Ситуація в Східному Середземномор'ї між Грецією і Туреччиною загострюється. Греки висадили військовий десант на острів Кастелорізо у 2 км від берегів Туреччини. За угодами двох країн, цей острів має бути демілітаризованим. Відповідно, для Анкари висадка грецьких військ - це виклик і провокація, переконаний експерт з питань міжнародної політики та Близького Сходу Українського інституту майбутнього Ілля Куса.
Про це Куса висловився на своїй сторінці у Facebook.
«Позачергове засідання очільників МЗС країн-членів ЄС ситуацію не вирішило. Під натиском Греції, країни погодили список санкцій проти Туреччини, але дали їм час до кінця вересня. Анкара цей ультиматум вже відкинула, і заявила, що буде захищати свої суверенні права і свою територію», - розповів експерт.
За його словами, до гри приєдналася Франція. Президент Еммануель Макрон заявив, що прокреслив у Східному Середземномор'ї свої "червоні лінії", і застосує силу, якщо Туреччина їх перетне.
"Що за "червоні лінії", ми точно не знаємо, як і те, чи є його слова блефом на публіку або ж реальною загрозою застосування військової сили", - зазначив експерт.
Куса уточнив, що Греція, Туреччина, Франція, Єгипет і США - усі посилили свою військово-морську присутність у Східному Середземномор'ї.
«У самій Туреччині теж звучать бойові барабани і грізні заяви. Віцепрезидент Фуат Октай вчора попередив Грецію не розширювати зону свого "територіального миру" з 6 до 12 миль в Іонічному морі, інакше Анкара сприйме це як "привід для війни". В Афінах вже заявили, що мають намір це зробити так чи інакше, і розширити охоплення своєї потенційної виняткової економічної зони до берегів Туреччини», - додав експерт.
За словами експерта, готується підписання між Грецією і Кіпром договору про делімітацію морських кордонів - такого ж, який вони підписали з Єгиптом, а пізніше з Італією, проти чого виступила Туреччина, у якої є аналогічна угода з Триполійським урядом в Лівії.
«Головні ризики, які несе ця ситуація, такі:
Читати такожУдар по турецьких позиціях у Сирії: Київ підтримав АнкаруНагадаємо, те, що Туреччина де-факто перекинула війська до Азербайджану - це, по суті, політичний крок, який спрямований на те, щоб позначити територію інтересу, пояснив експерт з питань міжнародної політики та Близького Сходу Українського інституту майбутнього Ілля Куса.
Він підкреслив, що всі ці дії відбуваються у межах двосторонніх угод про оборону і військову безпеку, які існують між двома країнами конфлікту.