Увечері у вівторок, 2 лютого, президент України Володимир Зеленський ввів у дію рішення Ради нацбезпеки та оборони про запровадження персональних санкцій проти депутата Опозиційної платформи - За життя Тараса Козака. Серед іншого були анульовані ліцензій на мовлення телеканалів 112 Україна, NewsOne і ZIK – вони зникли з екранів телевізорів.
На ситуацію відреагував голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко. Він назвав заборону каналів без рішення суду "надзвичайною ситуацією" і зазначив, що рішення української влади є "інформаційним вибухом".
"Позбавлення без суду багатомільйонної аудиторії доступу до українських ЗМІ, заборона сотням журналістів і медійникам права на професію - це наступ на свободу слова", - написав Томіленко у Facebook.
За його словами, Національна спілка журналістів України інформуватиме про надзвичайну ситуацію Міжнародну федерацію журналістів, Європейську Федерацію журналістів, а також Офіс ОБСЄ з питань свободи ЗМІ.
Політичний експерт Віктор Таран підтримав президента Зеленського. Він стверджує, що глава держави "кинув виклик навіть не Медведчуку і ОПЗЖ, а Путіну і "русскому міру".
"Готуємося до серйозних загострень між Україною та Росією. В першу чергу, на Сході ", - додав політолог.
Політолог Володимир Фесенко спрогнозував судові позови через запроваджені санкції.
"Передчуваю, який хай почнеться з проросійського табору. Будуть і в судах оскаржувати. Ну що ж, на їхню війну Зеленський відповів своєю війною. Зараз питання в тому, наскільки ефективно цей режим санкцій буде реалізований", - написав він у Facebook.
Журналістка Анастасія Товт нагадала, що раніше Зеленський пообіцяв, що не закриє жодного телеканалу в Україні.
"Історія одного обманника. У цитатах. Вересень, 2019 рік: "Я дуже поважаю кожен канал, і канал NewsOne. Я ніколи не закривав у своєму житті жодного каналу. Я особисто за свободу слова, і ви це прекрасно знаєте. Я ніколи в своєму житті не буду закривати жодні канали, не маю права, не маю повноважень", - написала вона в Facebook.
Крім того, Товт вважає, що Зеленський повторює помилки свого попередника – п'ятого президента Петра Порошенка, який теж оголошував війну ЗМІ, за що поплатився своїм рейтингом.
Журналіст Денис Іванеско, коментуючи закриття трьох телеканалів, назвав Зеленського "цензором і диктатором".
Журналістка Олеся Медведєва у соцмережі закликала колег по цеху об'єднуватися і не допустити наступу на свободу слова. За її словами, вона готова хоч "завтра вийти на протест проти диктаторського рішення" Зеленського.
У суспільстві закриття трьох українських телеканалів викликало неднозначну реакцію. Хтось називає цю ситуацію наступом на свободу слова, інші – вважають, що потрібно ще закрити телеканал Інтер і Наш.
"Ці канали не мають нічого спільного з журналістикою", - вважає Олександр Монзолевський.
"Нарешті закрили ті ганебні телеканали", - вважає Андрій Мадуров.
"Що означає "диктаторське рішення"??? Де суди? Де взагалі, типу "свобода слова"??? Як взагалі таке можна сприймати серйозно???", - написала Вікторія Коваль.