Голосування громадян ОРДЛО на виборах у Держдумі - це, передусім, новий шлях для легітимації існуючих квазіутворень на Донбасі, які повністю підконтрольні РФ, але юридично нею не визнані. Та попри це Росія активно інтегрує ці території у свій і юридичний, і економічний, і фінансовий простір.
Загалом дискусія у росЗМІ щодо участі у виборах РФ громадян України, які отримали російські паспорти, велася, щонайменше, півтора останні роки. Складно передбачити, яким чином це буде фактично реалізовано. Разом з тим, "педалювалася" позиція про те, що всі, хто має російські паспорти, але мешкає поза територіями Росії, можуть брати участь у виборах на закордонному виборчому окрузі.
Раніше ті люди - а їх було не так вже й багато - їздили голосувати здебільшого до Ростова. Наприклад, так відбувалося під час виборів президента РФ. Але зараз, виходячи з того, що кількість людей, які мають російський паспорт, стрімко зросла, не можна виключати, що будуть відкриватися окремі виборчі дільниці на територіях так званих ОРДЛО.
І це попри те, що така практика суперечить будь-яким міжнародним нормам. Бо ці території не контрольовані центральною владою, хоча саме вона має надавати дозвіл на відкриття виборчих ділянок у будівлях посольств, консульствах тощо. Звісно, що офіційна українська влада ніколи на це не піде.
Тож я не виключаю, що це буде зроблено Росією, але в обхід центральної влади. Тим паче, що у Кремлі зараз жваво обговорюють тезу про перенесення з Києва так званого Російського культурного центру до Донецька і саме на його базі створення там виборчих дільниць.
Читайте такожШансів інтегрувати "ЛДНР" назад в Україну практично не залишилосяНа сьогоднішній день громадяни України, які мешкають на окупованих територіях і отримали російські паспорти позбавлені права брати участь у виборчому процесі РФ, бо в них немає відмітки про місце реєстрації. Тобто фактично вони, за паспортом, знаходяться у повітрі. Не беруся говорити про те, чи діють наразі санкції, запроваджені у 2018-2019 роках щодо невизнання усіх паспортів громадян РФ, виданих у певних паспортних столах Ростовської області, де громадянам України якраз і видавали псевдоросійські паспорти без відмітки про місце реєстрації. Це сприяло тому, що Росія почала нервувати, адже одночасно з видачею паспортів громадянам України там також отримували документи і громадяни РФ. Це – один з найбільш дієвих методів впливу, окрім різного роду дипломатичних демаршів, у яких Україна досі лишається слабкою.
І якщо Росія оголосила про внесення змін до законодавства щодо надання їм права брати участь у виборчому процесі, то турбує те, що ані влада, ані опозиція не запропонувала жодного дієвого механізму подальшої реакції. Бо РФ однозначно використає це проти України.
Тут варто пригадати нещодавнє минуле, коли вибори у сусідній Молдові виграв не проросійський Додон. Тоді пролунала офіційна заява одного з найвпливовіших російських сенаторів про те, що Росія захищатиме своїх громадян у ПМР "будь-яким способом". І це – яскраве підтвердження того, за яким сценарієм усе може піти в Україні надалі. Адже досі невідомо, що робити з цими людьми, адже сьогодні їх вже, за різними оцінками, від 400 до 550 тисяч. І це – своєрідний троянський кінь, якого нам готує Росія у разі повернення контролю над кордоном. Бо разом з ним ми отримаємо і півмільйона (а може – й більше) російських громадян, які проживатимуть на території України.
Георгій Тука, екс-заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб, колишній голова Луганської ВГА, спеціально для Главреду