США вимагають від Білорусі звільнити затриманого колишнього головного редактора інтернет-ресурсу NEXTA Романа Протасевича.
Як йдеться у повідомленні держсекретаря США Ентоні Блінкена, Вашингтон рішуче засуджує вимушене перенаправлення рейсу між двома державами-членами ЄС і подальше зняття з борту і арешт журналіста Романа Протасевича в Мінську.
"Ми вимагаємо його негайного звільнення", - йдеться в заяві Блінкена.
Держсекретар США зазначив, що цей "шокуючий акт, вчинений режимом Лукашенка, поставив під загрозу життя понад 120 пасажирів, зокрема і громадян США".
Блінкен уточнив, що незалежні ЗМІ є "найважливішою опорою, що підтримує верховенство права, і є життєво важливим компонентом демократичного суспільства".
Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Альянс уважно стежить за ситуацією, а також зажадав провести міжнародне розслідування інциденту.
"Уважно стежимо за примусовою посадкою в Білорусі рейсу до Вільнюса і повідомленням про затримання опозиційного діяча Романа Протасевича. Це серйозний і небезпечний інцидент, який вимагає міжнародного розслідування. Білорусь повинна забезпечити безпечне повернення екіпажу і всіх пасажирів", - заявив він.
Глава Євроради Шарль Мішель закликав звільнити всіх пасажирів літака
"Дуже стурбовані повідомленнями про вимушену посадку рейсу Ryanair в Мінську. Ми закликаємо владу Білорусі негайно звільнити рейс і всіх його пасажирів. Розслідування інциденту Радою ЄС матиме важливе значення", - написав Мішель у Twitter.
Глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляйен заявила, що порушення міжнародних правил повітряного транспорту повинно мати наслідки.
"Абсолютно неприйнятно змушувати Ryanair рейс з Афін до Вільнюса приземлитися в Мінську. Всі пасажири повинні мати можливість негайно продовжити свій шлях до Вільнюса, а їхня безпека повинна бути забезпечена", - написала вона у Twitter.
Також на затримання журналіста негативно відреагували у Франції, Німеччині, Польщі, Греції.
Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький заявив, що попросив главу Євроради розширити сьогоднішній порядок денний Ради ЄС, щоби обговорити негайні санкції проти режиму Лукашенка.
"Викрадення цивільного літака - це безпрецедентний акт державного тероризму. Він не може залишитися безкарним", - написав Моравецький у Twitter.
Читати такожКиїв зажадав звільнити Протасевича і висунув звинувачення Мінську
Як зазначає TUT.by, Протасевич проходить обвинуваченим за такими статтями:
За жодною з цих статей не передбачена виняткова міра покарання, додає видання.
Санкції статей, за якими проходить в якості обвинуваченого затриманий в неділю в аеропорту Мінська Роман Протасевич, припускають покарання аж до позбавлення волі на термін до 15 років.