- "Ви куди?",- зупиняє мене поліцейський на перекритій в центрі популярного курортного міста Бодрум, дорозі. Я хвилюючись, спускаю свою маску, показую йому запалену щоку на половину обличчя і пояснюю, мовляв, запалився зуб, дозволу на пересування у мене немає, але потрібен стоматолог і рецепт на антибіотики. Треба ж було зубу мудрості запалитися в суботу, коли нікому не можна виходити з дому, а не те щоб запалюватися.
Бачу, як він вагається, але все ж пропускає. Заплакані очі і опухле обличчя дають мені шанс доїхати до лікаря і що вже там, покататися по порожньому місту з вітерцем.
Ось уже з грудня місяця місцеві жителі Туреччини, а також ті, хто має посвідку на проживання, живуть у такому режимі. Карантин тут ввели завбачливо ще до новорічних свят, незважаючи на те, що турки, можна сказати, не відзначають прихід нового року. Але ось похід по сусідах - це святе. Наготувати солодкого або накрутити сарми, та й чаювати годинами поспіль. Ось це ось сусідство влада і заборонила. Мовляв, корона сильно поширюється в таких умовах, адже старшим тут прийнято цілувати руку і прикладати до чола в знак поваги. Та й чоловіки "буцаються" при зустрічі. Торкаються головами один одного, як би імітуючи поцілунок в щоку.
Читати такожУ Туреччині розповіли, чи торкнеться локдаун туристів з України
І ось зараз, буквально днями - нове тюремне ув'язнення (закреслено), постанова: жорсткий карантин на три тижні з 29 квітня по 17 травня (ходять чутки, що ще й продовжать). Варто сказати, що жорсткий карантин в Туреччині відрізняється від жорсткого карантину в Україні.
По-перше, якщо сказано, що виходити на вулицю не можна - це значить не можна. Моя бунтарська українська натура одного разу вирішила випробувати це на собі. Ось це ось наше фірмове "а шо буде" - тут не пройшло. Варто було висунути ніс на дитячий майданчик - приспіли жандарми. Скосити "на дурепу" не вдалося. Жандарми цілком доступно на мові жестів зуміли пояснити навіть "дурепі", що треба йти додому, а то "а-та-та" у вигляді штрафу. На той раз пронесло і повторювати експеримент більше чомусь не охота.
Але наш народ, який тут живе, вирішив користуватися не турецьким видом на проживання, а своїми закордонними паспортами. Втім, турецька влада миттєво розіслала смс-ки всім "власникам" посвідки на проживання. Мовляв, хто буде "косити" під туриста, таким же туристом полетить додому, а його картка буде анульована.
По-друге - це сфера послуг. Якщо ти живеш в невеликому місті або селищі, то всі осудні за асортиментом супермаркети знаходяться далеко. Без транспорту туди ніяк. Тобто, наприклад, якщо потрібні памперси певної марки, імпортний сир, не кажучи вже про інші засоби гігієни, одяг\ або взуття - чекай скасування карантину. Твій максимум - свіжий хліб, молоко та й стандартний набір магазинчика біля будинку. Спасибі, там є шампунь.
В-третіх, це алкоголь. Якщо працює маркет під час карантину, то лікеро-"ракієві" відділи перемотані червоною стрічкою. Не скажу, що турки зловживають, але влада порахувала, що алкоголь - ще той "рознощик" коронавірусної зарази. Буквально днями, спостерігала цікаву картину. Турки штурмували відомий оптовий супермаркет і тачками вивозили ящики з пивом, Раки, віскі і вино. Тривалий карантин настає вже сьогодні о 17:00, а це означає, що сухий закон триватиме до 17 травня. Запасливі громадяни хоч так скрасять собі однакові карантинні будні.
По-четверте, ще одна неприємна новина. Якщо раніше маркети працювали всі дні, хоч і до 18:00 (у вихідні (заборонені) дні до 17.00), то тепер неділя буде вихідною. Нічого не буде працювати, навіть продуктові. Таким чином хитрі турки та іноземці не зможуть пояснити жандармам своє перебування на вулиці.
Чи варто говорити, що повністю буде зупинено міжміське сполучення, громадський транспорт, роботу ТРЦ, сувенірних крамниць і т.д. але при цьому вранці, 29 квітня, в день, коли місцеві будуть милуватися весною зі своїх балконів, турецька влада приймає рішення впускати українських туристів без тесту ПЛР. Український турист він же ж найбільш свідомий турист у світі. І він в житті не полетить по оплаченій путівці в разі навіть легкого нездужання. Він вистоїть, вилікується під час польоту міцним алкоголем і знайде в собі сили насолодитися відпочинком на повну.
Маски - це частина нашого життя, вм'ятини на вухах і "ой, що не так" - якщо її раптом не виявилося на обличчі. Маски тут носять всі і практично завжди. У транспорті і на базарі не побачиш жодної людини навіть зі спущеною маскою. Часто в них ходять навіть діти, не кажучи вже про тінейджерів і школярів старшого віку. В автомобілях - всі в масках. У таксі - в масках. Вдома, зустрічаючи доставщика води - в масках. В офісах - в масках, ще й спеціальна комісія буде несподівано заглядати в кабінети, щоб виявити лютих "неносильників".
Звичайно, гуляючи біля моря, є люди які спускають її на підборіддя. Однак, варто їм побачити, що йдуть на назустріч, маска тут же повертається на місце.
Ресторани закриті по всій Туреччині вже давно. Декларують, що вони працюють на винос, але хто ж замовлятиме рибу на грилі, яка приїде холодна, а салат з руколи зів'яне і втратить свій товарний вигляд ще в дорозі. Тому зараз виживають ресторани, які роблять піде (запечений в печі човен з тіста з різними начинками), шашлики-кебаби, шаурму-сендвічі. Те, що привезуть швидко і те, що із задоволенням поїдять діти і дорослі, та ще й не дорого.
Ті ресторани на набережній, які під час недавнього послаблення на два тижні, заблищали своїми відмитими вітринами і відкрили холодильники зі свіжою рибою, знову прибрали свої столи і позакривали тераси, які вже притрусило пилом. Видно, як там сидять сумні господарі, скроллячи стрічки у смартфонах.
Якщо зі здоров'ям сталося щось термінове, що вимагає невідкладного візиту до лікаря, то їхати в лікарню можна. Та історія з зубом показала, що обійти заборону можливо, якщо у тебе є докази (опухла щока, наприклад). Але навіть якщо її немає, ми дзвонили жандармам перед виїздом, описали ситуацію і нам сказали, що проблем не буде.
Якщо є плановий візит в приватній клініці, то його потрібно підтвердити. В один з месенджерів адміністратор надсилає спеціальний папір, який підтверджує візит. Інша клініка-відправляє СМС з підтвердженим рандеву. Що стосується міських лікарень, то ніяких паперів тут не дають. Однак з огляду на те, що служба для запису в будь-який медичний заклад Туреччини одна, то поліція, швидше за все, має можливість перевірити факт запису до лікаря.
Аптеки працюватимуть на час карантину. "Будемо працювати, плануємо до 20.00. Принаймні на цьому тижні. Як буде далі - не знаю, може скоротять час до 19.00. Поки працюємо щодня", - розповіла мені власниця однієї з аптек Ніхаль.
Так що їжа і ліки на час карантину будуть у всіх. Залишається дочекатися 17-го травня і виступу Його Величності Ердогана. Ну і давайте сподіватися, що ці жорсткі заходи все ж знизять кількість хворих і кількість смертей. Швидше б вже увірватися в нормальне життя. Прорвемося!