Долар по 43, нові правила бронювання і ліміти на перекази: що зміниться для українців з 1 лютого

З 1 лютого українцям доведеться приготуватися до низки змін / Колаж Главред

Українців у лютому чекають серйозні зміни.

В лютому українцям доведеться відчути на собі чергову порцію змін. Главред дізнавався, чого чекати від останнього місяця зими.

Виплати родичам полонених і безвісти зниклих військових – хто тепер їх отримуватиме

З 1 лютого 2025 року набувають сили зміни до закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», який Верховна Рада ухвалила 8 жовтня. Документ передбачає збереження грошового забезпечення за зниклим без вісті або полоненим військовослужбовцем. Таке грошове забезпечення та інші виплати отримає сім‘я військовослужбовця. Тобто, якщо зниклий без вісті військовослужбовець отримує грошове забезпечення у розмірі 28000 грн, то його дружина та діти отримують вказану суму.

Як розповіла у коментарі Главреду адвокат адвокатського бюро «Івана Хомича» Олена Воронкова, згідно зі змінами військовослужбовець може залишити розпорядження на випадок свого зникнення без вісті або полону і відповідно до цього розпорядження військова частина буде виплачувати кошти.

“Якщо військовослужбовець не залишив розпорядження та його визнано зниклим без вісті або полоненим, то за новим порядком виплачуватись буде тільки 50% грошового забезпечення такого військовослужбовця та розподілятись воно буде між: дружиною (чоловіком), законними представниками малолітніх (неповнолітніх) дітей (мова йде про особу, яка є матір‘ю або батьком дитини військовослужбовця, або особою, яка замінює вказаних осіб, у випадку, якщо військовослужбовець не перебуває з відповідними особами у шлюбі), дітьми з числа осіб з інвалідністю з дитинства (незалежно від віку) або їх законними представниками та батьками військовослужбовців (крім тих із зазначених осіб, які одержують від військовослужбовця аліменти, а також батьків, позбавлених батьківських прав, за умови що ці права не були поновлені)», - розповіла адвокат. Тобто якщо військовослужбовець отримує 28000 грн грошового забезпечення та має дружину, двох дітей від шлюбу з нею та обох батьків, то 28000 *0,5=14000 грн та ці 14000 грн діляться між 5 особами, тобто по 2800 грн на кожну.

Також, за новими правилами, у випадку, якщо у військовослужбовця відсутні вказані особи, то грошове забезпечення, а точніше 50% від нього може бути виплачено повнолітнім дітям, рідним братам (сестрам), законним представником яких є військовослужбовець. Але таким особам виплачується вже 20% на всіх від грошового забезпечення після відрахувань. Тобто 28000*0,5*0,2=2800 грн всього і далі ця сума вже ділиться залежно від кількості відповідних осіб.

Водночас, як уточнила адвокат АО "GRACERS" Марина Івіна, виплата грошового забезпечення здійснюється до повного з’ясування обставин захоплення військовослужбовців у полон або зникнення безвісти, їх звільнення з полону або визнання судом безвісно відсутніми чи оголошення судом померлими. У всіх випадках виплата грошового забезпечення здійснюється не більше, ніж до дня виключення військовослужбовця із списків особового складу військової частини.

«У разі відсутності особистого розпорядження на випадок полону та осіб, які мають право отримати грошове відшкодування відповідно до Закону належні та невиплачені військовослужбовцям, захопленим у полон або зниклим безвісти, суми грошового забезпечення після оголошення їх судом померлими включаються до складу спадщини», - зазначила адвокат.

Бронювання військовозобовʼязаних – що зміниться у лютому

4 лютого 2025 року спливають 9 місяців, які були відведені для проходження повторної військово-лікарської комісії (ВЛК) згідно до закону про мобілізацію. Відповідно, до цього терміну військовозобовʼязаним, які мали статус «обмежено придатний» мають пройти ВЛК, щоб оновити статус.

Після цього людей, які мають серйозні хронічні хвороби тепер визнають уже не обмежено придатними, а «придатними до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, вищих військових навчальних закладах та установах».

Якщо військовозобовʼязаний не пройде ВЛК до 5 лютого, це вважатимуть порушенням правил військового обліку, що тягне за собою штраф від 17 000 до 25 500 грн.

Крім того, 28 лютого 2025 року закінчується термін бронювання у всіх військовозобов'язаних чоловіків в Україні.

Внаслідок цього ТЦК та СП можуть анулювати відстрочку від мобілізації навіть для працівників критично важливих підприємств, які раніше були заброньовані.

Тож підприємства, які є критично важливими для забезпечення потреб Збройних сил, інших військових формувань в особливий період, які відповідають критеріям і не втратили свій статус або набули такого статусу, мають подати своїх військовозобов’язаних працівників у списках на бронювання, зокрема, через портал “Дія”.

Критичні підприємства можуть подати заяви на бронювання у "Дії" з 22 січня до 1 березня 2025 року без очікування 72 годин, як це було раніше - Федоров/ колаж Главред, УНІАН

Як повідомив міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров, критичні підприємства можуть подати заяви на бронювання з 22 січня до 1 березня 2025 року без очікування 72 годин, як це було раніше.

Щоб подати працівників на бронювання, потрібно:

Також підприємці мають оновити статус критичності підо 28 лютого: подати пакет документів, що підтверджує відповідність критеріям, до відповідного державного органу – Мінекономіки, Мінагро, Міненерго, Мінцифри тощо.

Податки на автомобілі у лютому – кому доведеться платити

Після 1 лютого 2025 року стане відомий список марок авто, згідно якого Мінекономіки зобов’яже власників платити підвищений податок. Зокрема, такий податок стосуватиметься автомобілів віком до п’яти років, вартість яких перевищує три мільйони гривень.

Ймовірно, до цієї категорії увійдуть преміальні марки, такі як Audi, BMW, Mercedes-Benz, Porsche та інші.

Українцям доведеться заплатити 25 тисяч податку за нові авто у 2025 році / колаж Главред, фото ua.depositphotos.com та УНІАН

Розмір податку складає 25 тис. грн. Сплатити податок власники повинні протягом 60 днів після отримання відповідного повідомлення від податкової служби, але не пізніше 1 липня.

При цьому у разі закінчення п’ятирічного віку легкового автомобіля протягом звітного року податок сплачується за період з 1 січня цього року до початку місяця, наступного за місяцем, в якому вік такого автомобіля досяг (досягне) п’яти років. Наприклад, якщо п’ятирічний строк минає у травні 2025 року, податок сплачується за період з січня по травень, тобто за 5 місяців.

Ліміти на перекази коштів зменшать – що зміниться

З 1 лютого 2025 року, згідно підписаному раніше меморандуму, без підтвердження доходів можна буде пересилати між картками банку до 150 тисяч гривень.

Згідно з документом, банки зобов'язуються здійснювати перекази клієнтів з урахуванням впровадженого в банку ризик-орієнтованого підходу. Це означатиме, що в разі непідтверджених джерел доходів банки зобов'язуються встановити ліміти як на перекази за картковими рахунками, так і на перекази за реквізитами IBAN на операції:

Для клієнтів "середнього" та "низького" рівнів ризику - згідно з лімітами та строками поетапної реалізації:

Ліміти не включатимуть операції з переказу коштів між двома рахунками, які клієнт відкрив в одному банку. За відсутності документально підтверджених доходів клієнта, що перевищують встановлений ліміт, банки здійснюватимуть перекази в межах підтвердженого доходу. Також ліміти не торкнуться клієнтів із підтвердженими джерелами доходів, зокрема зарплатних клієнтів, а також волонтерів.

Курс долара – яким він буде у лютому

За словами директора департаменту казначейських операцій Unex Bank Анни Золотько, лютий зазвичай є доволі спокійним місяцем з точки зору валютного попиту. Ефекти значних бюджетних випадків кінця року вичерпуються, споживчий попит є обмеженим, що в свою чергу зменшує потребу в іноземній валюті для імпортерів.

Курс долара у лютому коливатиметься в діапазоні 42,7-43,6 грн - експерти / УНІАН

«Потенційно підтримку гривні можуть надати монетарні рішення НБУ у другій половині січня. Інфляція за підсумками минулого року прискорилася до 12% і, за прогнозами, найближчі 2-3 місяці зберігає потенціал для подальшого зростання. Це стимулює регулятора підвищити облікову ставку у січні. А, ймовірно, разом з нею додатково посилити процентну політику, що підтримає дохідність гривневих інструментів заощадження (депозитів та ОВДП) та може дещо знизити попит на валюту», – вважає експертка.

Хто така Анна Золотько

Анна Вікторівна Золотько - член Правління, директор Департаменту казначейських операцій АТ «ЮНЕКС БАНК».

Народилася у 1982 році у м. Первомайськ, Миколаївська область
Освіта вища (Міжнародний Соломонів Університет, спеціалізація "Програмне забезпечення автоматизованих систем" (2004 р.) та "Фінанси" (2007 р.).
У банківській системі з 2004 р., на керівних посадах - з 2013 року.

Також, на її думку, додаткової невизначеності на ринку додає інавгурація Дональда Трампа – зокрема, рішення, які він ухвалюватиме на початку каденції, цілком здатні вплинути на валютний попит в Україні як по лінії очікувань, так і опосередковано. Наприклад, через подорожчання нафти та нафтопродуктів, імпорт яких є відчутною статтею українського імпорту.

«У будь-якому разі посилені девальваційні очікування українців зберігатимуться й у лютому. Цей чинник є доволі суттєвим з точки зору формування загального попиту на валютному ринку. Національний банк продовжить підтримувати гривню, компенсуючи структурний дефіцит валюти на ринку. Це завдання зараз, очевидно, залишається в переліку ключових пріоритетів, зважаючи на прискорення інфляції. Тому значного зростання курсу долару у лютому я не очікую. На мою думку, у готівковому сегменті курс коливатиметься в діапазоні 42,7-43,6 грн/$», - додала Анна Золотько.

Як зазначає кандидат економічних наук, незалежний експерт Олександр Хмелевський, станом на 1 січня Нацбанк має $43,8 млрд валютних резервів, чого цілком достатньо для стримування девальвації гривні.

«Будь-яке скорочення чи затримка в наданні чергових іноземних позик, може призвести до скорочення валютних резервів та прискорить девальвацію гривні. Тому Нацбанк повинен підійти більш виважено до витрачання валютних резервів. Щоб зменшити попит на валюту та продаж резервів, слід повернутися до фіксованого валютного курсу та посилити валютні обмеження. Очікується, що курс євро і долара невдовзі можуть зрівнятися. По долару коридор може бути в межах 42,5-43,5 грн., а по євро 43,5 - 45,0 грн», - сказав Хмелевський.

Хто такий Олександр Хмелевський

Олександр Хмелевський - незалежний експерт з питань економіки.

Закінчив Київський національний університет імені Т.Г. Шевченка за спеціальністю "політична економія". Кандидат економічних наук, Інститут економіки НАН України.

Працював у банківській та інвестиційній сфері. Пройшов шлях від економіста до заступника голови правління великого системного банку.

Ціни на продукти у лютому – що подорожчає

Як розповів у коментарі Главреду заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук, у лютому й березні очікується загальне зростання цін на продукти харчування, особливо на овочі, оскільки запасів у зимовий період стає дедалі менше.

Крім того, ціни на хліб і молочні продукти також поступово зростатимуть. На це, за словами Марчука, впливатимуть кілька факторів, зокрема інфляція, сезонність, війна (через мобілізацію значна частина робочої сили недоступна, що змушує виробників інвестувати в техніку, а це підвищує собівартість продукції), а також акцизи на пальне, які фактично почали впливати на ціни з початку 2025 року.

"Ці фактори є визначальними у формуванні цін на найближчі місяці, аж до того моменту, поки в новому сезоні ми не почнемо отримувати свіжі овочі, фрукти та молочні продукти, обсяги яких збільшаться завдяки сезону “великого молока”. На жаль, поки що говорити про зниження цін не доводиться. Частково можуть спостерігатися тимчасові зниження цін, як це відбувається зараз, наприклад, на цибулю, моркву чи інші овочеві групи. Однак це матиме короткостроковий характер. Я думаю, що вже через кілька тижнів цей процес припиниться, і недостатня пропозиція знову почне підвищувати ціни. Думаю, що можна очікувати зростання цін на 10–15%, однак зростання цін не відбуватиметься одномоментно. Це буде поступовий процес: десь 1,5–2%, десь 3% на місяць", - зазначив Марчук.

Хто такий Денис Марчук?

Денис Марчук - це заступник голови Всеукраїнської агарної ради, керівник Центрального апарату Аграрної партії України (2016 р.), заступник голови Аграрної партії України (2016-2017 рр.). У 2015 році координатор проекту «Аналітична платформа АПК».

Новини заразКонтакти