Протести в США мають два пояснення. Перше - просте. Я б сказав, примітивне. Воно носить суто особистісний рівень - "рудий" банкрут в спробі відчаю вирішив піти на крайній крок. У нього не вийшло, гадаю!
Друге пояснення більш складне. Розкол у США перейшов у системну фазу. І як будь-яка системна криза, вже не може бути вирішений за допомогою наявних механізмів. Доведеться створювати нові - або робити вигляд, що все в порядку, а тому лише посилювати проблему до того стану, коли вона почне вирішувати її сама.
Проблема Штатів в тому, що перестав працювати колишній суспільний договір між владою і суспільством. Він полягав у складній і не дуже-то зрозумілій для таких деспотій, як Росія, формулі: "ви вибираєте - ми правимо". Американська аристократія, природно, антагоністична простому американцеві, у неї свої інтереси. Найчастіше вкрай далекі від інтересів народу. Нічого нового і незвичайного. Але за підсумками Громадянської війни було прийнято рішення: раз не можна врахувати інтереси всіх і відразу, ми будемо враховувати їх по черзі.
Читати такожБезглуздий штурм Капітолію: чим закінчиться буря в СШАТому американська демократія була заснована на чесних (зрозуміло, умовно чесних, але чесних наскільки це можливо) виборах, де народу було дано право виступати арбітром у вічній суперечці двох найбільших правлячих угруповань. Своєрідним судом присяжних, де суддя уособлює закон, присяжні - справедливість. Де суддя приймає своє рішення тільки після вердикту присяжних - подобається він йому чи ні. Тому американська система влади і виборів були настільки складними - і за структурою, і по суті.
Президент Путін якось презирливо висловився щодо архаїчності американської виборної системи. Йому, звичайно, можна пробачити - він прогуляв всі лекції в університеті, а тому його багаж знань мізерний і примітивний. Голосування на пеньках - вершина його розуміння законності і порядку. Маніпуляції і фальсифікації - теж. Але для Америки це був все-таки нонсенс.
Зараз ці складні механізми зламані. Грубо і без можливості їх відновлення. Фальсифікації, які відверто і без жодного сорому провели демократи в ці вибори, зламали домовленість: "ви вибираєте", а тому поставили під сумнів їх право правити.
"Аномальні" скачки на графіках підрахунку голосів - норма для диких бантустанів на кшталт всяких Венесуел, Росій та інших карго-демократій. У Штатах такий номер був вперше, а тому механізмів для виправлення ситуації у американської демократії не виявилося. Підсумки сенатських виборів в Джорджії, які вчора ж були оголошені, стали, мабуть, останнім поштовхом для людей, які зібралися на мітинг на підтримку Трампа - ті ж "аномальні" голоси, та ж вкрадена перемога. Не дивно, що раз демократія перестала працювати, люди перейшли до прямої демократії, яка завжди виглядає однаково.
Читати такожПутін жорстоко поплатиться за Американський майданУ прихильників Трампа є критична проблема, що не дозволяє їм вирішити кризу через повстання -в ідсутність організованості. Натовп - це не структура. А тому вона не може нічого, крім погрому. Погром і трапився.
Але саме протиріччя не знято. Демократи зламали демократичні інститути Америки, вигравши в тактичній битві. Стратегічно вони програли. Точніше, програв американський істеблішмент. Тепер йому доведеться вирішувати внутрішні протиріччя без зовнішнього арбітражу, а це загрожує швидким зростанням ентропійних процесів всередині правлячого класу Америки, що раптово замкнувся на себе . Тобто - рано чи пізно (швидше рано, так як на внутрішню владну кризу накладається і зовнішня криза всієї світової системи) ентропія прорветься як гній. І той чи інший аналог Громадянської війни стає для США єдиним виходом з катастрофи, що йде повним ходом. А те, що це вже не криза, а катастрофа, сумнівів не викликає.