Виборець покарав Зеленського за стиль "Порошенко-лайт"

Електорат Слуги народу перетікає до ОПЗЖ і Шарія / скріншот із відео

Позиції Слуги народу "під'їв" південний схід: у цих регіонах почався перетік електорату від Слуги народу до ОПЗЖ.

Результати Слуги народу на місцевих виборах можна було б назвати провалом, якби протягом останнього часу вони весь час йшли рівно, а тут раптово спіткнулися і впали. Однак такий результат партії влади був цілком прогнозованим і очікуваним.

Позиції Слуги народу "під'їв" південний схід: у цих регіонах почався перетік електорату від Слуги народу до ОПЗЖ. Перш за все – через питання встановлення миру, гуманітарної політики тощо. Виборець, який рік тому підтримав Слугу народу, побачив, що триває та ж політика, що й при колишній владі, тільки у версії Порошенко-лайт. Кардинальних змін немає. Потрібно віддати належне, Зеленський не загострює існуючих конфліктів і проблем, але й змін, на які так чекало суспільство, не відбулося. У підсумку це дало свій ефект на виборах – додало голосів на користь ОПЗЖ.

Однак і особливого прориву ОПЗЖ не продемонструвала – ця політсила стабільно має близько 20% підтримки. Зверніть увагу, що в тому ж Харкові і тій же Одесі "За життя" програє партіям мерів – Блоку Кернеса і Довіряй справам.

Перспективи партії Шарія

Більш цікава ситуація – у Партії Шарія. Результат цієї партії на місцевих виборах обіцяв стати несподіванкою для багатьох, оскільки зростання її підтримки на місцях було помітним. Так і сталося.

У Шарія вчинили правильно, коли вирішили балотуватися не скрізь, а зосередитися на тих містах, де у них були живі команди, які реально працюють. Напевно, по співвідношенню витрат на один голос вони в числі лідерів. І, згідно з соціологією, вони повинні пройти в місцеві ради в 70% місць, де вони висувалися – це досить високий показник, на рівні парламентських партій.

У підсумку, Партія Шарія набрала близько 9% в Одесі, відповідно до екзит-полу, більше 8% в Харкові, близько 7% в Маріуполі. Тож Партія Шарія виявилася "нежданчиком" по південному сходу. А виборцями партії Шарія стали ті, хто пішов від Зеленського – підтримувати ОПЗЖ ці люди не хочуть. Та й взагалі, якщо виборець "нафталінового" ОПЗЖ "живе в телевізорі" – на каналах Медведчука, то виборець Шарія – в Ютюбі та Фейсбуці.

Це хороша заявка Партії Шарія на подолання п'ятивідсоткового бар'єру на майбутніх парламентських виборах. Тому з тих партій, які брали участь у кастингу на перспективні політичні проекти, Шарій навіть випередив «За майбутнє», не кажучи вже про «Перемогу Пальчевського».

Новий розкол

Якими будуть наслідки для влади не найкращого для Слуги народу результату місцевих виборів? Звучать думки про те, що це підвищує імовірність дострокових парламентських виборів, однак, на мій погляд, навпаки, "слуги народу" будуть всіляко прагнути піти від цього, але їх будуть "дотискати".

Втім, у всій цій історії небезпечним є інше. Якщо рік тому "зелені" зшили всю країну, то тепер ми знову повернулися до варіанту Руїни, як 400 років тому, коли на українських землях було два гетьмани. Тепер ми маємо дві полярні політичні сили. Наприклад, якщо після 2004 року Сумська область зафіксувалася в "помаранчевому" таборі – промайданному, то тепер вона повертається в політичний південний схід, судячи з підсумків місцевих виборів.

Отже, найбільш невтішний підсумок – це поляризація України. І тепер Київ за умов і так непростої ситуації з бюджетом і коронакризою опиниться перед обличчям фронд регіональних еліт, що посилилися.

Андрій Золотарьов, політолог, директор аналітичного центру «Третій сектор», спеціально для Главреду

Новини заразКонтакти