Під час виступу на інфраструктурному форумі в Києві президент України Володимир Зеленський анонсував появу в рамках програми “Велике будівництво” Української національної авіакомпанії (UNA - Ukrainian National Airlines). Про те, навіщо створювати нового авіаперевізника у період пандемії, розповіли “Факти”.
Стратегію майбутньої компанії розробило Міністерство інфраструктури спільно з консалтинговою компанією Aerogestion. Аналіз показав, що державна авіакомпанія зможе бути конкурентною як для внутрішніх перевезень, так і для міжнародних польотів.
Серед причин створення UNA на перше місце виходить економічний фактор.
“Цього року вже ведуть реконструкцію низки аеропортів, перш за все — будівництво нових та подовження наявних злітно-посадкових смуг та заміну аеронавігаційного обладнання, що дозволить регіональним аеропортам приймати великі пасажирські та вантажні літаки та збільшити пасажиропотік в середньому до 1 млн пасажирів (або навіть до 4 млн, як планують у Дніпрі)”, - йдеться у матеріалі.
Експерти Aerogestion прогнозують, що до 2035 року в Україні буде 32 млн пасажирів. У Міністерстві інфраструктури також розраховують на збільшення кількості європейських туристів та відкриття нових ринків. А тому український авіатранспорт має величезний потенціал для зростання.
Національна авіакомпанія також необхідна для забезпечення безпеки співвітчизників у випадку надзвичайних подій. Адже наявність власних літаків дозволить швидко евакуювати українців незалежно від їхнього місцезнаходження.
“Необхідність мати власного перевізника показав досвід ковідних евакуацій, коли уряду доводилося вести переговори з перевізниками, шукаючи можливість повернути додому своїх громадян”, - пишуть журналісти видання.
Окрім того, наявність національного авіаперевізника поглибить зв’язки з Європою та іншими стратегічними партнерами України.
Нагадаємо, раніше президент Володимир Зеленський повідомив, що в рамках президентської програми “Велике будівництво” розпочалась масштабна розбудова регіональних аеропортів.