В Офісі президента Володимира Зеленського підбили підсумки досягнень з мирного врегулювання ситуації на Донбасі за рік, а також нагадали на необхідності проведення чергової зустрічі у нормандському форматі.
Про це він у четвер, 10 грудня, написав у своїй колонці у виданні Українська правда глава Офісу президента Андрій Єрмак і пояснив, для чого потрібен "нормандський формат".
"Потреба в проведенні чергової зустрічі лідерів держав нормандської четвірки точно існує. Домовленості в Парижі дозволили звільнити значну частину полонених, а згодом був забезпечений і режим припинення вогню. Нормандська зустріч потрібна, в тому числі й для того, щоб затвердити детальний план виконання Мінських угод", - підкреслив Єрмак.
За його словами, за рік, що минув з минулої зустрічі в Парижі, ситуацію на Донбасі вдалося принципово змінити – в тому числі досягненням першого за роки війни тривалого перемир'я.
Також, нагадав Єрмак, була перезавантажена робота Тристоронньої контактної групи: до складу української делегації були включені чинні члени уряду і парламенту.
"Зараз потрібно виробити загальний план на рівні політичних радників лідерів Нормандського формату і затвердити його вже на рівні керівників держав нормандської четвірки", - підкреслив Єрмак.
Він нагадав, що в політичній підгрупі ТКГ триває робота над законопроєктом щодо імплементації "формули Штайнмаєра".
Читати такожУкраїна отримає шанс на повернення Донбасу, але тільки за однієї умови-експерт
"Україна продовжує наполягати на тому, що демократичні вибори місцевого самоврядування за стандартами ОБСЄ в ОРДЛО можливі тільки після повної деокупації та забезпечення повноцінної діяльності органів влади України, політичних партій, ЗМІ та міжнародних спостерігачів на всій території Донбасу без обмежень", - підкреслив Єрмак.
Також були поліпшені умови для жителів тимчасово окупованих територій, які перетинають лінію розмежування нових КПВВ вони можуть отримати адміністративні послуги, соціальну підтримку та медичну допомогу. Крім того, були збільшені можливості абітурієнтів з ОРДЛО щодо вступу до українських вищих навчальних закладів.
Єрмак наголосив на важливості забезпечення безпеки цивільного населення по обидві сторони лінії розмежування і нагадав, що за рік були узгоджені чотири нові ділянки розведення сил і 20 ділянок для розмінування.
Також Україна забезпечила роботу всіх пропускних пунктів, в тому числі відкрила два нових, в той час, як інша сторона блокувала їх зі свого боку.
"Ми повернули до світового порядку денного питання звільнення українського Криму. Організовуємо діяльність Кримської платформи, яка зосередить Державні зусилля і міжнародне співробітництво на виконанні завдання по поверненню нашого півострова", - підкреслив керівник офісу президента.
Він також підкреслив, що Україна виконує всі свої зобов'язання і хоче бачити з російського боку таке ж повне виконання домовленостей, досягнутих в Парижі рік тому.