не визнають поразку. Однак, судячи з попередніх результатів, вже можна вибудовувати прогнози про те, що буде робити Трамп у разі своєї перемоги. Тому що практично всі аналітики сходяться на думці, що він отримає свої 280-290 голосів. Тобто все йде до того, що поразки Трампа не буде, незважаючи на те, що багато хто цього очікував – штати, що коливаються, схоже, все вирішать на цих виборах на користь Трампа.

Протести і судова тяганина в США після виборів будуть в будь-якому випадку, не залежно від того, хто переможе, хто програє. Однак розмови про те, що на Штати чекає ледь не громадянська війна – це перебільшення. Там не буде нової Війни півночі і півдня, проте сильне громадянське протистояння в сучасних формах – буде.

Читати такожСША на порозі нової громадянської війни

Не залежно від того, хто переможе, для України принципово нічого не зміниться, тому що зовнішньополітична стратегія американців – стабільна. Україна є одним із фрагментів політики США на російському напрямку. А щодо Росії позиція Штатів незмінна: Росія – противник, конкурент, тому ведеться політика стримування. Відповідно, Україна все одно залишатиметься в центрі уваги американців, як елемент східноєвропейської політики.

Однак тактичні зміни можуть бути. Зокрема, думаю, в разі перемоги Трампа український кейс буде поставлений на паузу, оскільки накопичилося занадто багато гострих моментів. Якщо переможе Байден, то у нас на передній план вийде Петро Порошенко в якості повноважного представника Байдена, до якого буде змушений бігати Зеленський і питати: "Петро Олексійович, що робити, а чого – не робити?». Тому що в разі перемоги Байден віддячить Порошенку за все хороше, що той для нього зробив.


Поки що шанси Байдена і Трампа на перемогу в президентських виборах приблизно рівні, процес визначення переможця затягнеться. При цьому протистояння буде наростати не просто між Трампом і Байденом, а між двома найпотужнішими системами. При цьому і на одній, і на іншій стороні стоять мільйони доларів. Тому жодна зі сторін не може визнати свою поразку. А це означає, що вони будуть битися, і в справу вступить вулиця.

За останніми даними, на руках у американців 470 мільйонів одиниць зброї. За таких умов неминуче почнуться зіткнення на вулицях. І не ясно, як все це буде протікати, адже втрачати нема чого ні тим, ні іншим.

Шанси домовитися – дуже малі. Адже правлячі фінансово-корпоративні еліти не можуть дійти згоди. За Байденом стоїть банківський капітал, а за Трампом – виробничий капітал. Гряде розкол США. Враховуючи розклад сил у Верховному суді США, Трамп може придушити Байдена, адже у Трампа там шість суддів, а у Байдена – тільки троє. Але – під демократами Палата представників, а під республіканцями Сенат. Таким чином, цугцванг, нічия, приблизно рівні сили.

Читати такожЗахід вперто не хоче зрозуміти про Україну один простий факт

Враховуючи важкі внутрішні проблеми США, після виборів Білому дому буде не до України, вона відійде на задній план. Трамп у разі перемоги спробує розправитися з Байденом через його сина. Це буде колосальний удар по Порошенку. Якщо ж переможе Байден, для Порошенка настане золотий час.

Зеленського спробують "злити" в будь-якому випадку. Він нікому не потрібен. Трампу підходить Кличко, Байдену – Порошенко. Зеленський – третій зайвий.

Однак у будь-якому випадку США фінансуватимуть українську армію. Думаю, що при Трампі в українську армію будуть вливатися більші гроші, особливо в світлі азербайджано-вірменської війни, де не останню роль відіграє Туреччина. Штати розуміють, що Туреччину потрібно виключати з НАТО. А замість Туреччини в НАТО може опинитися Україна. І Байдену, до речі, такий варіант теж підходить.


Всі розмови про майбутні масштабні протести в США після виборів – це розповіді демократів в суто радянському стилі. Вся преса, що симпатизує Демократичній партії, не дотримується жодних стандартів журналістики і "мочить" Трампа, розповідаючи різноманітні небилиці. Одного разу демократи, діючи таким чином, вже програли. Не виключено, що вони програють і вдруге.

Зіткнення і протести на вулицях американських міст будуть – і якщо програє Байден, і якщо програє Трамп. Але США впораються – це стійка демократія з механізмами, що дозволяють дотримуватися балансу, плюс там опрацьовані всі можливі сценарії. Так, наприклад, прозвучала заява спікера парламенту – мовляв, "в разі чого президента ми виберемо в Конгресі". Тож ніяка громадянська війна США не загрожує.

Для України після виборів у США нічого принципово не зміниться – антиросійський консенсус склався у всіх американських елітах. Однак Трампа я вважаю більш продуктивним з точки зору реальної допомоги Україні. Демократична адміністрація де-факто допустила анексію Криму і агресію Росії проти України. І саме демократи ввели ембарго на постачання зброї в Україну, яке зберігалося до 2017 року і підтримувалося Європою, хоча Україна не була під санкціями і ні в чому не була винна.

Трамп же дав конкретику: Штати надали Україні зброю, «Джавеліни», катери, спільні навчання тощо. Крім того, питання з Північним потоком-2 вирішилося саме при Трампі: адміністрація Трампа ввела такі санкції, які не дозволили Росії добудувати цей газопровід. Хоча, можливо, демократи змінилися і будуть більш жорсткими, ніж республіканці…


Напруга в США після виборів зростає, причому і демократи, і республіканці підливають масла у вогонь. Справа рухається до політичної кризи в США. Однак протести в Штатах, якщо і будуть, то лише локальні. Нацгвардія і поліція в змозі утримати ситуацію під контролем.

Ризик, пов'язаний з протестами, буде великим у разі перемоги Трампа лише в окремих містах, де багато прихильників демократів. Якщо переможе Байден, Трамп навряд чи зможе кого-небудь мобілізувати і вивести на вулиці – його електорат сидить в зручних будинках, а не протестує.

Результати виборів все-таки будуть визнані за допомогою існуючих в Штатах сильних державних інститутів, в першу чергу, завдяки незалежній судовій владі.

Читати такожТрампа з Білого Дому доведеться насильно виганяти армії США

Думаю, що після виборів український фактор зникне з американської політики. Якщо виграє Трамп, то Україна скотиться на маргінез і стане розіграною картою.

Однак може зіграти свою роль мотив політичної помсти. Наприклад, Байден, перемігши, може обозлитися на окремих українських олігархів і докласти всіх зусиль, щоб створити їм проблеми за допомогою антикорупційних органів в Україні.

Якщо ж переможе Трамп, то політика США щодо України не зміниться. Зараз мало не в кожній промові Трамп згадує Україну і корупцію Байдена, але в разі виграшу для нього це перестане бути актуальним.

Україна – це частина комплексної політики американців щодо Східної Європи, Кавказу, Сирії і т.д. – одна з ниточок, за допомогою якої Вашингтон може «дати під дих» Росії. Якщо Росія піде на ескалацію і загострення дипломатичних відносин з Вашингтоном, завжди під рукою у США буде Україна, яку можна використовувати, щоб приструнити РФ.

Проривів на нашу користь ні в разі перемоги Трампа, ні в разі перемоги Байдена я не очікую.

Коли оголосять результати виборів президента США 2020

3 листопада в США пройшли вибори президента. День голосування не є вирішальним і не означає завершення виборів, оскільки в кінцевому підсумку президента обирають члени Колегії вибірників. Всього їх 538. Представники кожного штату зобов'язані проголосувати так, як більшість його жителів, а кількість вибірників залежить від чисельності його населення.​

Бувають випадки, коли вибірники порушують негласне правило і віддають свій голос на користь іншого кандидата – того, за кого не проголосувала велика частина виборців штату.

​Голосування колегії відбудеться майже через півтора місяці після дня голосування. У 2020 році голосування колегії вибірників відбудеться 14 грудня.

Зазвичай стає ясно, хто переміг на виборах президента США, на наступний день після виборів. Але цього року через пандемію потрібно буде чекати бюлетені, відправлені поштою, і з цієї причини оголошення результатів може зайняти більше часу.

За результатами виборів 2020, офіційно ім'я нового президента США оголосять 6 січня на спеціальному засіданні Конгресу.

Після обрання нового президента, йому виділяється час на призначення міністрів.

Церемонія інавгурації нового глави США за традицією проходить 20 січня біля будівлі Капітолію у Вашингтоні.

Новини заразКонтакти