Інформація про те, що в Мінську рішенням Тристоронньої контактної групи була заснована "консультативна рада" по Донбасу за участі представників ОРДЛО на рівних з українською стороною, справила ефект вибуху бомби.
Згідно з текстом документа, опублікованого ЗМІ, критерії та порядок призначення членів Ради будуть самостійно визначатися Україною, окремими районами Донецької та Луганської областей України, Російською Федерацією, Німеччиною, Францією та ОБСЄ.
У соцмережах активно обговорюють рішення про створення "консультативної ради":
«Володимир Зеленський, судячи з усього, погодився, що в Україні громадянська війна. Єрмак прямо виводить Росію з війни на Донбасі. Офіційний Київ почне прямі переговори з терористами: з одного боку - 10 представників Києва, з іншого - 10 Донецька / Луганська. Решта членів Мінська по одному голосу. Це сценарій Придністров'я, який теж підписував Козак. Повторили з Україною. Молдова в підсумку залишилася з ганьбою і без територій. Пане президенте Зеленський! Вас і Єрмака за це судитимуть. Це державна зрада. Історія вам цього не пробачить. «Запам'ятайте цей твіт», - пише журналіст Петро Шуклінов.
«Слідчий СБУ, який сьогодні відкриє кримінальну справу за статтею 111 Державна зрада проти представників України в Тристоронньої контактній групі увійде в історію Війни за незалежність. Сподіваюся, такі сміливі люди в СБУ знайдуться.
Підписавши угоду в Мінську про створення Консультативної ради з представниками "окремих районів України", Леонід Кучма прямо порушив Конституцію і закон України "Про Особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях", а саме:
"Стаття 3. Державна політика із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях базується на Конституції та законах України, міжнародних договорах, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, принципах і нормах міжнародного права.
Стаття 6. Основними напрямами захисту прав і свобод цивільного населення на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях є:
2) вжиття заходів для звільнення Російською Федерацією, окупаційною адміністрацією Російської Федерації всіх незаконно затриманих, утримуваних громадян України;
Стаття 7. Російська Федерація як держава-окупант відповідно до IV Гаазької конвенції про закони і звичаї війни на суходолі та додатка до неї: Положення про закони і звичаї війни на суходолі від 18 жовтня 1907 року, Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12 серпня 1949 року та Додаткового протоколу до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів (Протокол I), від 8 червня 1977 року несе відповідальність за порушення захисту прав цивільного населення.
Факт остаточного виведення та повної відсутності всіх збройних формувань Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях у порядку, визначеному цим Законом, встановлюється Міністром оборони України та Міністром внутрішніх справ України шляхом спільного подання Президентові України, який виключно на цій підставі приймає відповідне рішення.
Стаття 13. 3. Цей Закон діє без шкоди для невіддільного суверенного права України на тимчасово окуповану Російською Федерацією територію Автономної Республіки Крим та міста Севастополя та заходів, спрямованих на відновлення територіальної цілісності України у межах її міжнародно визнаного державного кордону".
Необхідно визначити все коло осіб, які були причетні до цієї зрадницької змови в Мінську - всі вони повинні бути притягнуті до відповідальності», - наголосив журналіст Юрій Бутусов.
«Мінські зустрічі - це шлях до капітуляції? У мінську 11 березня відбулось засідання Тристоронньої контактної групи за участі керівника офісу президента України Андрія Єрмака і заступника глави адміністрації президента росії Дмитра Козака. За підсумками стало публічно відомо про наступні домовленості:
1. Про обмін полоненими, що є добре, адже в Україні на них чекають рідні та близькі. Хоча і слід розуміти, що росія використовує обмін полоненими для отримання поступок від України.
2. Такою поступкою і є створення якоїсь Консультативної ради. Хто будуть учасниками цієї ради, якщо представники ОРДЛО, то мова йде про їхню легітимізацію і перетворення росії з агресора на спостерігача чи гаранта. Тобто, у нас за цією логікою внутрішній конфлікт. Чинна влада має усвідомити, зо це призведе до протистояння у середині України. Події на презентації з Сивохо були тільки м'яким варіантом такого протистояння.
3. Розведення сил. На мою думку, ніякого розведення не повинно відбуватись бо насправді влада відводить ЗСУ на території України. І Хіба вже після розведення ситуація на Донбасі покращилась? Навпаки російський агресор активізувався і тисне на владу в Україні, яка реагує на це йдучи на чергові поступки ворогові.
4. Відкриття КПВВ у Золотому, а особливо у Щасті завдає шкоди позиціям ЗСУ.
5. Всі ці домовленості жодним чином не вирішують питання виведення російських окупаційних військ з Донбасу і не наближають встановлення мирного життя у Донецькій та Луганській областях.
Хіба це не очевидно для чинної влади в Україні?», - вважає політолог Віталій Бала.
«Пропоную спокійно (наскільки, це можливо) і раціонально-змістовно обговорити даний документ. Поки я не бачу в ньому ніякої зради, і ніякої суб'єктності для ОРДЛО. І це не прямі переговори з ними. Це або експертний майданчик при політичній підгрупі в ТКГ в Мінську. І подібна ідея пропонувалася, в тому числі і мною, ще кілька років тому. До речі, спробу такого експертного діалогу Росія заблокувала два роки тому в Мінську. А сама ідея виходила від аналітичних центрів, пов'язаних з ОБСЄ. Ще один можливий сценарій - з нашого боку там будуть представники Донбасу, в тому числі і представники біженців з ОРДЛО. Це ідея, яку Єрмак висловлював в Лондоні на початку грудня минулого року. Такий варіант, на мій погляд, також прийнятний. Але вкрай важливо, хто там буде з нашого боку. Так що давайте обговоримо можливі сценарії такої ради. Заодно позначимо форми, неприйнятні для нас», - зазначив політолог Володимир Фесенко.
«Це держзрада. Тепер війна на Донбасі це не військове вторгнення Росії і окупація частини територій, а "внутрішній конфлікт". І зробив це Глава ОП Єрмак під диктовку Дмитра Козака з Москви. Можна резюмувати, що Зеленський санкціонував те, що відбілює Росію і суперечить всім резолюціям ПАРЄ. Україну здали», - пише екс -нардеп Борислав Береза.
«Cуперагент Кремля Єрмак, який підписав з Сурковим 12.07.19 перший протокол капітуляції України, підписав 11.03.20 з Козаком другий розширений документ про приєднання України до ОРДЛО. Москва відсалютувала своєму герою в тилу ворога розстрілом українців на Донбасі », - додав російський політолог Андрій Піонтковський.
Нагадаємо, раніше в Офісі президента України розповіли про результати чергового засідання ТКГ по мирному врегулюванню ситуації на Донбасі, на якому були присутні керівник Офісу президента України Андрій Єрмак і заступник керівника Адміністрації президента РФ Дмитро Козак.