МОЗ України планує завпровадити в Україні "жовті" та "зелені" сертифікати вакцинації. Цю практику запозичили у західних країн. Однак не завжди те, що робиться на Заході, є правильним з наукової точки зору. Таку думку в коментарі Главреду озвучила лікар терапевт-кардіолог, доктор медичних наук, професор Катерина Амосова.
По-перше, за її словами, подібні сертифікати є дискримінацією з точки зору прав людини. Друга причина, з якої їх піддають критиці, в тому, що, згідно з науковими дослідженнями, вакциновані громадяни (особливо ті, які отримали тільки першу дозу) захищені від важкого перебігу COVID-19 в разі дельти до 90%, але вони менше захищені від зараження – дослідження показали захист лише на 40%.
"Більш того, щеплені люди не тільки самі схильні до ризику зараження, але і можуть бути переносниками вірусу для оточуючих – для штаму Дельта люди заразні впродовж двох діб до появи симптомів і стільки ж після, і цей період особливої заразності довший, ніж у інших штамів. Тому якщо людина з Дельтою перебуватиме в приміщенні з закритими вікнами і без вентиляції або співатиме в церкві або в барі, то заразити вона може ще більше людей – цей ризик досить великий», - пояснила Амосова.
Читати такожЛокдаун повинен бути для всіх: вчений виступив проти привілеїв для вакцинованих від COVID-19По-третє, COVID-сертифікати не враховують тих громадян, які перехворіли на коронавірус. Лікар уточнила, що ті люди, які перехворіли на коронавірус, мають більш високий рівень антитіл впродовж 6-10 місяців в порівнянні з вакцинованими.
"Зрозуміло, що таким рішенням намагаються підтримати бізнес, щоб уберегти його від повного локдауну. Але з позиції науки, під час штаму Дельта і поганої епідситуації дистанціювання та носіння масок має поширюватися на всіх – вакцинованих, невакцинованих і тих, хто перехворів», - резюмувала Катерина Амосова.
За його словами, різниця полягає в наступному: "зелений" сертифікат видаватиметься після двох доз щеплень від COVID-19, а "жовтий" ‒ після першої дози. Обидва сертифікати використовуватиться як внутрішні.
Раніше в Міністерстві охорони здоров'я заявили, що привілеї для щеплених українців запроваджуватимуть лише тоді, коли в країні вакцинують 50% населення.