27 липня 2002 року під час урочистості 60-ї річниці 14 авіаційного корпусу (14 АК) Військово-Повітряних сил України під Львовом на Скнилівському аеродромі зібралося близько десяти тисяч глядачів.
Мета - продемонструвати високий пілотаж знаменитої ескадрильї "Українські соколи". Що повинно було зробити повітряне судно МіГ-29УБ. Але через погодні умови цей літак не зміг вилетіти в Скнилів. Його замінив інший - Су-27УБ. Однак він несподівано врізався в дерево і почав падати прямо на людей.
Літак, яким керували двоє досвідчених пілотів, полковники Володимир Топонар і Юрій Єгоров, вибухнув і загорівся. Загинули 77 людей. З них - 28 дітей. Всього постраждало 250 осіб. Пілоти змогли катапультуватися, обидва залишилися живі, отримавши лише незначні пошкодження.
Той страшний день навіки врізався в пам'ять очевидців і родичів загиблих, які розповіли про горе виданню ВВС Україна.
Поранений на аеродромі Павло Мазуренко згадує, що відвідав авіашоу разом зі своїм другом дитинства. Хлопцям було 19 і 17 років.
Вони поспішали потрапити на захід і наздоганяли тролейбус. Тепер Павло щодня думає, що краще б вони не встигли наздогнати громадський транспорт. Друг Павла загинув, а сам він отримав важкі травми.
Хлопці стояли якраз біля тієї тополі, в яку і врізався літак.
"Все сталося миттєво. Я тільки сказав Сергію: "Дивись, як низько летить літак. Нас вантажили в УАЗ. Поруч був чоловік без ніг. Тільки в той момент я зрозумів, яка біда трапилася. Довелося довго чекати медичної допомоги, так як людей було море", - згадує чоловік.
У Павла були опіки всього тіла і травма голови. Врятував його хірург Тарас Думанський з 8-ої міської лікарні. А про загибель друга він дізнався вже після його похорону. Сергію осколком знесло голову. Він помер на місці.
Голова ГО "Скнилівська трагедія" Іван Куц зі сльозами згадує про найстрашніший день у своєму житті - 28 липня 2002 року. На аеродромі загинули двоє його дітей - синові Андрі - золотому медалісту було 20, доньці Зоряні - 13. "Того дня я загинув у своїх дітях", - каже убитий горем батько.
Онучку Ніна виховувала на допомогу з опікунства. Як жити дівчині далі - не уявляє. Адже допомогти їй в цьому світі нікому.
"З того дня я не бачу радості і щастя", - ділиться жінка.
Борислав Леськів, який на той час працював редактор у місцевому виданні, одним з перших побачив страшні кадри трагедії.
"Цей страшний фільм не зупинявся. Час у місті, наче зупинився. Через кілька днів у морга сталося моторошне видовище. Натовпи людей чекали тіла своїх родичів, яких виносили по черзі. Потім приїхав КамАЗ, сповнений неідентифікованих останків. Був масовий плач. Люди в білих халатах носили щось закривавлене".
Незважаючи на масштаб трагедії, родичі загиблих не отримали статусу потерпілих і не мають права розраховувати на допомогу держави, окрім як одноразової щорічної компенсації з міського бюджету.
У міськраді Львова стверджують, що щорічно 43 члени сімей загиблих отримують 2000 гривень.