Бензин зі спиртом, долар по 49 та нові виплати: що зміниться з 1 травня в Україні

Українцям у травні підготували низку новацій / Колаж Главред

Експерти зазначають, що у травні може зрости курс долара, однак варто очікувати подешевшання деяких продуктів.

З 1 травня 2025 року на українців чекає низка змін. Новації стосуватимуться тарифів комунальних послуг та нарахувань субсидій для них, а також зміни торкнуться водіїв. Що саме зміниться для українців – у матеріалі Главреду.

Ціна на газ – що буде у третій платіжці

Тарифи на газопостачання в Україні у травні не зазнають змін. Як повідомили у "Нафтогазі", поточна вартість у 7,96 грн за кубометр буде актуальною до 30 квітня 2026 року. Однак мешканці багатоквартирних будинків у травні отримають третю платіжку для оплати за технічне обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж. Сума залежатиме від довжини труб, кількості з'єднань і кранів у будівлі та розподілятиметься між усіма мешканцями будинку.

Пільговий тариф на електроопалення скасують

На період опалювального сезону – з 1 жовтня до 30 квітня – в Україні діяв пільговий тариф на електроенергію для споживачів, які використовують електроопалення у розмірі 2,64 грн за кВт-год до 2000 кВт на місяць. З травня ця пільга скасовується, і всі платитимуть за єдиним тарифом - 4,32 грн за кВт-год незалежно від обсягів споживання.

Субсидії на неопалювальний період – хто їх отримає у травні

З 1 травня до 30 вересня в Україні будуть розраховані субсидії на неопалювальний період. Здебільшого, їх перепризначать автоматично, однак окремим категоріям громадян треба буде повторно подати заяву. А саме:

Подати заяву можна особисто, онлайн через портали Пенсійного фонду України (ПФУ) чи “Дії”, або через місцеві органи самоврядування.

"Смарагдові" світлофори і шевронні стрілки

З 1 травня 2025 в Україні набуває чинності новий стандарт ДСТУ 4092:2024, який передбачає оновлення вимог до спорудження світлофорів.

Відповідно до змін, зелений сигнал світлофора стане смарагдовим - яскравішим і краще видимим, замість суцільних стрілок з’являться шевронні (зелені на чорному тлі), а також мають зʼявитися спільні велопішохідні світлофори.

Ці новації, які поширюватимуться на ті світлофори, які встановлюватимуть внаслідок реконструкцій, гармонізовані з європейськими нормами й мають покращити безпеку на дорогах.

Бензин зі спиртом – що буде з цінами на паливо

Також з 1 травня починає дію вимога закону, ухваленого парламентом у червні 2024 року, відповідно до якої запроваджуєтьсяобов’язкова квота на додавання рідкого біопалива (біокомпонентів) до автомобільних бензинів на рівні не менше 5%. Ця вимога не поширюється на бензин з октановим числом 98 (А-98), бензинів, що поставляються для потреб Міністерства оборони, Державного резерву та для створення мінімальних запасів нафти та нафтопродуктів.

Як зазначив директор консалтингової фірми А-95 Сергій Куюн, ринок має адаптуватись до нового продукту, який є дуже вибагливим до чистоти резервуарів на нафтобазах, АЗС та бензовозів. А водіям радять принаймні впродовж найближчих двох місяців, допоки триватиме перехідний період, не шукати надто низьких цін на паливо.

«Для випуску Е5 (бензин з 5% біокомпонентів. - Главред) виробникам необхідно облаштувати окремі виробничі потужності – резервуари, наливні естакади тощо. За це вони з нас просять $15-25/т. Це 50-80 коп./л. Сподіваюсь, що через падіння цін на нафту ми в травні отримаємо -3 грн/л, і ніхто нічого не помітить», - зауважив аналітик.

Виплати військовим курсантам – скільки будуть платити

З 1 травня 2025 року в Україні військовим курсантам підвищать виплати, заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час години запитань до уряду у парламенті.

Тепер стипендія для курсантів становитиме 8 тис. грн. Крім цього, на випускному курсі курсанти-відмінники зможуть отримувати 20 тис. грн і ще стільки ж за проходження практики.

Курс валют у травні – що чекає на долар та євро

У квітні попит на іноземну валюту порівняно з березнем скоротився, а валютні резерви НБУ є достатніми для забезпечення стабільності валютного курсу. Як розповів Главреду кандидат економічних наук, незалежний експерт Олександр Хмелевський, в разі досягнення угоди про припинення вогню, курс гривні в травні може зрости, але якщо США вийдуть з мирних переговорів, то це може стати поштовхом для девальвації гривні. Більше того, девальвацію національної валюти можуть спровокувати нові мита, які запроваджує адміністрація Трампа.

“Тарифна війна загрожує не лише американській, але й всій світовій економіці. Очікується зростання інфляції та зниження темпів зростання ВВП. Незважаючи на те, що ФРС США зберігають облікову ставку на рівні 4,25 - 4,50 %, а ЄЦБ знизив ставки по євро в квітні до 2,25 - 2,65 %, інвестори переводять свої кошти в євро та продають долари. Зниження курсу долара по відношенню до євро може продовжуватися і в травні. Все буде залежати від рішень адміністрації Трампа та готовності інших країн йти на поступки США щодо митних тарифів. Війна завдає величезної шкоди економіці України, постійні обстріли, руйнування підприємств та інфраструктури на дають можливість відновлювати економіку. Залишається великим дефіцит зовнішньої торгівлі, який призводить до значного попиту на валюту, тому в травні курс гривні буде коливатися на рівні 41,2 - 42,5 грн. за долар, курс євро 46,0 - 49,0 грн. за долар», - вважає економіст.

Хто такий Олександр Хмелевський?

Олександр Хмелевський - незалежний експерт з питань економіки.

Закінчив Київський національний університет імені Т.Г. Шевченка за спеціальністю "політична економія". Кандидат економічних наук, Інститут економіки НАН України.

Працював у банківській та інвестиційній сфері. Пройшов шлях від економіста до заступника голови правління великого системного банку.

Ціни на продукти в Україні – що зміниться у травні

Експерти, опитані Главредом, зазначають, що ціни на продукти наразі досить мінливі, а також немає ще точного розуміння про умови експорту до ЄС, що буде впливати на внутрішні ціни. Тому у травні, після завершення великодніх свят, вартість деяків продуктів харчування може дещо знизитися.

За словами провідної наукової співробітниці відділу аграрного ринку та міжнародної інтеграції Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» Наталії Копитець, у квітні найбільше з-поміж інших видів м’яса здорожчала свинина. Зокрема, підчеревина, ребра, лопатка, ошийок додали в ціні 4,1-9,5 %, адже страви саме зі свинини є ключовими на Великодньому столі.

Що таке Інститут аграрної економіки

Національний науковий центр "Інститут аграрної економіки"— це науково-дослідна установа, яка займається дослідженнями в галузі економіки сільського господарства, агропромислового комплексу та розвитку сільських територій.
Підпорядковується Національній академії аграрних наук України (НААН).

«Зазвичай, після Великодніх свят відбувається коливання роздрібних цін на основні види м’яса. При цьому спостерігається здешевлення одних видів м’яса і здорожчання інших. За прогнозними оцінками науковців Інституту аграрної економіки, у травні 2025 року можливе зниження роздрібних цін на яловичину і свинину – до 3%. Водночас відкриття сезону пікніків та виїздів на природу можуть зумовити підвищення цін на свинину ошийок і курячі гомілки на 1,5-2,0 %», - зауважила експерт.

На формування цін на овочеві істотно вплинули обсяги постачання, вартість зберігання та транспортування, підвищені тарифи на електроенергію для промислових виробників, а також ціни на пальне.

Однак, у травні 2025 року очікується незначне здешевшання овочів – до 7 % проти квітневих цін.

«З розширенням пропозиції тепличних овочів, перш за все, найбільш помітно можуть знизитися ціни на капусту білокачанну та моркву. Середня ціна на картоплю може знизитися до 30 грн/кг (-8 %), що, звісно, залежатиме від обсягів постачання, умов зберігання та логістики», - уточнила головний науковий співробітник відділу аграрного ринку та міжнародної інтеграції Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» Інна Сало.

Окремі види тепличних салатних овочів також дещо подешевшали через розширення обсягів постачання та стабільний споживчий попит, тому у травні здешевшання салатних овочів може тривати, а відтак ціни на них можуть знизитися порівно з нинішніми до 15%.

До того ж, через збереження тенденції до подорожчання зерна на світових ринках надалі зростатиме і вартість хлібобулочних виробів. Зокрема, за даними експертів, протягом травня 2025 року хліб може додати в ціні ще 1,5-2%.

Новини заразКонтакти