Заяви української влади на рівні президента та інших посадових осіб стосовно необхідності передачи Україні контролю за українсько-російським кордоном повинні отримати "реакцію, як мінімум, Парижа і Берліна", заявив міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров.
В ході прес-конференції в Москві він назвав ініціативу керівника української делегації в ТКГ Леоніда Кравчука як така. що "повністю підриває Мінські домовленості і переслідує одну єдину мету" – зібратися на новий саміт Нормандського формату, передає УНІАН.
"Мабуть там, в Нормандському форматі, президенту Зеленському приємно зі світовими лідерами поспілкуватися і створити враження для свого електорату і, може, якихось своїх шанувальників на Заході, що він щось вміє, щось може. Але це все підміна суті зовнішніми ефектами - ми це проходили. Так було і при Порошенку, так було і при Зеленському, ніяких змін ми не спостерігаємо», - заявив він.
Лавров вважає, що Париж і Берлін «повинні підняти свій голос і закликати Зеленського і його команду поважати те, про що було сказано рік тому на Паризькому саміті Нормандського формату – Мінським домовленостям немає альтернативи», - сказав він.
Читати такожУ МЗС розповіли, чи варто чекати перегляду Мінських угод«Поки цього не буде зроблено, ми будемо вважати, що Берлін і Франція потурають руйнуванню того, що було створено їхніми руками», - сказав він.
Глава МЗС РФ також вважає, що Берлін і Париж потурають Україні в підриві Мінських угод і тим самим здійснюють «зраду».
"По Україні - це колосальна претензія до наших німецьких і французьких колег: ховатися за п'ять принципів ЄС, які свідчать, що з Росією буде все добре, як тільки Росія виконає Мінські домовленості – це межує з дипломатичною і політичною неохайністю», - заявив Лавров.
Мінськими угодами називають три документи для врегулювання ситуації на Донбасі, їх підписали сторони-учасники Тристоронньої контактної групи (Україна, РФ, ОБСЄ). Під одним документом також стоїть підпис країн-членів нормандського формату (Україна, РФ, Німеччина, Франція), пише Вікіпедія.
У Мінську 5 вересня 2014 року представники України, Росії, ОБСЄ і ватажки самопроголошених "ДНР" і "ЛНР" підписали Мінський протокол (перші Мінські угоди), який передбачав введення перемир'я на Донбасі.
Пізніше після консультації ТКГ був підписаний меморандум про виконання положень Протоколу. Також в документі були прописані домовленості про припинення вогню, відведення важкого озброєння, зупинці військ на поточній лінії зіткнення і встановленні 30-кілометрової зони безпеки.
У 2015 році лідери країн-членів нормандського формату під час саміту 11-12 лютого погодили комплекс заходів з виконання Мінського протоколу, документ також підписали члени ТКГ і лідери бойовиків, його назвали другими Мінськими угодами.
Росія стверджує, що не є стороною конфлікту на Донбасі. Україна і низка західних країн стверджують, що на Донбасі є російські війська, і РФ контролює бойовиків.
РФ наполягала на прямих переговорах Києва з бойовиками і на проведенні виборів на Донбасі. Київ не хоче вести прямі переговори з бойовиками і стверджує, що вибори на Донбасі можуть бути проведені тільки після того, як територію покинуть війська Росії.