Судно "Фортуна" приступило до укладання труби Північного потоку-2 в данських водах. Цьому передувало переоформлення прав власності на судно на фірму-одноденку, якій санкції США, по суті, до одного місця. Хто став страховиком робіт, не повідомляється, але поки датська сторона заперечень не висловлює - значить, зміна страховика якось узгоджена з нею.
"Академік Черський" так і не приступає до робіт, в основному лише демонструючи ходові якості.
Судячи з усього, поки йде "перезмінка" і адміністративна плутанина у Вашингтоні, вирішено прокласти хоч декілька кілометрів, а там подивимося.
Американці тим часом поки досить гіпотетично, але пропонують "розшити" проблему Північного потоку-2. Ключовою перешкодою є вкладені європейцями чималі гроші в будівництво морської ділянки - у долі з Газпромом. Йдеться про 4,5 млрд євро європейських інвестицій. Плюсом йде упущена вигода приблизно в порівнянних обсягах. Компенсація витрат і була основною перешкодою. Якщо Трамп тиснув на європейців безкоштовно, то адміністрація Байдена, судячи з передвиборчих заяв, буде заливати проблеми грошима, викинувши на ринок кілька трильйонів буквально "вертолітних" грошей. Знайти серед них десять мільярдів для вирішення проблеми з європейцями цілком можливо.
Читати такожНові санкції США проти СП-2-це вбивство трупаФактично Штати хочуть переконати європейців переуступити їм права власності в цьому проекті. Ідея не без проблем, але це вже набагато цікавіше, ніж просто відмовитися забезплатно. Газпромівські витрати, зрозуміло, ніхто гасити не буде. А вони, м'яко кажучи, чималі - 4,5 млрд тільки морська ділянка плюс новий газотранспортний коридор на материку вартістю за 30 мільярдів, ну і плюсом йдуть невраховані витрати на збої в будівництві, включаючи участь незапланованих раніше судів і маніпуляції з ними.
На таких умовах Штати можуть отримати контроль над чималим обсягом газу, що надходить до Європи. При цьому європейці все більше орієнтуються на газ у вигляді СПГ (скраплений природний газ), так як в цілому трубопровідні поставки навіть в урізаному обсязі цілком забезпечують стійкість всієї європейської енергетики, а СПГ дозволяє маневрувати з ціною. Що, до речі, і було метою Європи - диверсифікація постачальників і технологій транспортування.
Читати такожЄвропа прощається з СП-2, щоб не залежати від психопата з КремляПри цьому потрібно розуміти, що ПП-2 вже однозначно підпадає під Третій енергопакет. Для нього спеціально було зроблено виняток з умовою, що експлуатація труби почнеться в травні 2020 року, всі терміни вийшли, і тепер отримати новий виняток буде вкрай проблематично.
Скоріше за все, доля проекту так чи інакше, але буде вирішена в цьому році. Позиції США досить сильні. У разі відмови європейців від викупу і компенсацій Штати можуть включити нові санкції - як на будівництво, так і на експлуатацію проекту, а в разі перехоплення прав власності - навпаки, дати проекту зелене світло. У Німеччини буде нелегкий вибір, але Америка розраховує, що питання вона все-таки дотисне, причому досить скоро.