Верховна Рада в цілому прийняла законопроект, яким виробники звільняються від відповідальності за наслідки застосування вакцин від COVID-19, зареєстрованих під зобов'язання для екстреного медичного застосування.
За відповідне рішення віддали свої голоси 236 народних обранців під час пленарного засідання, трансляція якого велася на сайті парламент.
Відповідний проект закону Про внесення зміни до статті 92 Закону України Про лікарські засоби Про державну реєстрацію вакцин або інших медичних імунобіологічних препаратів було зареєстровано під № 5247.
У парламенті уточнили, що законопроект пов'язаний з виконанням міжнародних домовленостей для забезпечення можливості отримання Україною вакцин для специфічної профілактики COVID-19.
Закон звільняє виробників від відповідальності за наслідки застосування вакцин та імунобіологічних препаратів для лікування та профілактики COVID-19, зареєстрованих під зобов'язання для екстреного медичного застосування.
Зокрема, медичні працівники звільняються від відповідальності за можливі наслідки, якщо застосування вакцин або інших імунобіологічних препаратів здійснювалося відповідно до затвердженої інструкції.
У разі настання негативних наслідків вакцинації держава забезпечує компенсаційні виплати в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів.
Крім того, уряд повинен у місячний термін з дня набрання чинності Законом розробити і впровадити порядок здійснення компенсаційних виплат.
Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, і діє протягом 4 років.
Читайте такожВ Україні "викинули" майже 200 доз вакцини проти COVID-19
Наприкінці лютого стало відомо, що замість раніше обіцяних МОЗ вакцин Pfizer і Moderna, а пізніше китайської Sinovac, Україна закупить індійський препарат під назвою CoviShield. Для укладення контракту глава МОЗ Максим Степанов особисто побував в Індії.
CoviShield - це вакцина від коронавірусу, що виготовляється за ліцензією британсько-шведської компанії AstraZenecа, виробляється на потужностях Serum Institute of India - найбільшому виробництві вакцин у світі.
Препарат виготовляють з ослабленої версії аденовірусу (вірусу застуди) шимпанзе, який модифікували під коронавірус. За допомогою вакцини імунна система виробляє антитіла і готує їх для атаки справжнього коронавірусу, коли той потрапить в організм.
CoviShield рекомендована ВООЗ до екстреного використання. Препарат вводиться внутрішньом'язово (дві дози з інтервалом в 28 днів).
Фактично британську вакцину AstraZenecа і її індійського "брата" об'єднує тільки технологія і загальний принцип дії. Іншими словами, ця вакцина не ідентична шведсько-британської.
23 лютого препарат був зареєстрований в Україні, того ж дня в країну прибула і перша партія.
Майже відразу в Україні вона отримала прізвисько "вакцина для бідних" - Україна стала одним з перших покупців препарату, який до того Індія безкоштовно, в рамках гуманітарної допомоги відправляла в Бутан, Бангладеш, Афганістан, М'янму, Непал та інші країни, які не могли дозволити собі закупівлю.
Щоб підстьобнути старт вакцинації, міністр Степанов першим з публічних осіб прищепився на камери, а слідом отримав свою дозу і президент Володимир Зеленський, пояснивши, що таким чином хотів подати особистий приклад українцям. Тим не менш, 9 березня глава українського МОЗ був змушений визнати, що вакцинація від COVID-19 йде не за планом: виявилося, що з початку кампанії з вакцинації, яка стартувала 24 лютого, в Україні прищепили всього 19 тисяч осіб.
Найбільш поширеними побічними діями вакцини AstraZeneca (а, отже, і CoviShield) вважаються:
До "побочки" відносять блювоту і діарею, а також зрідка - зниження апетиту, запаморочення, пітливість, болі в животі і висип.
Крім того, до ефективності вакцини виникли питання. Зокрема, в момент надходження в Україну, вона не мала завершеної третьої фази клінічних випробувань, а її реєстрація в самій Індії пройшла за процедурою "Emergency Use" (екстреної реєстрації). Це дослідження необхідно для отримання додаткових клінічних даних про ефективність, безпеку і того, з яким проміжком ефективніше проводити вакцину. У заяві групи з захисту прав пацієнтів All India Drug Action Network зверталася увага на те, що схвалення вакцини могло бути поспішним.