Невизнаний президент Білорусі Олександр Лукашенко своїми новими заявами показав Росії, що він готовий діяти у фарватері політики господаря Кремля Володимира Путіна. При цьому він фактично розірвав відносини з офіційним Києвом. Ситуація може змінитися у тому випадку, якщо Мінськ принесе вибачення, а українська влада їх прийме. Про це заявив старший науковий співробітник Центру політики безпеки у Вашингтоні Андрій Ілларіонов.
У ефірі телеканалу Україна 24 він сказав про те, що слова Лукашенка про українську державу заблокують будь-які можливі перемовини Києва і Мінська на вищому рівні.
Читати також"На вилах би винесли Зеленського": Лукашенко пригрозив разом з Путіним за добу вдарити по Україні"Це сигнал всім (заяви Лукашенка про Україну). Це сигнал Путіну, що він виконував і виконуватиме його доручення, якими б вони не були. Це перше. Друге - по суті справи, ця заява є заявою про розрив відносин з Україною. Фактично відносини можуть продовжуватися, але те, що він сказав на адресу України і українського президента, унеможливлює будь-які контакти на рівні перших осіб", - зазначив Ілларіонов.
Як вважає експерт, виступ Лукашенка співвідноситься зі статтею Путіна про Україну, в якій висловлені меседжі, пізніше озвучені і Лукашенком. У такій ситуації, після подібних заяв, відновлення білорусько-українських відносин можливе тільки у тому випадку, якщо Мінськ принесе вибачення, в президент Володимир Зеленський їх прийме.
"Він включився в ту гру, яку Путін почав своєю так званою статтею, яка є ультиматумом Україні і одночасно сигналом п'ятій колоні в зазначений день і годину, як він там каже "мільйони українців повинні встати, взяти зброю і вирішити питання з цією владою". Путін це чотири рази повторив як в самому тексті, так і в наступних коментарях. Потім послідувало ось це опитування громадської думки в Україні (щодо "єдиного народу" України і РФ), зрозуміло, що питання там було зманіпульоване. Але у мене склалося враження, що попереднє опитування громадської думки в Україні було проведено до того, і Путін знав приблизно результати того, як українці можуть відреагувати на питання про єдиний народ. Вийшла розіграна сценка - на початку Путін пише статтю, а потім опитування показують, що нібито його тези підтримуються великою кількістю громадян", - уточнив Ілларіонов.
Також він додав, що в Україні не повинні сумніватися у тому, що Білорусь не є нейтральною державою, про що можна було чути в останні роки.
"Якщо хтось ще в Україні в попередні роки міг вважати, що сусід з півночі є як мінімум нейтральним, ці заяви свідчать про те, що сусід з півночі не є нейтральним, і треба розуміти, що кордон на півночі вже сьогодні не є кордоном нейтральної держави", - підкреслив Андрій Ілларіонов.
Білоруський глава держави Олександр Лукашенко припустив визнання Мінськом окупованого Криму територією Росії. Він вважає, що після погіршення відносин з Києвом відтепер у нього "розв'язані руки" щодо України. Причому за ним "не заіржавіє" у тому випадку, якщо подібне рішення буде прийнято великим російським бізнесом.
При цьому Лукашенко особисто звинуватив президента України Зеленського у "постачанні бойовиків" і "зброї" на територію Білорусі. На його думку, Зеленський нібито до РБ постачає і "вибухівку".
Крім того, Лукашенко пригрозив прийти в Україну через білорусько-український кордон без зброї, отримати підтримку "90% українців" і "повернути Україну".