Адаптивний карантин в Україні продовжили до 31 липня через зростання кількості захворювань на китайський коронавірус. Але повертатися до жорсткого карантину не варто, заявила лікар-кардіолог, доктор медичних наук, професор Катерина Амосова.
Про це Катерина Амосова розповіла в інтерв'ю Главреду.
«Як лікар і як людина, яка стежить за тенденціями на Заході, мені здається, що повертатися до жорсткого карантину не варто. Тому що українці вже не будуть його виконувати, і він все одно не буде працювати. Плюс ефективність такого жорсткого локдауну не всіма країнами доведена», - пояснила лікар.
Як приклад Амосова привела Японію.
«Японія не робила локдауну, а лише закрила школи, причому зробила це досить рано і не проводила безлічі тестів, як це робили на Заході. Але вона пішла шляхом комунікації з населенням щодо необхідності самообмежень – уникати натовпу, зборів людей в закритих приміщеннях з поганою вентиляцією і тісного контакту, наприклад, у барі... Єдиний шлях, який апробувала Японія – це самообмеження людей, захист шляхом дистанціювання і носіння масок усім поза домом, тому що маски захищають одну людину від іншої. Наприклад, якщо я ношу маску, а ви ні, то я захищаю вас, але водночас піддаюся ризику зараження від вас, бо ви без маски. І це працює», - зазначила вона.
Амосова також звернула увагу на правило Парето, яке свідчить про те, що 80% інфікованих отримують свій вірус від 20% заражених людей, і велика частина поширення відбувається за допомогою кластерів (одна людина заражає 5 і більше, а інша може нікого не заразити).
«Шлях передачі – це не тільки вірус в краплях, під час чхання та кашлю, але й аерозольний, коли його концентрація в повітрі збільшується під час співу, крику, глибокому диханні в спортзалі. Крім того, не менше 40% людей, що мають геном вірусу, є безсимптомними або предсимптомними і заражають в цей час інших», - уточнила професор.
Амосова підкреслила, що статистика Японії щодо смертей і кількості хворих в рази краща, ніж у США, де були локдауни.
«Безумовно, у японців були передумови до отримання таких результатів боротьби з COVID-19 завдяки культурним традиціям – вони не обіймаються, не цілуються під час зустрічі, а кивають головою. Та й крани для миття рук у них були поширені ще до пандемії у всіх громадських місцях, як і практика носіння масок. Інакше кажучи, було б достатньо того, щоб українці продемонстрували таку модель поведінки, як японці», - сказала медик.
На думку Амосової, в Україні зараз не потрібно ще більше відпускати карантин - наприклад, поки не відкривати кінотеатри, але збільшити кількість рухомого складу на громадському транспорті.
«Не думаю, що влада знову може закрити міський транспорт, оскільки це політично програшна ситуація. Однак всі країни носять маски і показувати власним прикладом такий стиль поведінки – це важливо», - підсумувала лікар.
Читайте такожЗ 22 червня жорсткий карантин в Україні запроваджуватимуть по-новомуНагадаємо, раніше повідомлялося, десять регіонів України все ще не готові для переходу на другий етап пом'якшення карантину. Основною причиною цього є невідповідність показника інцидентності критеріям, встановленим Кабміном. Про це повідомили в прес-службі МОЗ.
За інформацією, відповідно до вимог уряду, інцидентність, тобто кількість хворих за 7 днів на 100 тисяч населення регіону, не повинна перевищувати 12.