Санкції РНБО можуть запровадити безпосередньо проти білоруських чиновників близьких до Лукашенка і бізнесменів, пов'язаних з ним. І це - той випадок, коли політична доцільність переважає над національними економічними міркуваннями.
Адже єдина причина їх запровадження - зовнішній тиск і можливість солідаризуватися із Заходом у питанні санкцій. Але це не найрозумніший крок. Враховуючи той обсяг дизпалива, який ми отримуємо з Білорусі і раніше ухвалені санкції проти Медведчука – це постріл в ногу.
Як і в Україні, будь-який допуск до бізнесу енергоносіїв - нафти, газу, електроенергії – в Білорусі лежить через кабінет президента. Відповідно, всі люди, які мають до нього відношення, явно не знаходяться в опалі у Лукашенка. Тому якщо Росія перекриє нам кран і якщо з відповідних міркувань те ж саме зробить і білоруський президент, незабаром ми це помітимо на цінниках і по дефіциту дизельного палива.
Читати такожЕксперт спрогнозував, хто ризикує потрапити під нові санкції УкраїниКрім санкцій, у Білорусі залишаються додаткові можливості для створення нам економічних проблем. І тут не варто забувати, що ВСУ в значній мірі від цих поставок дизпалива. Крім того, українська Нацгвардія їздить на білоруських МАЗах, а тому будь-які українські санкції щодо Білорусі можуть спровокувати додаткові мита і зростання витрат для України.
Але головний наслідок санкцій України - підштовхування Лукашенка до Москви. Адже раніше білоруський президент всіляко прагнув розосередити контакти і вів прагматичну зовнішньоекономічну політику. Але зараз, коли у нього залишається все менше точок опори, його ще більше хитне до Кремля.
Андрій Золотарьов, політолог, директор аналітичного центру "Третій сектор", спеціально для Главреду