Кліматолог вказала на катастрофу з обмілінням річок і зникненням риби

В Україні зникають річки / УНІАН

Негативні процеси пов'язані зі зміною клімату.

Завідувач відділу прикладної метеорології та кліматології Українського гідрометеорологічного інституту Віра Балабух заявила, що у зв'язку з зміною клімату, термічного режиму і вологості в Україні міліють річки, в них зникає риба.

"Зростання температури в холодний період призводить до зміни структури опадів: вони випадають переважно у вигляді дощу, а не снігу. Як наслідок - стійкий сніговий покрив не утворюється. А наші річки мають переважно снігове живлення. Отже, якщо снігу немає, річка не отримує достатньо води, і та волога, що є, випаровується при високих температурах. В результаті цього року пересохли не тільки маленькі річки, а й великі", - сказала вона під час чату в Главреді.

За словами експерта, цього літа в багатьох регіонах, коли температура повітря досягала 30-35 градусів, опадів не бувало протягом 60-70 днів поспіль. В результаті вологу недоотримали верхні грунтові водоносні шари, відповідно, річки недоотримали додаткової підземної вологи, а також не змогли підкріпитися за рахунок снігового покриву.

"До того ж, не просто зменшується обсяг води в річках, а й підвищується і температура води. А це призводить до зменшення в ній кисню, а як результат - загибелі риби і цвітіння водоростей. Крім того, збільшуються витрати на очищення води, щоб вона стала питною", - підкреслила вона.

Кліматолог додала, що необхідно зберігати воду, яку маємо, тому що вона стає все більшим дефіцитом. Важливо намагатися зберегти водний режим і екосистеми прибережних регіонів. Цьому сприяє збільшення зелених насаджень, завдяки яким волога менше випаровується, не стікає, просочується в нижні грунтові горизонти і поповнює річки.

Читати такожКліматолог передрекла Україні катастрофу з водою"Так, наприклад, Китай за останні десятиліття інтенсивно "будує" зелену стіну - висаджує 100-кілометрову смугу лісів, яка повинна зупинити просування пустелі на південь. І китайцям вдалося досягти значних успіхів у цьому напрямку. Таку ж зелену зону висаджують і на африканському континенті, щоб зберегти савану", - акцентувала вона.

Аналітик нагадала, що виснажується запас артезіанських вод. Цю проблему ми не можемо вирішити за рахунок буріння глибших свердловин.

"Приклад - Крим. Там намагаються бурити свердловини, щоб отримати воду для своїх потреб. Але це лише призведе до засолення грунтів і втрати тієї води, яка зараз ще є. В результаті катастрофа з водою в Криму тільки посилиться", - підсумувала Балабух.

Новини заразКонтакти