Війна за соцопитування: чому депутати зчепилися через розширення повноважень ЦВК

ЦВК хочуть дозволити проводити соцопитування в день виборів / УНІАН

Слуги народу хочуть дозволити ЦВК проводити соцопитування в день виборів. Але інші депутати всіляко блокують цю ініціативу.

10 вересня нардеп від фракції Голос Ольга Стефанишина зареєструвала альтернативний законопроект 4043-10 "Про внесення змін до Закону України» Про Центральну виборчу комісію" щодо опитувань громадської думки.

Це - вже десятий за рахунком законопроект, який внесли депутати Голосу, щоб загальмувати розгляд основного законопроекту 4043, який раніше внесли депутати Слуги народу.

Парламент може розглянути документ наступної п'ятниці, 17 вересня. Чому навколо нього стільки шуму - дізнавався Главред.

Опитування в день виборів на гроші з держбюджету

Минулого тижня депутати Слуги народу зареєстрували законопроект 4043, яким пропонують дати можливість ЦВК проводити опитування громадської думки в один день з виборами – як загальнодержавними, так і місцевими.

Документ передбачає, що ЦВК зобов'язана організувати і провести опитування після відповідного рішення Кабміну на гроші з держбюджету, інших дозволених законодавством джерел або за рахунок міжнародних організацій.

Перелік питань для обговорення також визначає Кабмін. Однак, в документі зазначено, що темою для опитування не можуть бути питання, що стосуються тимчасово окупованих територій, зокрема, питання виборів на цих територіях, економічна взаємодія з ними, порядок їх управління, а також питання амністії та взаємодії з державою, визнаною Верховною Радою України державою-агресором або державою-окупантом.

«Ми вважаємо за доцільне саме такі опитування, тому що останнім часом багато соціологічних досліджень маніпуляційні», - пояснював раніше один із співавторів законопроекту, нардеп Олександр Качура, зазначивши, що опитування допоможуть отримати точку зору, яка буде консультативною і не впливатиме на прийняття рішення.

Загроза псевдореферендумів

Протилежна точка зору у депутатів фракції Голос, які внесли десять альтернативних законопроектів. Їх перед голосуванням повинні розглянути разом з основним. Серед них:

"Проведення такого опитування може мати негативні наслідки і ставить під загрозу виборчий процес, оскільки покладає на ЦВК невластиві їй функції, які вона не в змозі виконати.

...У демократичних країнах світу думка громадськості з тих чи інших питань істотно впливає на державну політику, законодавчі процеси, поведінку політичних партій і так далі. Крім того, в ряді європейських країн громадське опитування проводиться в період між виборами, а не безпосередньо в день голосування. Фактично влада хоче організувати псевдореферендум в день виборів без прийняття спеціального законодавства", - пояснюють народні депутати Голосу в пояснювальних записках.

Новини заразКонтакти