На Воскресіння Христове (Великдень) традиційно готують різний святковий хліб – паски можуть серйозно відрізнятися за рецептурою та об'ємом. Хтось любить традиційний святковий хліб, хтось ажурний, а хтось і зовсім не пече паски, а просто робить їх з сиру та доводить до готовності у холодильнику.
Главред вирішив зібрати три кращих рецепти паски, пояснити головні правила приготування найсмачніших пасок у духовці та розкрити деякі секрети.
Часто паски печуть з розрахунком на півлітра та літр молока, тому в список кращих включені рецепти з такою кількістю рідини.
Перед тим, як приступати до рецептів, варто розібратися, як правильно приготувати паску. Потрібно дотримуватися кількох досить простих правил, якщо ними знехтувати – зусилля будуть марними.
Що знадобиться для приготування:
Паска не вийде без опари – рідкого тіста, зробити її дуже просто. У миску всипте 6 столових ложок борошна, дріжджі, 2 столові ложки цукру, влийте тепле молоко та все перемішайте, щоб маса вийшла однорідною.
Головне, щоб не підвели дріжджі, але це легко зрозуміти. Поставте опару туди, де тепло (близько 40 градусів) і немає протягів. Не забудьте її накрити. Правильна опара на паску має збільшитися в обсязі приблизно у два рази та буде пухирчастою. На це може знадобитися приблизно 20 хв.
Тепер доведеться трохи старанніше потрудитися – розберіться з яйцями – вбийте їх в миску, додайте цукор частинами та все збивайте. Коли маса стане пишною і білою, додайте ванільний цукор, щіпку солі, сметану та знову все перемішайте – можна гарненько потренувати руки.
Читайте такожНайсмачніша паска краффін, рецептГоловні початкові етапи приготування тіста для пасок вже пройдено. Тепер час збирати "пазл". Приготовану яєчну масу влийте в опару, туди ж потрібно додати масло – тільки не кидайте шматочки масла, нехай і м'якого, його просто потрібно розтопити.
Тепер все перемішайте, додайте промиті та просушені родзинки та потроху всипайте борошно та замішуйте тісто для пасок. Спочатку все місить лопаткою та потроху всипайте борошно, яке залишилося, потім замішуйте тісто на поверхні, присипаній мукою.
Постарайтеся не забити тісто – не насипте забагато борошна. Тісто має вийти ніжним та м'яким, не зробіть з нього каменюку. Коли замісите тісто, наситите його киснем, можна буде трохи відпочити – і вам, і тісту.
Покладіть тісто у велику миску, накрийте та поставте у тепле затишне місце приблизно на 1,5 години, воно має добре підрости.
Найскладніші етапи приготування паски позаду, якщо все зроблено правильно, вже можна уявляти, як в роті тане ніжна пасочка. Коли тісто відпочине та серйозно збільшиться в об'ємі, можна буде приступати до формування пасок, а трохи пізніше – випікати їх в духовці.
Тісто, що підійшло, добряче обімніть, а потім настане момент, який хвилює, – беріть форми для випікання, розставте, "включайте" окомір та заповнюйте форми.
Пам'ятайте – дріжджове тісто добряче збільшується в об'ємі, тому форми потрібно наповнити приблизно на третину.
Наповнені форми доведеться накрити, поставити в тепле затишне місце та знову чекати – тепер близько пів години.
Через 30 хвилин ви зрозумієте, чому не можна було наповнювати форми до верху – тісто в формах має добре підрости.
Поки тісто буде рости, добряче розігрійте духовку – температура для випікання пасок має бути 180 градусів. Є важливий нюанс – простежте, щоб на кухні не було протягів, через них тісто може осісти.
Ніхто вам точно не скаже, скільки потрібно пекти паски – все залежить від їх розміру та потужності вашої духовки. Маленькі пасочки випікають приблизно пів години, а великі можуть пектись і понад годину.
Слідкуйте за верхівкою виробу, не дайте їй підгоріти – паску можна врятувати за допомогою фольги або пергаменту.
Візьміть шпажку та перевірте готовність пасок.
Спечений великодній хліб покладіть на бік, накрийте та дайте йому вистигнути. Тільки вистиглі вироби можна прикрашати, наприклад, різними видами глазурі. Бомбезні ідеї для прикрашання пасок можна прочитати у статті Простой рецепт сладкой пасхи, и как украсить кулич: топ-5 рецептов и лучшие идеи.
Найсмачніші пасочки в духовці можна приготувати не тільки на 0,5 літра молока, рідини можна використовувати у два рази більше. Звичайно, в такому випадку і муки, і інших інгредієнтів знадобиться набагато більше – і пасок вийде багато.
Що знадобиться для приготування паски на літр молока:
Закочуйте рукава та беріться за приготування опари, немає нічого складного – в мисці потрібно буде змішати низку інгредієнтів.
Спочатку змішайте:
Потім додайте до суміші розм'якшений маргарин, жир, влийте молоко, все перемішайте та додайте трохи борошна, щоб опара на паску вийшла схожа на густу сметану. Тепер можна буде трохи відпочити – накриту опару поставте в тепле місце без протягів на пів години.
У готову опару – вона збільшитися приблизно у два рази та стане пухирчастою – покладіть цедру лимона, поступово вводьте борошно та замісіть тісто. Вмісіть у тісто родзинки – вони мають бути промитими та просушеними.
Потім влийте в тісто горілку і ще раз перемісіть, зробіть з нього кулю та перекладіть у велику миску, змащену олією, накрийте та поставте у тепле місце без протягів. Коли тісто збільшиться приблизно у два рази, можна братися за формування пасок.
Після цього доведеться ще зовсім трохи почекати, і можна буде випікати великодній хліб.
Готове тісто обімніть та розкладіть по формах для випікання. Як ви вже зрозуміли, тісто дуже добре росте, тому форми потрібно заповнювати тільки на третину. Зробіть з тіста кульки, заповніть форми, накрийте та поставте в тепле місце. Якщо покладете у форми надто багато тіста – воно "втече".Слідкуйте за тістом, коли воно підросте приблизно у два рази, пасочки можна випікати.
Зверніть увагу на те, що на кухні під час випікання пасок теж не має бути протягів.
У кожної господині/господаря випічка паски займає різний проміжок часу – хтось поклав більше тіста, у когось "слабка" духовка чи навпаки – надто потужна.
Є лише кілька правил випікання касок, які стосуються всіх – духовка має бути розігріта до 180 градусів, краще якомога рідше відкривати духовку, рятувати паски від підгоряння можна пергаментом або фольгою.
Маленькі пасочки випікаються близько 30 хвилин, а ось великі можуть випікатися й утричі довше. Перевіряйте готовність пасхального хліба зубочисткою.
Спечені паски можете прикрасити так, як вам захочеться. Тільки пам'ятайте – прикрашати глазур'ю можна лише вистиглі вироби.
Популярні рецепти пасок – на півлітра та на літр молока – вже описані, а тепер можна братися за рецепт паски, яку в Мережі називають найсмачнішою. Така паска готується на невеликій кількості молока та вершків.
Що знадобиться для приготування найсмачнішої паски:
Простий та найкращий рецепт паски – що знадобиться для начинки:
Начинки можна взяти більше, її кількість розраховується так – на 1 кг борошна можна брати 300 г сухофруктів. Якщо взяти більше – тісто може не піднятися.
Спочатку потрібно "оживити" дріжджі – всипте їх в молоко, підгодуйте 1 чайною ложкою цукру, всипте чайну ложку борошна, все змішайте, накрийте та поставте в тепле місце без протягів приблизно на 5 хвилин.
Потім у вершки покладіть 4 столові ложки борошна, влийте дріжджі та зробіть з сумішей однорідну масу. Тепер у вас вийшла опара, їй потрібно підрости у теплому місці без протягів протягом приблизно 15 хвилин. Опару не забудьте накрити рушником чи харчовою плівкою.
На цьому етапі знадобиться обережність – найсмачніша паска не вдасться, якщо опара не підійде. Якщо раптом опара не вийшла – доведеться її переробити, інакше тісто не підніметься.
У готову опару додайте ванільний та звичайний цукор, сіль, яйця, алкоголь та все змішайте. Додайте у тісто олію і тепер можна потроху всипати борошно та "розпускати руки" – замісіть тісто.
Потім почніть працювати з тістом на поверхні, припорошеній борошном. У тісто потрібно вмішати розм'якшене масло та ретельно вимісити. Щоб тісто не так сильно липнуло до рук, змастіть долоні олією. Не здумайте вбухувати у тісто для пасок дуже багато борошна, через неї паски можуть вийти забитими.
Але трохи борошна можна додати, якщо тісто виходить дуже рідким.
Додайте у тісто підготовану начинку – промиті та просушені родзинки, а також цукати, присипте борошном та вмішайте у тісто. Вмішуйте начинку ретельно, щоб вона розподілилася по всьому тісту. Якщо готове тісто трохи липне до рук – все ок, так може бути.
Візьміть велику миску, трохи змастіть її олією, вкладіть туди тісто, накрийте і поставте у тепло на 40 хвилин. Через 40 хвилин обімніть тісто, а ще через 50 хвилин, коли воно серйозно підросте, з ним можна буде продовжити працювати.
Поки тісто росте, можете знайти форми для випікання, переконатися, що на кухні немає протягів. Коли тісто підросте – заповніть ним форми, але не до кінця – воно має займати лише третина об'єму. Якщо покласти більше тіста – воно може "втекти" з форми, та паска може вийти некрасивою.
Коли вкладете тісто у форми, знову поставте їх у тепло та чекайте – тісто має підрости приблизно у два рази. І тільки потім можна приступати до випікання пасок.
Такі пасочки випікаються так само, як і інші паски – духовка має бути розігріта до температури у 180 градусів, не має бути протягів. Печіть маленькі паски близько 30 хвилин, а великі можуть готуватися понад годину. Перевірте готовність пасок за допомогою шпажки. Прикрасьте вистиглі паски на свій смак.