21 липня православна церква святкує явище ікони Казанської Богоматері і відзначає пам'ять трьох святих Прокопіїв. Тому в народному календарі він прозваний Прокопієм, Прокопієм-женцем, Прокоп'євим днем.
Прокоп'єв день відзначається в найспекотнішу літню пору. За старих часів цей день вважався відкриттям жнивної жнива, коли робився перший "зажин" жита.
Люди вірили, що в полі на Прокопія можна зустріти комаху (кумаху) – лихоманку з теплих країн, яка звивається в клубок і катається по землі. За прикметами для того, якому під ноги потрапить такий клубок, найближчий рік буде благополучним. Тому багато відправлялися в поле в надії зустрітися з комахою.
До цього дня зазвичай встигає чорниця. У народі чорниця цінувалася не тільки як ласощі, здавна її плоди і листя використовували в лікарських цілях. Вважалося, що вона допомагає при цукровому діабеті, розладі шлунка і кишечника, подагрі і ревматизмі.
Особливо корисно у великих кількостях їсти чорницю в жаркий літній час. Чорниця володіє величезною цілющою силою, відновлює поганий зір, а також справляється з ревматизмом, цингою і подагрою.
У цей день Казанська Богородиця допомагає та моляться про дитину безплідним жінкам.
Згідно з повір'ям, сьогодні дозволяється займатися тільки збором чорниці, яка якраз встигає до цієї дати.
Вважалося справжнім гріхом в цей день працювати на землі. Замість цього слід було присвятити час святкуванню. Також заборонено працювати по дому (прати, шити, займатися іншим важкою працею), лаятися і сваритися, плакати і сумувати.
Читати такожУкраїнців чекає додатковий вихідний: коли і як будемо відпочивати
Заборона поширюється і на купання у відкритих водоймах. Є навіть прислів'я, що "Хто купається в Прокоп'єв день – той турбує водяного", за це той може втопити непроханого гостя.