Таїнство хрещення – основоположне в житті кожного християнства. З цього дня людина прийнята в лоно церкви. Це день духовного народження людини. Тільки після хрещення дитина може брати участь у всіх інших таїнствах – причасті, а з часом – сповіді, вінчання тощо.
Тому священики і закликають батьків серйозно і докладно підходити до питання хрещення малюка, вибору його хресних батьків і навіть до дати, коли хрестити дитину. Причому на те, коли хрестити дитину в 2022 році – не впливає місячний календар, народні прикмети або передбачення шамана, підкреслює церква.
Церква дозволяє хрестити дитину в будь-який день – хоч в піст, хоч у велике церковне свято, підкреслив священик Сергій Звонарьов.
Тут свою роль може вирішувати лише людський фактор: по великих церковних святах у храмах зазвичай багатолюдно, тому провести таїнство в спокійній комфортній обстановці навряд чи вийде. А в той же піст не вийде влаштувати пишне застілля на честь хрещення дитини з піснями і танцями (для когось це важливо).
Читайте такожКоли Хрещення 2022: дата, заборони і традиції дня
Сприятливі дні для хрещення дитини в 2021 році можуть підказати народні прикмети. Наприклад, повір'я так розписують, в який день тижня хрестять дітей:
До слова, субота і неділя – дійсно найсприятливіші дні для хрещення дитини в 2022 році чисто з практичної точки зору: церковні служби на вихідних тривають менше, тому у священика залишається більше часу для здійснення обряду хрещення.
Ті ж народні прикмети, крім хрещення в понеділок, середу і п'ятницю (ці дні просто є пісними – але про хрещення в піст, з точки зору церкви, вже говорилося вище) – також забороняють:
Зазвичай обряд проводять після сорокового дня від народження малюка і до року. Але тут так само як із датою: церква завжди "за" хрещення дитини, тому хрестять і більш дорослих діток, і дорослих людей взагалі.
До слова, питання "коли потрібно хрестити дитину по Біблії" - з підступом: Святе Письмо хреститися наказувало в свідомому віці, тобто не дітям, а вже дорослим людям. Наприклад, сам Ісус Христос хрестився у віці 30 років. Сьогодні вікового обмеження немає – тому хрестять і немовлят.
А тепер трохи про те, чи можна хрестити дитину до 40 днів. Вважається, що ні. І більшість священиків цього правила дотримується. Але тут є виняток - якщо малюк хворий: у цьому випадку священики часом і самі наполягають на проведенні обряду.
Формально – так. При цьому є народні прикмети, які стверджують: охрестити дитину на Водохреща чи Різдво – подарувати їй щасливу долю і захист Небес. Однак через зайнятість батюшок у таке велике свято, як Хрещення Господнє – навряд чи вдасться знайти священнослужителя, який проведе обряд. До того ж у храмах цього дня дуже багато народу.
Читайте такожРіздво 2022: що можна і що не можна робити в різдвяний Святвечір 6 січня
Так. Якщо не вдається знайти гідного духовного батька для малюка, то вистачить і одного хрещеного – однієї статі з дитиною.
Можна – але в цьому випадку хрещена повинна чесно попередити про це священика і не повинна торкатися ікон. Якщо жінка приховає таке від священнослужителя – то це великий гріх, який цілком лягати на неї (на малюкові це не відображається).
Читайте такожПравославний календар 2022: важливі дати, пости і поминальні дні
Ні, адже процес хрещення незворотній. Навіть якщо людину з якоїсь причини відлучили від церкви – то назад приймають через обряд покаяння, а не хрещення.
«А якщо вже так сталося, що хресного з поважних причин необхідно замінити, то можна [наприклад] покласти функції хресних на когось з числа свідків, які були присутні при хрещенні, прочитавши молитву про усиновлення", - пояснив ігумен Герман (Скрипник).
Щодо кумів – це можливо, але священики все ж таке не вітають.
Хрестити дитину не можна:
Раніше ми опублікували, якого числа православне Різдво 2022, коли Хрещення 2022, Тетянин день і Святки - в матеріалі Православний календар на січень 2022: важливі церковні свята і дати.