Україну знову лякають тим, що МВФ припинить нас кредитувати. Не подобається Фонду ситуація з антикорупційними органами і ще багато чого.
Паралельно йдуть прогнози про наслідки відмови МВФ від кредитування - падіння гривні, дефолт і так далі. Страшно ж в розпал коронакризи опинитися без підживлення Фонду.
Природно, українська економіка зараз знаходиться у важкому стані. У другому кварталі вона впала на 11%. Падіння буде і в цілому по року. Бізнес і люди досі латають фінансові діри після карантину. Корупція, політична нестабільність, продовження війни на сході ну і плюс світова коронакриза також здоров'я економіці не додають.
Однак є один показник, який зараз найкращий за дуже довгий час.
Вперше за багато-багато років сальдо зовнішньої торгівлі у нас в плюсі. Ми експортуємо більше ніж імпортуємо. Продаємо більше, ніж купуємо. Тобто Україна стала рентабельною країною.
Читати такожСША пішли війною на КитайПарадокс пояснюється світовою кон'юнктурою - ціни на наш головний імпорт (енергоносії) сильно впали, а ціни на наш головний експорт (залізна руда, продовольство) майже не падають.
Сальдо зовнішньоторговельного балансу - це важливий показник.
Раніше заради покриття мінуса у зовнішній торгівлі (а також для виплати зовнішніх боргів, ПІК за якими ми, до речі, вже подолали) Україні і доводилося постійно брати кредити. Тепер же, з позитивним сальдо можна відчувати себе набагато впевненіше у відносинах з МВФ.
Але важливо не тільки це.
Ще цікавіше за рахунок яких країн ми зуміли звести зовнішню торгівлю в плюс. Статистика дає очевидну відповідь - Китай.
Наш товарний експорт до КНР за перші 7 місяців цього року зріс на фантастичні 96,5%. При тому, що в ЄС обвалився на 18,6%.
Китай є зараз країною-імпортером номер один українських товарів.
Читати такожСвіт здригнеться, якщо Китай переможе США в сутичці наддержавІ тут з часом може виникнути стратегічне протиріччя між посиленням орієнтації нашої зовнішньої торгівлі на Китай і тим, що наша економічна (і не тільки) політика визначається глобальним Заходом через структури на кшталт МВФ, а також через прямий вплив США.
Точніше, воно виникне, якщо конфронтація між глобальним Заходом і КНР буде посилюватися. І в такому випадку Україна може знову опинитися перед геополітичним вибором. Також як і в 2013-му році, коли нашим головним зовнішньоторговельним партнером була Росія, а українське керівництво оголосило курс на угоду про асоціацію з ЄС.